23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ministerstwo zdrowia Gazy poinformowało, że w izraelskim nalocie, podczas którego uratowano zakładników, zginęło 274 Palestyńczyków.

Ministerstwo zdrowia Gazy poinformowało, że w izraelskim nalocie, podczas którego uratowano zakładników, zginęło 274 Palestyńczyków.

DEIR AL-BALA, Strefa Gazy (AP) – W izraelskim ataku zginęło co najmniej 274 Palestyńczyków, w tym dziesiątki dzieci, a setki zostało rannych. Czterech zakładników Gospodarzem jest Hamas, Gazy – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Izraelskie wojsko oświadczyło, że jego siły odpowiedziały ciężkim ogniem i wzięły odwet podczas napiętej dziennej operacji w środkowej Gazie.

Zabicie dziesiątek Palestyńczyków w ataku, który Izraelczycy świętowali jako oszałamiające zwycięstwo, pokazuje wysokie koszty takich operacji, oprócz i tak już rosnących ofiar śmiertelnych. 8 miesięcy wojny podpalony przez atak Hamasu z 7 października.

Izraelskie bombardowanie było „piekłem” – powiedział The Associated Press świadek Mohammed al-Habash. „Widzieliśmy kilka myśliwców lecących w okolicy. Widzieliśmy ludzi biegających po ulicach. Kobiety i dzieci płakały.

Operacja w Nusirat, obozie dla uchodźców zbudowanym podczas wojny arabsko-izraelskiej w 1948 r., była największą akcją ratunkową od 7 października, kiedy Hamas i inni bojownicy przekroczyli granicę i zabili 1200 osób, głównie cywilów. 250 zakładników.

Według ministerstwa zdrowia, które nie rozróżnia pod względem liczby ludności cywilnej i bojowników, w masowej ofensywie Izraela zginęło 36 700 Palestyńczyków. W ostatnim nalocie zginęło 64 dzieci i 57 kobiet, a wśród 700 rannych było 153 dzieci i 161 kobiet.

Sobotnie wydarzenia wpłynęły także na słabe wysiłki niesienia pomocy. Szef Światowego Programu Żywnościowego powiedział, że wstrzymano dystrybucję Statek zbudowany w USA w Gazie Ponieważ „wczoraj rakieta uderzyła w dwa z naszych magazynów, kompleks magazynowy”. Zapytana, jak do tego doszło i czy WFP udostępnia swoje lokalizacje izraelskiej armii, Cindy McCain odpowiedziała, że ​​tak: „Nie wiem. To dobre pytanie. Nie jest jasne, czy miała na myśli misję ratunkową.

Przerażające sceny w szpitalu w Gazie

W Gazie lekarze opisali niepokojące sceny po tej ciężkiej próbie. Przepełnione szpitale już mają trudności z leczeniem rannych po kilku dniach izraelskich ataków.

READ  Źródła podają, że Departament Sprawiedliwości prowadzi śledztwo przeciwko republikaninowi Demokratów Cory'emu Bushowi w związku ze sprzeniewierzeniem funduszy

Karin Huster z Lekarzy bez Granic, która pracuje w Al-Aksa, powiedziała: „Odnotowaliśmy obrażenia wojenne, urazy, urazy od amputacji po ewakuacje, TBI (traumatyczne uszkodzenia mózgu), złamania i poważne oparzenia. Szpital Męczenników. „Dzieci są zupełnie szare lub białe z szoku, płoną i krzyczą do swoich rodziców. Wielu z nich było w szoku i nie krzyczało. „

Izraelskie wojsko stwierdziło, że „zagroziło to naszym siłom w regionie” i że w operacji zginął oficer sił specjalnych. Stwierdzono, że ratownicy znaleźli się pod ciężkim ostrzałem, w tym ze strony uzbrojonych w granaty uzbrojonych bandytów, i że wojsko odpowiedziało dużą siłą, w tym samolotami.

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz ostro skrytykował krytyków tego posunięcia w artykule dla X, stwierdzając, że „wrogowie Izraela byli jedynymi, którzy narzekali na ofiary terrorystów Hamasu i ich sojuszników”.

