15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oprocentowanie kredytów hipotecznych odpoczywa, spadając po raz pierwszy od trzech tygodni

Oprocentowanie kredytów hipotecznych odpoczywa, spadając po raz pierwszy od trzech tygodni

Według Freddiego Maca, 30-letni kredyt hipoteczny wynosił średnio 3,89% w tygodniu kończącym się 24 lutego, czyli nieznacznie spadł z 3,92% w poprzednim tygodniu.

Nawet przy tym spadku oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosły o ponad pełny procent w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, powiedział Sam Khater, główny ekonomista Freddy Mac.

„Ponieważ wkraczamy w wiosenny sezon kupowania domów z wysokimi stopami oprocentowania kredytów hipotecznych i wciąż spadającymi zapasami, spodziewamy się, że wzrost cen domów pozostanie na stałym poziomie, po czym uspokoi się jeszcze w tym roku” – powiedział.

Danielle Hill, główna ekonomistka Realtor.com, powiedziała w zeszłym tygodniu, że czynniki, w tym niepewność geopolityczna, osłabiły stopy procentowe 10-letnich obligacji skarbowych, powodując spadek stóp procentowych.

„Ponieważ świat reaguje na wydarzenia na Ukrainie, niepewność prawdopodobnie będzie oznaczać pauzę w ostatnim tempie” [interest rate] wzrasta” – powiedziała.

Jednak oprocentowanie kredytów hipotecznych jest nadal o 84 punkty bazowe wyższe niż zaledwie 9 tygodni temu, ponieważ oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego, inflacji i polityki pieniężnej zostały poważnie zresetowane, powiedział Hill.

Powiedziała, że ​​w najnowszej historii miały miejsce tylko dwa podobne skoki: pierwszy tuż po wyborach w 2016 r., kiedy stopy skoczyły o 85 punktów bazowych w ciągu 10 tygodni, a drugi podczas „napadu złości” w 2013 r., kiedy stopy wzrosły o 116 punktów bazowych w 11 tygodni.

„W obu przypadkach dynamika sprzedaży domów zwolniła w kolejnym roku ze względu na wpływ na przystępność cenową, ponieważ wyższe stawki oznaczają wyższe koszty posiadania domu, nawet jeśli ceny domów pozostają niezmienione”, powiedział Hill.

I Realtor.com stwierdził, że jest to szczególnie prawdziwe dla tych, którzy inwestują mniej pieniędzy w dom.

Oprocentowanie 3,9% 30-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu dla typowego domu o wartości 375 000 USD z 10% zaliczką przekłada się na 1592 USD miesięcznych płatności. To około 228 USD więcej niż w grudniu 2020 r. W przypadku kupującego oferującego 20% miesięczna płatność wynosi 1415 USD, czyli 203 USD więcej.

READ  Popyt na kredyty hipoteczne spada nawet przy niższych cenach

Wyższe koszty posiadania domu ostatecznie wpływają na zdolność kupującego i zainteresowanie jego zakupem.

Według Mortgage Bankers Association, wnioski o kredyt hipoteczny spadły do ​​najniższego poziomu od grudnia 2019 r. w zeszłym tygodniu.

„Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych szybko zamknęło operacje refinansowania, a aktywność spadła w sześciu z pierwszych siedmiu tygodni 2022 roku” – powiedział Joel Kahn, zastępca wiceprezesa ds. prognoz gospodarczych i branżowych w MBA.

„Zamówienia kupna, już ograniczone wysokimi cenami sprzedaży i napiętymi zapasami, również zostały dotknięte wysokimi stawkami i spadły trzeci tydzień z rzędu”, powiedział.

Według analizy przeprowadzonej przez Zillow, miesięczne spłaty kredytu hipotecznego na typowy amerykański dom wzrosły w ciągu ostatniego roku o 31%, ponieważ gwałtownie rosnące ceny domów i szybko rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych obniżyły budżety nabywców domów.

W styczniu 2021 r. kupujący, który kupiłby typowy dom w Stanach Zjednoczonych, wart 271 650 USD, z 20% zaliczką i 30-letnim kredytem hipotecznym, zapłaciłby 885 USD miesięcznie. Do stycznia tego roku, po tym, jak typowy dom wzrósł do 325 667 USD, a oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło, ta sama płatność wzrosła o 31% do 1162 USD miesięcznie.

Według Zillow średnie miesięczne raty kredytu hipotecznego są najwyższe w historii. To nawet więcej niż rekordowa wartość 1118 dolarów z lipca 2006 roku, kiedy oprocentowanie kredytów hipotecznych sięgało aż 6,76%.

Według analizy Jeffa Tuckera, głównego ekonomisty Zillow, wyższe koszty kredytu częściej skłaniają kupujących do szukania tańszych domów, co oznacza, że ​​kupujący mogą przenieść się do bardziej przystępnego miejsca, spróbować poczekać, aż ceny wygasną lub opóźnić budowę domu. zakup w całości.