23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oszałamiające zdjęcia Jowisza pokazane przez teleskop Jamesa Webba NASA

Oszałamiające zdjęcia Jowisza pokazane przez teleskop Jamesa Webba NASA

Zawieszenie

Oszałamiające zdjęcia uchwycone przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ukazują Jowisza w nowej chwale.

Jowisz jest piątą z rzędu od Słońca i największą planetą w naszym Układzie Słonecznym – ponad dwukrotnie większą od wszystkich innych planet razem wziętych. Gdyby Ziemia była wielkości winogrona, Jowisz byłby wielkości piłki do koszykówki, NASA Mówi.

Teraz Teleskop Webba wykonał bardziej szczegółowe zdjęcia przedstawiające gigantyczne burze, zorzę polarną i słabe pierścienie.

„Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takiego Jowisza. To wszystko jest niesamowite” Powiedział Astronom planetarny Imke de Pater, emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. „Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że będzie tak dobrze” – dodała. oświadczenie.

De Pater prowadził obserwacje Jowisza z Thierrym Foucherem, profesorem w Obserwatorium Paryskim, w ramach międzynarodowej współpracy. Zdjęcia zostały zrobione w lipcu i opublikowane przez NASA w poniedziałek Połączenie Są to „wielkie wieści z gigantycznej planety”.

NASA ujawnia pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

„To naprawdę fajne, że możemy zobaczyć szczegóły Jowisza, z jego pierścieniami, małymi księżycami, a nawet galaktykami na jednym zdjęciu” – powiedział de Pater w oświadczeniu.

Nazwano teleskop o wartości 10 miliardów dolarów James E. Webbktóry kierował wówczas raczkującą amerykańską agencją kosmiczną od 1961 do 1968 roku. Teleskop jest międzynarodową współpracą kierowaną przez NASA wraz z Europejską Agencją Kosmiczną i Kanadyjską Agencją Kosmiczną i został wystrzelony w 2021 roku.

W lipcu NASA Wydano pierwszy zestaw kolorowych zdjęć oraz dane uzyskane przez rewolucyjny teleskop, ujawniające jasny kosmiczny obraz zderzających się galaktyk i umierającej gwiazdy.

Jeden z pierwszych współpracowników Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba wyjaśnia, w jaki sposób nowo opublikowane zdjęcia pozwalają nam badać początki wszechświata. (Wideo: Hadley Greene, Hope Davison/The Washington Post)

Dwa zdjęcia Jowisza opublikowane w tym tygodniu, złożenie kilku zdjęć z sieci, zostały wykonane przez kamerę bliskiej podczerwieni teleskopu, która ma filtry podczerwieni, które pokazują szczegóły planety. NASA powiedziała, że ​​światło podczerwone jest niewidoczne dla ludzkiego oka, obrazy zostały sztucznie pokolorowane, aby przełożyć je na widmo widzialne i uwydatnić cechy Jowisza. Obrazy przetwarzane przez naukowca obywatela Judy Schmidt.

READ  Rosja bada sposoby powrotu załogi kosmicznej po wycieku kapsuły | Wiadomości z kosmosu

W przeciwieństwie do Ziemi Jowisz nie ma stałej powierzchni i jest gazowym gigantem, składającym się głównie z wodoru i helu. Uważa się, że zawiera te same podstawowe składniki co gwiazda, ale nigdy nie urósł na tyle, by zapalić się. Ma również kilka pierścieni, ale w przeciwieństwie do Saturna jest znacznie słabszy i składa się z pyłu kosmicznego, a nie lodu.

Z szerokiej perspektywy nowe zdjęcia przedstawiają Jowisza z jego słabymi pierścieniami i dwoma małymi księżycami, zwanymi Amaltheą i Adrasteą.

„Ten obraz podsumowuje naukę programu systemu Jowisza, który bada dynamikę i chemię samego Jowisza, jego pierścieni i systemu satelitarnego” – powiedział astronom Foucher.

Wybierz się na kosmiczną wycieczkę po zdjęciach uchwyconych przez teleskop Webb NASA

Jowisz, którego doba trwa około 10 godzin, ma co najmniej 50 księżyców. The cztery większeIo, Europa, Ganimedes i Callisto zostały po raz pierwszy zaobserwowane w 1610 roku przez włoskiego fizyka Galileo Galilei.

NASA powiedziała, że ​​zdjęcia uchwyciły również słynną Wielką Czerwoną Plamę Jowisza, która na zdjęciach wydaje się biała, ponieważ odbija światło słoneczne. Wielka Czerwona Plama to burza większa niż Ziemia i szaleje od wieków.

W pozornie odnowionej epoce eksploracji kosmosu NASA też jest Powiedział W zeszłym tygodniu zidentyfikował 13 kandydujących obszarów lądowania na Księżycu Ziemi, przygotowując się do wysłania tam astronautów w ramach programu Artemis.

Będzie to i będzie pierwsza misja, która zwróci członków załogi na powierzchnię Księżyca od czasu misji Apollo w latach 1969-1972. w zestawie Pierwsza kolorowa kobieta, która postawiła stopę na Księżycu.

READ  Warianty Covid i Omicron: lekcje z Gammy, Ioty i Mu

Tymczasem udostępniony w ten weekend przez NASA klip audio, który nazwał zremiksowanymi dźwiękami czarnej dziury, wywołał przerażenie. Dźwięk został zmodyfikowany, aby ludzie mogli go słyszeć i wzmocnić, ale NASA powiedziała, że ​​dźwięk, który pochodzi z gromady galaktyk oddalonej o około 240 milionów lat świetlnych, kwestionuje błędne przekonanie, że w kosmosie nie ma dźwięku.

Fale dźwiękowe z czarnej dziury w centrum gromady galaktyk Perseusza zostały po raz pierwszy usłyszane przez NASA. (Wideo: NASA)