16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Optymistyczne raporty o inflacji zmniejszają presję na Fed, aby podniósł stopy procentowe

Optymistyczne raporty o inflacji zmniejszają presję na Fed, aby podniósł stopy procentowe

Według Europejskiego Banku Centralnego inflacja spadła w październiku, a pod powierzchnią wzrostu cen wykazano zachęcające oznaki spowolnienia Nowe dane zostały opublikowane we wtorek. Raport dostarczył Rezerwie Federalnej nowych dowodów na to, że jej walka z szybką inflacją przynosi efekty i prawdopodobnie zmniejszy potrzebę podwyższania stóp procentowych.

Ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich spadł w zeszłym miesiącu do 3,2 procent w ujęciu rocznym, czyli mniej niż 3,7 procent we wrześniu i najzimniej od lipca. Spowolnienie to wynika częściowo z bardziej umiarkowanych cen energii.

Nawet po wyłączeniu zmiennych cen paliw i żywności, uważnie obserwowana „podstawowa” miara cen wzrosła do października o 4 procent rok do roku, wolniej niż w poprzednim odczycie i słabiej, niż oczekiwali ekonomiści.

W ciągu ostatniego roku inflacja znacznie spadła, po tym jak latem 2022 r. osiągnęła łączny szczyt na poziomie nieco ponad 9 procent. Urzędnicy Fed próbują walczyć z podwyżkami stóp procentowych z powrotem do tempa wynoszącego około 2 procent, które było normalne przed pandemią, poprzez podniesienie stóp procentowych . stóp procentowych, co, ich zdaniem, spowolni popyt konsumencki i biznesowy.

Choć w ciągu ostatniego roku wzrost cen uległ znacznemu spowolnieniu, w miesiącach poprzedzających wtorkowy raport tendencja spadkowa uległa zahamowaniu.

Podwyżki cen uległy częściowemu złagodzeniu dzięki odwróceniu się problemów w łańcuchu dostaw, które podniosły ceny wielu towarów, dzięki czemu ceny takich artykułów, jak rowery i ramy łóżek, przestały tak szybko rosnąć, a nawet spadły. Jednak wzrost kosztów mieszkań i innych usług, które są ściślej powiązane z ogólną siłą gospodarczą, zaczyna okazywać się coraz bardziej uporczywy.

Nowe dane pokazały, że na tych kluczowych frontach wznowiono postęp. Monitoruj uważnie Pomiar kosztów mieszkania Umiarkowane po nieoczekiwanym wzroście we wrześniu. Miara inflacji w przypadku innych usług – obejmujących wszystko, od manicure po opiekę zdrowotną – również znacząco spadła do najwolniejszego tempa od końca 2021 r., jak wynika z obliczeń Bloomberga.

READ  We wtorek darmowe lub tanie burgery z okazji Narodowego Dnia Hamburgera

Ogólnie rzecz biorąc, dane dostarczyły wyraźnych oznak, że inflacja zmierza we właściwym kierunku – co jest optymistycznym zjawiskiem dla bankierów centralnych, którzy starają się uspokoić gospodarkę na tyle, aby złagodzić wzrost cen bez ograniczania jej dynamiki do poziomu prowadzącego do bolesnej recesji.

„Wskazuje to, że inflacja w dalszym ciągu spowalnia” – stwierdził Giennadij Goldberg, strateg cenowy w TD Securities, zauważając, że chociaż był to tylko jeden raport, był zachęcający. „Napędza go wiele rzeczy, a nie tylko jedna funkcja”.

Urzędnicy Fed uważnie obserwują dane o inflacji, próbując określić kolejne kroki. Decydenci podnieśli stopy procentowe do zakresu 5,25–5,5%, w porównaniu z prawie zerowym w marcu 2022 r.

Obecnie debatują, czy konieczne jest podniesienie ostatecznej stopy procentowej o ćwierć punktu procentowego, a we wtorkowym raporcie wielu inwestorów i ekonomistów przewiduje, że ostateczna podwyżka jest mało prawdopodobna.

Po nowych danych giełdy gwałtownie wzrosły, a indeks S&P 500 zamknął się o prawie 2 procent. Dane o niskiej inflacji wzbudziły wśród inwestorów nadzieję, że Rezerwa Federalna utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie. Po publikacji rentowność dwuletnich obligacji skarbowych, która jest wrażliwa na zmiany oczekiwań stóp procentowych, znacząco spadła.

„Po drodze mogą pojawić się pewne trudności, ale lektura naprawdę mnie motywuje” – powiedziała Kathy Bostiancic, główna ekonomistka w Nationwide. „Zmniejsza to presję na decydentów, aby dalej podnosili stopy procentowe”.

Urzędnicy dali jasno do zrozumienia, że ​​spodziewają się pozostawić stopy procentowe na podwyższonym poziomie nawet po zaprzestaniu ich podwyższania, mając nadzieję na utrzymanie dalszej presji na obniżenie popytu konsumenckiego i biznesowego poprzez zwiększenie kosztów pożyczania pieniędzy.

Pomimo postępu w powstrzymywaniu inflacji bankierzy centralni mogą niechętnie ogłaszać zwycięstwo.

Po pierwsze, nie wyszli całkowicie z lasu. Na przykład oczekiwania inflacyjne konsumentów i inwestorów mogą stać się przedmiotem niepokoju urzędników Fed, jeśli będą nadal skakać. Następny barometr pięcioletni opublikowany przez Uniwersytet Michigan Zapłać wyżejjak niektórzy Oparta na rynku Standardy. Jak dotąd decydenci patrzą na te zmiany optymistycznie.

READ  UAW osiąga wstępne porozumienie ze Stellantis

Urzędnicy mają również tendencję do unikania trzymania się jednej lub dwóch dobrych liczb w obawie, że zyski mogą zostać odwrócone.

„Wiemy, że dalszy postęp w kierunku naszego celu 2% nie jest gwarantowany: inflacja dała nam pewne bzdury” – powiedział w zeszłym tygodniu prezes Fed Jerome Powell.

Wielu ekonomistów spodziewa się jednak dalszego spadku inflacji w 2024 r. Analitycy Goldman Sachs przewidywali w notatce badawczej z tego tygodnia, że ​​w przyszłości nastąpi „dalsze spowolnienie inflacji” ze strony rynku motoryzacyjnego, wynajmu i pracy.

Goldberg stwierdził, że na razie decydenci prawdopodobnie skupią swoją uwagę na wzroście gospodarczym, wypatrując oznak jego ochłodzenia do zrównoważonego tempa.

Zakładając, że popyt spadnie zgodnie z oczekiwaniami, spowodowałoby to, że konsumenci staliby się lub pozostali wrażliwi na ceny, co zmusiłoby sprzedawców detalicznych i usługodawców do albo pobierania niższych opłat, albo ryzykowania odstraszenia kupujących.

W przypadku niektórych dostawców towarów zmiana ta jest już widoczna. Platforma tradycyjnie konkuruje oferując unikalne produkty, a nie niskie ceny, powiedziała podczas niedawnej prezentacji Rachel Glaser, dyrektor finansowa internetowego rynku rękodzieła Etsy. Jednak w miarę jak konsumenci stają się bardziej selektywni, zaczyna się to zmieniać.

„Nie konkurowaliśmy ani nie próbowaliśmy konkurować ceną” – powiedziała podczas swojej wrześniowej prezentacji. „Ale w tym środowisku zaczynamy skłaniać się nieco w stronę rabatów”.