23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowoczesna skojarzona szczepionka na covid i grypę pokazuje pozytywne późne dane

Nowoczesna skojarzona szczepionka na covid i grypę pokazuje pozytywne późne dane

Moderna planuje tego lata wystąpić o zgodę organów regulacyjnych na swój złożony szczepionkę w USA i ma nadzieję, że będzie mógł wejść na rynek do 2025 r., powiedział w wywiadzie dyrektor generalny firmy Stephen Bancell.

Moderna, Pfizer i Novavax twierdzą, że kombinowane zastrzyki uproszczą sposób, w jaki ludzie mogą chronić się przed wirusami układu oddechowego, które zwykle pojawiają się o tej samej porze roku. Dodatkowa wygoda jest szczególnie ważna, ponieważ coraz mniej Amerykanów zakasuje rękawy, aby zaszczepić się przeciwko Covidowi.

Bancell dodał, że scenariusze mogą zmniejszyć obciążenie wirusami układu oddechowego farmaceutów i szerszego amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej, które borykają się z niedoborami siły roboczej, które osłabiają wielu pracowników.

Zastrzyk z kombinacją informacyjnego RNA firmy Moderna, zwany MRNA-1083, zawiera zarówno kandydata na szczepionkę firmy przeciwko grypie sezonowej, jak i nową wersję szczepionki „nowej generacji” na Covid. Obie eksperymentalne szczepionki – mRNA-1010 i mRNA-1283 – wykazały pozytywne wyniki w trzech oddzielnych badaniach trzeciej fazy.

W trwającym późnym etapie badania mRNA-1083 przetestowano tę kombinację u 8000 pacjentów.

W badaniu porównano szczepionkę Covid firmy Fluzone HD i obecnie licencjonowaną szczepionkę Moderna, czyli połączenie szczepionki z ulepszoną szczepionką przeciw grypie o nazwie SpikeVax, w grupie pacjentów w wieku 65 lat i starszych. W badaniu porównano także skojarzoną szczepionkę firmy Moderna ze standardowymi szczepionkami przeciw grypie o nazwie Flurix i Spikevax w innej grupie uczestników w wieku od 50 do 64 lat.

W obu grupach wiekowych pojedyncza dawka szczepionki skojarzonej firmy Moderna wywołała „statystycznie znacząco większą” odpowiedź immunologiczną przeciwko trzem szczepom grypy i wariantowi XBB.1.5 wirusa Covid-Omicron.

Moderna stwierdziła, że ​​bezpieczeństwo szczepionki skojarzonej i tolerancja jej przez pacjentów są akceptowalne. Najczęstsze działania niepożądane to ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból mięśni i ból głowy. Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie łagodne do umiarkowanego.

READ  Zorza polarna w Północnej Kalifornii zaniemówiła wiele osób

Moderna opracowuje szczepionkę kombinowaną skierowaną przeciwko grypie i RSV oraz inną szczepionkę przeciwko trzem wirusom układu oddechowego: Covid, grypa i RSV.

W międzyczasie firmy Pfizer i BioNTech badają w późnym etapie badań szczepionkę przeciwko Covid-19 i grypie. Novavax opracowuje również związek na te wirusy, ale jego zastrzyk na Covid wykorzystuje technologię opartą na białkach.