25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA właśnie przesłała film przedstawiający koty z kosmosu używające laserów

NASA właśnie przesłała film przedstawiający koty z kosmosu używające laserów

JPL-Caltech/NASA

Ekran komputera w obszarze wsparcia misji Jet Propulsion Laboratory NASA pokazuje kota Tatersa na pierwszym strumieniowym wideo o wysokiej rozdzielczości przesłanym za pomocą lasera z głębokiego kosmosu.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Eksperyment pokładowej latającej komunikacji laserowej Misja psychologiczna NASA Przesłał na Ziemię wideo z odległości około 31 milionów kilometrów, a krótki klip przedstawia kota o imieniu Taters. Po raz pierwszy NASA transmitowała wideo z głębokiego kosmosu za pomocą laserów.

w Wideo w rozdzielczości Ultra HDPrzede wszystkim zabawny, pomarańczowy pręgowany kot goni nieuchwytną czerwoną kropkę wskaźnika laserowego, która porusza się po sofie.

Film przedstawiający kota został przesłany na Ziemię z lotniczego nadajnika-odbiornika laserowego w ramach eksperymentu DSOC (Deep Space Optical Communications). Technologia ta może pewnego dnia zostać wykorzystana do szybkiego przesyłania danych, zdjęć i filmów, gdy ludzie będą przesuwać granice eksploracji kosmosu, wyruszając do miejsc takich jak Mars.

15-sekundowe wideo zostało zakodowane przy użyciu lasera bliskiej podczerwieni i przesłane ze statku kosmicznego Psyche do Teleskopu Hale’a w Obserwatorium Palomar w Caltech. Film został pobrany w obserwatorium 11 grudnia, a każda klatka była transmitowana na żywo w Jet Propulsion Laboratory NASA w Pasadenie w Kalifornii.

W momencie transmisji odległość między statkiem kosmicznym Psyche a statkiem kosmicznym Hale była 80 razy większa niż odległość między Ziemią a Księżycem. Dotarcie lasera do każdej Ziemi zajęło zaledwie 101 sekund.

Laser może przesyłać dane z szybkością od 10 do 100 razy większą niż konwencjonalne systemy fal radiowych używane przez NASA podczas innych misji. Demonstracja technologii ma być najdalszym eksperymentem NASA w zakresie szerokopasmowej komunikacji laserowej, testującym transmisję i odbiór danych do i z Ziemi za pomocą niewidzialnego lasera bliskiej podczerwieni.

READ  NASA opóźnia misję Wenus z powodu problemów w Laboratorium Napędów Odrzutowych

„To osiągnięcie podkreśla nasze zaangażowanie w rozwój komunikacji optycznej jako istotnego elementu spełniającego nasze przyszłe potrzeby w zakresie transmisji danych” – powiedziała w oświadczeniu zastępca administratora NASA Pam Milroy. „Zwiększenie naszej przepustowości jest niezbędne do osiągnięcia naszych przyszłych celów w zakresie eksploracji i nauki, dlatego nie możemy się doczekać dalszego rozwoju tej technologii i transformacji sposobu, w jaki się komunikujemy podczas przyszłych misji międzyplanetarnych”.

Wystrzelona w połowie października misja Psyche jest obecnie na dobrej drodze, aby po raz pierwszy w historii ludzkości przyjrzeć się metalicznej asteroidzie znajdującej się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Sonda spędzi następne sześć lat, podróżując około 3,6 miliarda kilometrów, aby dotrzeć do swojego imiennika, znajdującego się w zewnętrznej części głównego pasa asteroid.

JPL-Caltech/NASA

Członkowie zespołu Deep Space Optical Communications oglądają pierwsze wideo przesłane z kosmosu za pomocą lasera, które pojawia się na ekranach komputerów 11 grudnia.

Jednak eksperyment głębokiej komunikacji optycznej w przestrzeni kosmicznej realizuje własną misję przez pierwsze dwa lata lotu.

„Jednym z celów jest zademonstrowanie możliwości przesyłania wideo na dużą skalę na miliony mil. Nic na Psyche nie generuje danych wideo, więc zazwyczaj wysyłamy pakiety losowo generowanych danych testowych” – powiedział Bill Klippstein, kierownik projektu DSOC w JPL. oświadczenie. „.

„Aby jednak uczynić ten kamień milowy jeszcze bardziej niezapomnianym, zdecydowaliśmy się współpracować z projektantami z JPL, aby stworzyć zabawny film, który oddaje istotę demonstracji w ramach misji Psyche”.

Zespół DSOC współpracował z twórcami z wewnętrznego DesignLab JPL przy podejmowaniu decyzji, które wideo chcą przetestować w przestrzeni kosmicznej.


Film, który został przesłany do DSOC przed wystrzeleniem Psyche, zawiera również nakładkę graficzną przedstawiającą ścieżkę orbitalną Psyche, kopułę teleskopu Palomar oraz kolor, reprodukcję i tętno Tatersa.

„Pomimo transmisji z odległości milionów kilometrów, był on w stanie przesyłać wideo szybciej niż większość szerokopasmowych połączeń internetowych” – powiedział w oświadczeniu Ryan Rogalin, kierownik elektroniki odbiornika DSOC w JPL.

READ  Deszcz meteorów Orionidów: w ten weekend wypatrujcie meteorów na niebie

„W rzeczywistości po odebraniu filmu w Palomar został on przesłany do JPL przez Internet, a komunikacja była wolniejsza niż sygnał dochodzący z głębokiego kosmosu. Laboratorium projektowe JPL wykonało świetną robotę, pomagając nam zademonstrować tę technologię — wszyscy uwielbiają Taters. ”

Oprócz powszechnej popularności filmów i memów o kotach, decyzja o umieszczeniu filmu o kotach podczas wydarzenia DSOC jest także ukłonem w stronę historii transmisji. Według NASA karykaturowa figurka Kota Feliksa była używana w eksperymentalnych programach telewizyjnych od 1928 roku.

Ostatni udany test eksperymentu laserowego nastąpił po zakończeniu DSOC 14 listopada Osiągnięcie tego, co inżynierowie nazywali „pierwszym światłem”, Pomyślnie zakończono transmisję i odbiór pierwszych danych. Od tego czasu demonstracja technologii uległa jedynie poprawie, wykazując takie możliwości, jak poprawiona rozdzielczość sygnału, która jest tak istotna podczas wysyłania komunikatów laserowych z kosmosu na Ziemię.

Szybkość łącza pobierania danych lasera jest porównywalna z szybkością szerokopasmowego Internetu, a zespół DSOC pobrał ostatnio 1,3 terabajta danych w ciągu jednego wieczoru – w porównaniu z 1,2 terabajta wysłanymi przez misję Magellan NASA na Wenus w latach 90. XX wieku.

„Kiedy dotarliśmy do pierwszego świtu, byliśmy podekscytowani, ale także ostrożni. To nowa technologia i eksperymentujemy z jej działaniem” – powiedział w oświadczeniu Ken Andrews, lider operacji lotniczych projektu w JPL. „Ale teraz , z pomocą naszych kolegów z Psyche, jesteśmy przyzwyczajeni do pracy z systemem i możemy utrzymać statki kosmiczne i stacje naziemne dłużej niż było to możliwe wcześniej. Przy każdym naciśnięciu uczymy się czegoś nowego.”