20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Państwowa GI wszczęła śledztwo w sprawie wyniku operacji w Afganistanie

„Chciałbym poinformować nasze komisje o jurysdykcji tego ważnego zadania, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, które wymagają większego zainteresowania tą pracą Kongresu i koordynacji w całej społeczności Inspektora Generalnego” – napisał Shaw w liście do przewodniczącego Senatu Spraw Zagranicznych. Komisji Stosunków i Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, a także w obu izbach.W ramach zespołów śledczych.

Rzeczniczka stanowego OIG Ryan Holden powiedziała o treści noty: Prace te będą prowadzone we współpracy z innymi członkami społeczności IG. Błędem jest jednak twierdzenie, że te plany są śledztwami. Wspomnieliśmy Kongresowi, że te plany będą przeglądami.

Między innymi te panele kongresowe podjęły już odrębną krytykę różnych aspektów wycofania się USA z Afganistanu, które zostały skrytykowane jako źle zaplanowane i wdrożone przez prawodawców obu stron.

Inni analitycy i urzędy publiczne, w tym Generalny Inspektor Obrony i Specjalny Generalny Inspektor Odbudowy w Afganistanie, prawdopodobnie zbadają ten incydent, a wielu krytyków twierdzi, że był on wynikiem braku właściwej koordynacji między kilkoma departamentami i agencjami w kwestia tygodni. A kilka miesięcy po tym, jak prezydent Joe Biden nakazał całkowite wycofanie wojsk amerykańskich z kraju.

Generalny Inspektorat Pentagonu ogłosił niedawno trzy krytyczne uwagi dotyczące eksmisji: ocenę Strajk dronów w Kabulu 10 cywilów zginęło zamiast celu Państwa Islamskiego; Badanie Proces przesiewowy DoD Dla wysiedlonych Afgańczyków; I Audyt wsparcia DoD O relokację obywateli Afganistanu.

Prawodawcy szczególnie zainteresowali się programem SIV Departamentu Stanu, uruchomionym w 2009 roku, aby umożliwić imigrantom emigrację do Stanów Zjednoczonych afgańskim tłumaczom, ich rodzinom i innym osobom, które służyły w rządzie USA podczas 20-letniej wojny. Projekt był nękany biurokratycznymi wyzwaniami i opóźnieniami od samego początku. Przed sierpniową eksmisją około 18 000 wniosków było w kolejce.

Alexander Ward przyczynił się do powstania tego raportu.