25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsze zdjęcia zniszczeń wywołanych erupcją wulkanu Tonga pokazują społeczności pokryte gęstym popiołem

Zdjęcia lotnicze opublikowane przez Siły Obronne Nowej Zelandii z centralnych hawajskich wysp Tonga pokazują szare, pokryte popiołem drzewa, domy i pola. Wulkan pod morzem Hanga-Tonga-Hunga-Ha’boy Gdy wybuchł w sobotę, fale tsunami uderzyły w Pacyfik.

Na głównej wyspie Tonga, w stołecznej dzielnicy Kolofo, zdjęcia satelitarne pokazują podobny scenariusz, z drzewami i domami całkowicie przykrytymi gruzem wulkanicznym. Wydaje się, że niektóre budynki się zawaliły, a pracownicy organizacji humanitarnych są obecnie zaniepokojeni zanieczyszczeniem wody i bezpieczeństwem żywnościowym w dzielnicy.

W tę i z powrotem: SZdjęcia satelitarne głównego portu w Nokuoloba, stolicy Tonga, pokazują wpływ potężnej erupcji wulkanu i tsunami.

Ale gdy potwierdzono pierwsze ofiary katastrofy naturalnej Tonga i kontynuowano działania ratunkowe, pracownicy organizacji humanitarnych ostrzegli, że prawdziwy rozmiar zniszczeń nie jest znany. Katastrofa poważnie ucierpiała na komunikacji – niektóre małe wyspy zostały całkowicie odcięte.

Alexander Mathews, dyrektor Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Krzyża, powiedział, że oprócz popiołów doszło do „ogromnych zniszczeń wybrzeża w wyniku fali tsunami”.

„Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni nisko położonymi wyspami w pobliżu erupcji” – dodał. „W tej chwili wiemy bardzo mało”.

Według urzędników z kilku krajów-darczyńców pomoc humanitarna dla tego kraju została utrudniona przez popioły na pasie startowym stołecznego lotniska.

Nowa Zelandia wyśle ​​we wtorek dwa okręty Royal Navy do innego kraju wyspiarskiego na Pacyfiku, powiedziała w oświadczeniu minister obrony kraju Beanie Henare, dodając, że dotarcie do Tonga zajmie trzy dni.

Beanie powiedział, że dwa statki – w tym HMNZS Wellington i HMNZS Aotearoa – będą przewozić helikopter Seaspride oraz zaopatrzenie humanitarne i pomoc w przypadku katastrof.

„W tej sytuacji woda jest dla Tonga najwyższym priorytetem, a HMNZS Aotearoa może przewozić 250 000 litrów, a zakład odsalania może produkować 70 000 litrów dziennie” – dodał.

Widok z lotu ptaka samolotu P-3K2 Orion Surveillance pokazuje duży opad popiołu 17 stycznia 2022 r. w Nomuka, Tonga.

Znaczące zniszczenia zostały zgłoszone w całej Tonga, gdzie mieszka ponad 100 000 ludzi, z których większość mieszka na głównej wyspie Tongatabu. Według Shyrany Ali, dyrektor generalnej Save the Children Fiji, co najmniej 100 domów na całym archipelagu zostało uszkodzonych, a co najmniej 50 całkowicie zniszczonych. Dodał jednak, że liczba ta może wzrosnąć, gdy ratownicy będą pracować nad przywróceniem połączeń komunikacyjnych.

READ  Blake Shelton opuszcza „The Voice” po sezonie 23 w NBC

„To wyjątkowy kryzys, z którym mamy do czynienia z powodu braku komunikacji… Największym wyzwaniem na tym etapie jest uzyskanie szczegółowych informacji od władz i Tonga” – powiedział Ali, dodając, że spodziewają się niedoborów wody. W nadchodzących dniach.

Ważny podwodny kabel komunikacyjny łączący Tonga z Fidżi został uszkodzony i oczekuje się, że naprawy rozpoczną się dopiero 1 lutego.

„Ten kabel jest niezbędny dla Tonga, aby mieć wszystkie połączenia cyfrowe z resztą świata” – powiedział we wtorek Dean Weverka, dyrektor ds. technologii i wiceprezes ds. operacyjnych w South Cross Cables.

Na zdjęciu satelitarnym wykonanym 15 stycznia 2022 r. można zobaczyć podwodną erupcję wulkanu w Tonga, która wywołała alarm tsunami dla kilku krajów wyspiarskich na południowym Pacyfiku.

Zgony w Tonga

Co najmniej dwie osoby, w tym obywatel brytyjski, zginęły w Tonga, gdy fale tsunami uderzyły w wybrzeże, zalewając osiedla mieszkaniowe i odcinając prąd.

Ciało Brytyjki Angeli Clover zostało znalezione po tym, jak została porwana przez fale, powiedział jej brat Nick Ellini w poniedziałkowym oświadczeniu.

50-letnia Clover, która mieszka z mężem w stolicy Nuku’aloba i prowadzi organizację charytatywną na rzecz dobrostanu zwierząt, próbowała ratować swoje psy, gdy uderzyły fale, powiedział Elini.

„To było marzenie Angeli, aby pływać z wielorybami i to Tonga dał jej możliwość spełnienia tych marzeń” – powiedział Ellini.

Według ekspertów erupcja Hanga Tonga-Hunga Habai w sobotę może być największą erupcją wulkanu odnotowaną od erupcji Pinatubo na Filipinach w 1991 roku.

Zdjęcia i filmy natychmiast zamieszczone w mediach społecznościowych pokazywały ludzi uciekających przed tsunami, a popołudniowe niebo było już ciemne od szarej chmury. Łodzie i duże głazy wyrzuciły na brzeg w Nuku’aloba, uszkadzając sklepy na wybrzeżu.

Fale tsunami były odczuwalne Tysiące mil Daleko na zachodnim wybrzeżu Hawajów, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Peruwiańska policja państwowa poinformowała w niedzielę, że co najmniej dwie osoby zginęły w Peru z powodu „dziwnych fal”.

Ta erupcja wulkanu znajduje się na aktywnym Pacyficznym Pierścieniu Ognia, około 65 kilometrów (40 mil) na północ od stolicy Tonga.

READ  Ukraina apeluje o strefę zdemilitaryzowaną wokół strzelonej elektrowni jądrowej

Działa od 20 grudnia, ale został uznany za nieaktywny 11 stycznia, według spółki zależnej CNN Radio New Zealand.