26 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkrycie unoszącego się w przestrzeni zbiornika wodnego sprzed 12 miliardów lat

Odkrycie unoszącego się w przestrzeni zbiornika wodnego sprzed 12 miliardów lat

Dwa zespoły astronomów kierowane przez naukowców z Kalifornijskiego Instytutu Technologii odkryły największy zbiornik wody, jaki kiedykolwiek odkryto we wszechświecie. Jest od nas 30 miliardów bilionów mil.

Tak, dobrze przeczytałeś. Największy zbiornik we wszechświecie znajduje się, a dokładniej w kwazarze, jednym z najjaśniejszych i najbardziej gwałtownych obiektów we wszechświecie.

Masa pary wodnej jest co najmniej 140 bilionów razy większa niż cała woda w oceanach świata razem wzięta.

Ponieważ kwazar jest tak daleko, jego światło potrzebowało 12 miliardów lat, aby dotrzeć do Ziemi. Obserwacje zespołu ujawniły czas, gdy Wszechświat miał zaledwie 1,6 miliarda lat.

„Środowisko wokół tego kwazara jest wyjątkowe, ponieważ wytwarza w nim tak ogromną masę wody” – powiedział Matt Bradford, naukowiec z Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) NASA.

„To kolejny dowód na to, że woda jest szeroko rozpowszechniona w całym wszechświecie, nawet w najdawniejszych czasach”.

Kwazar czerpie energię z masywnej czarnej dziury pożerającej otaczający ją dysk gazu i pyłu. Pożerając się, kwazar emituje ogromne ilości energii.

Odkrycie wody nie było zaskoczeniem, ponieważ astronomowie spodziewają się, że para wodna istniała już na początku Wszechświata. Jednak para wodna jest ważnym gazem śladowym, który ujawnia naturę kwazara.

W szczególności ten kwazar pokazał parę wodną rozproszoną wokół czarnej dziury w obszarze gazowym rozciągającym się na setki lat świetlnych (rok świetlny to około sześć bilionów mil). Jego obecność wskazuje, że gaz jest niezwykle ciepły i gęsty jak na standardy astronomiczne.

Zdaniem astronomów odkrycie to uwydatnia korzyści płynące z obserwacji na falach milimetrowych i submilimetrowych. Dziedzina ta szybko się rozwinęła w ciągu ostatnich dziesięcioleci i aby w pełni wykorzystać potencjał tego typu badań, autorzy badania projektują obecnie CCAT, 25-metrowy teleskop, który zostanie zbudowany na pustyni Atakama w Chile. CCAT umożliwi astronomom odkrycie niektórych z najstarszych galaktyk we wszechświecie.

READ  Telefony wykrywające trzęsienia ziemi

Można zapoznać się z dokumentami obu drużyn Tutaj I Tutaj.

Subskrypcja Do bezpłatnego cotygodniowego biuletynu Indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.