23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Netanjahu staje w obliczu wojny w Izraelu po opuszczeniu rządu przez partię Gantza

Netanjahu staje w obliczu wojny w Izraelu po opuszczeniu rządu przez partię Gantza

Pan. Gantz dołączył do rządu w październiku ubiegłego roku. Był jego politycznym rywalem, panem. sprzymierzył się z Netanjahu, pomimo historii głębokiej nieufności i zdrady między nimi. Wreszcie w 2020 r. p. Netanjahu z p. Kiedy Gantz objął stanowisko rządu, Mr. To również skończyło się źle, gdy Netanjahu zerwał umowę o podziale władzy.

Syn żołnierza, który zginął w grudniu podczas walk w Gazie, p. Gantza i p. Wpływy Eisenkota osłabły w ostatnich miesiącach, dlatego wielu Izraelczyków zadaje sobie pytanie, dlaczego nie opuścił rządu nadzwyczajnego i nie dołączył do opozycji. . Pan. Gantz wezwał do przedterminowych wyborów jesienią tego roku.

Pozostając w Gabinecie Wojennym, Mr. Do formalnych sojuszników Netanjahu należą jego minister obrony Yoav Gallant, rywal z jego konserwatywnej partii Likud, pan Netanjahu. Oraz Ron Dermer, doświadczony powiernik Netanjahu z doświadczeniem bardziej dyplomatycznym niż politycznym. Nie jest jasne, czy Gabinet Wojenny będzie nadal funkcjonować.

W odrębnym i szerszym rządzie obrony zasiada dwóch liderów partii ultranacjonalistycznej: minister obrony narodowej Itamar Ben-Gvir i minister finansów Bezalel Smodrich. Obaj chcą przesiedlenia Gazy z Izraelczykami.

Pan. Ben-Qir i p. Zarówno Smodrich, jak i p. Przysięgli obalenie rządu Netanjahu, co nakreślił w zeszłym tygodniu prezydent Biden, co skutecznie zakończy wojnę.

Pan. Analitycy twierdzą, że istnieją co najmniej dwa wyzwania, które mogą zdestabilizować rząd Netanjahu.

Pierwsza to perspektywa porozumienia z Hamasem. Urzędnicy izraelscy i amerykańscy twierdzą, że czekają na formalną odpowiedź Hamasu na propozycję zawieszenia broni. Pozytywna reakcja ze strony p. Mogłoby to zmusić Netanjahu do zaprzestania zaciemniania i wyboru między umową a przetrwaniem swojego rządu.

Drugim wyzwaniem jest głęboko polaryzująca kwestia hurtowych zwolnień ze służby wojskowej ultraortodoksyjnych mężczyzn zapisujących się do seminariów religijnych.

Ultraortodoksyjne zwolnienia od dawna powodują podziały w izraelskim społeczeństwie, ale tolerancja dla polityki prowadzonej od kilkudziesięciu lat osłabła w kraju, w którym większość 18-latków od lat jest powoływana do obowiązkowej służby wojskowej. Ta wojna. Ci sami rezerwiści są wielokrotnie wzywani na długoterminowe misje w Gazie, a kampania trwa już dziewiąty miesiąc i nie ma jasnego planu, dokąd zmierza, twierdzą eksperci.

READ  Huragan Roslyn: Zachodni Meksyk przygotowuje się na niedzielne wyjście na ląd huraganu kategorii 3

Oczekuje się, że w poniedziałek wieczorem lub wczesnym wtorkiem izraelski parlament będzie głosował nad ustawą o poborze do wojska, która zasadniczo utrzymałaby w nienaruszonym stanie ultraortodoksyjny system wykluczania. Pan. Naciskany przez Netanjahu, by sprowokować swoich ultraortodoksyjnych partnerów koalicyjnych, a nawet niektórych członków jego konserwatywnej partii Likud – w tym ministra obrony M. Gallant – w tym Gallant – jest temu przeciwny, zwłaszcza gdy kraj potrzebuje większej liczby graczy.

W sprawie rekrutacji p. Netanjahu znajduje się w tarapatach, panie. – powiedział Plessner. „Istnieje nieodłączny konflikt pomiędzy jego własną bazą polityczną a jego najcenniejszym sojuszem z partiami ultraortodoksyjnymi” – dodał.

Jeżeli pierwsze czytanie przejdzie, projekt ustawy trafi do komisji przed drugim i trzecim, ostatecznym głosowaniem. Ale nawet jeśli to nie zostanie spełnione, p. Blessner powiedział – jest byłym legislatorem nieistniejącej już partii centrowej – że niekoniecznie wróży to rozwiązanie parlamentu lub upadek rządu.

Pan. Krytycy Netanjahu oskarżają go o przedłużanie wojny, aby zapobiec wyborom i publicznemu rozliczeniu z niepowodzeń rządu i wojska, które doprowadziły do ​​ataku z 7 października.

„Całkowite zwycięstwo” nad Hamasem, Mr. Przeciwstawiając się wojennemu celowi Netanjahu, który według wielu ekspertów jest koncepcją niejasną i nieosiągalną, Mr. W niedzielnym przemówieniu dotyczącym rezygnacji Gantz powiedział, że „prawdziwym zwycięstwem” będzie jednoczące zwycięstwo militarne. i wysiłek dyplomatyczny.

„Prawdziwym sukcesem” – powiedział – „jest zmiana priorytetów narodowych, poszerzenie kręgu służb i tych, którzy służą, oraz zapewnienie Izraelowi możliwości sprostania stojącym przed nim wyzwaniom”.

„Niestety Netanjahu uniemożliwia sobie osiągnięcie prawdziwego zwycięstwa” – dodał.