16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostatnie wieści o wojnie między Rosją a Ukrainą: atak na Charków wraz z nasileniem inwazji pod Kijowem

Ostatnie wieści o wojnie między Rosją a Ukrainą: atak na Charków wraz z nasileniem inwazji pod Kijowem

LONDYN – Wygląda na to, że między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a członkami oligarchów, którzy okazując lojalność wobec autorytarnego przywódcy, zarobili miliardy dolarów, ale teraz ich losy są zagrożone przez zachodnie sankcje w związku z inwazją na Ukrainę, powstają podziały.

Według zachodnich ekspertów i urzędników pęknięcia są słabe i sugerują brak fali oligarchicznej opozycji wobec Putina. Jednak wyrazy zmartwienia sprzed kilku tygodni wydawały się w ostatnich dniach wykluczone.

po wcześniej Udostępnij w mediach społecznościowych Rosyjski miliarder Oleg Deripaska wezwał do rozmów pokojowych „jak najszybciej”, a w niedzielę podążył za nim z ukrytą kulą w zarządzaniu gospodarką Putina, wydając oświadczenie, w którym powiedział: „Konieczna jest zmiana polityki gospodarczej, to jest konieczne, aby położyć kres całemu państwowemu kapitalizmowi”.

Drugi oligarcha, Michaił Friedman, Powiedział w wiadomości Do podwładnych, że kryzys na Ukrainie „będzie kosztować życie i zniszczy dwa narody, które były braćmi od setek lat”, według Reutersa, który powiedział, że widział fragmenty listu.

Nawet córka głównego rzecznika Putina, Dmitrija Pieskowa, wyraziła swój sprzeciw wobec inwazji, umieszczając na swoim koncie na Instagramie czarną skrzynkę z napisem „Nie dla wojny!” Było to jasne przesłanie solidarności z protestującymi w Rosji, nawet gdy jej ojciec bronił aresztowań tysięcy uczestników wieców, które, jak powiedział, „nie zezwalają na to prawo”.

Eksperci ds. sankcji i byli urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że choć oznaki sprzeciwu pozostają chłodne, to w stosunkach Putina z elitami lojalistycznymi są one bardziej namacalne niż obserwowane od lat.

„Podział reżimu jest namacalny” – powiedział Daniel Fried, były urzędnik Departamentu Stanu, który pomógł poprowadzić sankcje w odpowiedzi na wcześniejsze rosyjskie najazdy wojskowe na Ukrainę.

Opisał powódź listów jako najważniejszy wyraz sprzeciwu rosyjskich elit „od czasów sowieckich”.