15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pod ukraińską elektrownią atomową wybuchają zaciekłe walki – urzędnicy

To zdjęcie z 12 czerwca 2008 r. przedstawia ogólny widok elektrowni atomowej Zaporoża na Ukrainie. REUTERS / Stringer

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Brak oznak podwyższonego promieniowania – RIA
  • Zaciekłe walki na terenach wokół elektrowni jądrowej
  • Natarcie wojsk rosyjskich zatrzymało się pod Kijowem
  • Liczba uchodźców przekroczyła 1 milion – UNHCR
  • Prezydent Ukrainy mówi, że ma linie obronne

Borodianka / LVV, Ukraina, 4 marca (Reuters) – Ukraińskie służby ratunkowe poinformowały w piątek, że podczas ciężkich walk między siłami rosyjskimi i ukraińskimi wybuchł pożar w budynku szkoleniowym poza największą elektrownią jądrową w Europie.

Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Gronholm powiedziała, że ​​nie ma oznak wzrostu poziomu promieniowania w elektrowni w Zaporożu, która dostarcza ponad jedną piątą całkowitej energii elektrycznej na Ukrainę.

Nagranie wideo zakładu, zweryfikowane przez Reuters, pokazało muszle i dym unoszący się w pobliżu budynku na terenie zakładu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Burmistrz pobliskiego miasta Enercode powiedział w poście online, że walki toczą się na obszarze około 550 km (342 mil) na południowy wschód od Kijowa. Powiedział, że nie było ofiar.

„Elektrownia atomowa w Zaporożu płonie w wyniku serii ostrzeliwania przez wroga budynków i jednostek największej elektrowni atomowej w Europie” – powiedział na swoim kanale Telegram burmistrz Dimitrow Orłow.

Rosja przejęła już nieczynną fabrykę w Czarnobylu około 100 km na północ od Kijowa, która po stopieniu w 1986 roku wyemitowała znaczną część radioaktywnych odpadów. Niektórzy badacze sugerują, że roślina Zaporoże może być inną i bezpieczniejszą odmianą.

Wstępne doniesienia o incydencie w elektrowni spowodowały wstrząs na rynkach finansowych w Azji, przy spadku zapasów i dalszym wzroście cen ropy.

READ  Roberta F. Aaron Rodgers stanął przed ultimatum, gdy poproszono go o zostanie wiceprezydentem Kennedy'ego, ale nie był na to gotowy.

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim o sytuacji w zakładzie.

„Prezydent Biden wraz z prezydentem Żeleńskim wezwał Rosję do zawieszenia operacji wojskowych na tym obszarze i umożliwienia strażakom i służbom ratunkowym dostępu do bazy”, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

Sekretarz ds. energii Granholm powiedział na Twitterze, że reaktory w Zaporożu były „chronione przez silne struktury kontrolne” i „bezpiecznie zamknięte”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba powiedział, że rosyjskie wojsko „ostrzelało fabrykę ze wszystkich stron”.

„Pożar już wybuchł… Rosjanie muszą natychmiast zatrzymać pożar, wpuścić strażaków i ustanowić strefę bezpieczeństwa!” Pisał na Twitterze.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w tweecie, że „wie o doniesieniach o uderzeniu rakietą w elektrownię” i jest w kontakcie z władzami Ukrainy.

SANKCJE MIESIĄCE

Uważa się, że największy atak na państwo europejskie od dziewiątego dnia II wojny światowej spowodował śmierć lub rany tysięcy ludzi, milion uchodźców uciekających z Ukrainy i gospodarki rosyjskiej wstrząśnięte międzynarodowymi sankcjami.

Gdy presja na Kreml wzrosła, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ogłosiły w czwartek sankcje wobec większej rosyjskiej oligarchii, w następstwie działań UE.

Kilka firm, w tym Alphabet Inc. (GOOGL.O) Google, firma obuwnicza Nike i szwedzka firma zajmująca się dekoracją wnętrz IKEA zamknęły lub ograniczyły działalność w Rosji, ponieważ ograniczenia handlowe i dostawy zostały dodane do presji politycznej. Czytaj więcej

Biden powiedział, że sankcje „już mają ogromny wpływ”.

Rosja nazywa swoje działania na Ukrainie „operacją specjalną” nie mającą na celu okupowania terytorium, ale obalenia demokratycznie wybranego rządu, zniszczenia zdolności militarnych sąsiadów i przejęcia tego, co uważa za niebezpiecznych nacjonalistów. Odmawia atakowania opinii publicznej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Pavla Politiuka, Natalii Zinets, Aleksandara Vasovicia na Ukrainie, Davida Ljunggrena w Ottawie i innych agencji Reuters; Napisane przez Costasa Pitasa i Lincoln Feast; Montaż przez Stephena Coatesa

READ  Podejrzany zginął w strzelaninie w Boise Mall; Oczekuje się, że ranni przeżyją

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.