20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po tsunami wywołanym przez podwodny wulkan Tonga ma duże obawy

WELLINGTON, 16 stycznia (Reuters) – Kraje Pacyfiku i grupy humanitarne usiłowały nawiązać kontakt z Tongą po masowej erupcji wulkanu i odcięły połączenia telefoniczne i internetowe w niedzielę, powodując zaniepokojenie małym krajem wyspiarskim.

Podwodna erupcja wulkanu w Tonga w sobotę wywołała ostrzeżenia o tsunami i nakazy ewakuacji na Tonga i kilku innych wyspach Południowego Pacyfiku, gdzie materiał filmowy w mediach społecznościowych pokazał fale uderzające w domy na wybrzeżu.

W sobotę o godzinie 18:40 czasu lokalnego nastąpiła przerwa w dostępie do Internetu i połączeń telefonicznych, przez co 105 000 osób mieszkających na wyspach było praktycznie nieosiągalnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Obrazy wybuchu wulkanu w pobliżu Tonga są bardzo niepokojące” – powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinta Artern w oświadczeniu na Instagramie, położonym 1481 mil od Tonga.

„Komunikacja w wyniku wybuchu jest trudna, ale nasz zespół Sił Bezpieczeństwa i Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozmawiają o ustaleniu tego, czego potrzebujemy i jak możemy pomóc” – powiedział.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Nowej Zelandii do tej pory nie zgłosiło obrażeń lub zgonów, ale komunikacja pozostaje na niskim poziomie.

Artern przemówi do reporterów o 15:00 (0200 GMT) czasu nowozelandzkiego.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Biuro Czerwonego Krzyża Pacyfiku (IFRC) w Chua na Fidżi monitorują sytuację i stwierdziły, że nie ma doniesień o obrażeniach ani ofiarach.

Kościoły tongańskie w Nowej Zelandii organizowały modlitwy za swoje rodziny, które wróciły do ​​domu.

„Modlimy się do Boga, aby pomógł naszemu krajowi w tej smutnej chwili. Mamy nadzieję, że wszyscy są bezpieczni…” Radio Nowa Zelandia cytowało Micheli Attiolę, sekretarza Wesleyan Church of Tonga w Auckland.

Wulkan Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai wybuchał nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, ale sobotnia erupcja była bardzo głośna, a mieszkańcy odległego Fidżi i części Nowej Zelandii powiedzieli, że to słyszeli.

READ  Zwolennicy Jorge Santosa odczuwają mieszaninę żalu i rezygnacji

Zdjęcia satelitarne uchwyciły erupcję wulkanu w sobotę, wysyłając dym unoszący się w powietrze i około 12 mil nad poziomem morza.

Niebo Tonga pociemniało od popiołu.

Erupcje wywołały ostrzeżenia o tsunami na całym Pacyfiku, a Stany Zjednoczone i Japonia wzywały ludzi na ich wybrzeżu do pozostania z dala od wybrzeża.

Australia ogłosiła ostrzeżenie o tsunami dla wybrzeży Nowej Południowej Walii, wysp Lord Howe i Norfolk, i poinformowała, że ​​lokalne plaże wzdłuż wybrzeża stanowego zostały zamknięte. Ostrzeżenie o tsunami wydane w Nowej Zelandii

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Praveena Menona; Montaż przez Leslie Adler i Simon Cameron-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.