W Izraelu lokalne media skupiały się głównie na izraelskich ofiarach, zakładnikach i wysiłkach wojskowych.

„Mój brat zmarł z żalu”

Izraelczycy w dalszym ciągu świętują powrót 26-letniego Noaha Arkamaniego; Almok Mir styczeń, 22; Andriej Kozłow, 27 lat; i Shlomi Ziv, 41; Spotkali się ponownie z bliskimi.

Matka Arkamaniego, Leora, która cierpi na raka mózgu, opublikowała wideo, w którym prosi o spotkanie z nim. Ojciec Arkamani powiedział Army Radio, że Leora „nie potrafiła wyrazić swoich uczuć, nie potrafiła tak naprawdę powiedzieć tego, na co czekała”.

Ciotka Mira Jana, Dina, powiedziała, że ​​jego ojciec zmarł w piątek, na kilka godzin przed operacją. „Mój brat zmarł z żalu” – powiedział izraelskiemu Khan Public Broadcasting.

Szpital Sheba dr. Itai Pessach powiedział, że nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Stracili jednak przyjaciół i rodzinę, a personel „pomaga im odbudować infrastrukturę ich życia” – powiedział reporterom.

W Gazie pozostaje około 120 zakładników, a 43 zginęło, po tym jak połowa została uwolniona po tygodniowym zawieszeniu broni w listopadzie. Rząd podał, że wojska izraelskie odnalazły ciała co najmniej 16 osób. Łącznie z ocalałymi Około 15 kobiet, dwoje dzieci poniżej 5 roku życia i dwóch mężczyzn po 80. roku życia.

READ  „Jestem gotowy na rozmowy” z Putinem, ale jeśli się nie powiedzie, może to oznaczać „III wojnę światową”.

Uważa się, że wielu zakładników jest uwięzionych na gęsto zaludnionych obszarach lub w tunelach Hamasu, co sprawia, że ​​akcja ratunkowa jest skomplikowana i niebezpieczna. Nalot w lutym uwolnił dwóch zakładników Zginęło 74 Palestyńczyków.

Armia izraelska przyznała, że ​​nie jest w stanie przeprowadzić akcji ratowniczej dla wszystkich.

Co nas czeka

Podziały pogłębiły się Najlepszy sposób na sprowadzenie zakładników do domu w Izraelu. Wielu nalega, aby premier Benjamin Netanjahu zaakceptował porozumienie o zawieszeniu broni ogłoszone w zeszłym miesiącu przez prezydenta USA Joe Bidena, ale skrajnie prawicowi sojusznicy grożą obaleniem jego rządu, jeśli to zrobi. Kilka godzin po akcji ratunkowej tysiące Izraelczyków ponownie zebrało się, aby zaprotestować przeciwko rządowi i wezwać do porozumienia.

Niedziela, Benny’ego GantzaPopularny centrowy członek trzyosobowego izraelskiego gabinetu wojennego, Odszedł z rządu Po wezwaniu do przyjęcia nowego planu wojny. Rezygnacja powoduje, że Netanjahu jest w coraz większym stopniu zależny od swoich skrajnie prawicowych sojuszników.

W niedzielę dowódca dywizji izraelskiej armii w Gazie złożył rezygnację ze stanowiska w związku z niepowodzeniami, które doprowadziły do ​​ataku z 7 października.

do nas Sekretarz stanu Anthony Blinken W tym tygodniu powróci na Bliski Wschód, aby zobaczyć postępy w wysiłkach na rzecz zawieszenia broni. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział CNN, że mediatorzy nie otrzymali oficjalnych informacji od Hamasu na temat proponowanego porozumienia między Egiptem a Katarem. W oddzielnym wywiadzie dla CBS Sullivan nie powiedział, czy Biden spotka się z Netanjahu, gdy w przyszłym miesiącu przyjedzie do Waszyngtonu, aby przemawiać do Kongresu.

Międzynarodowa presja na ograniczenie Izraela Publiczność jest krwawa W bitwie w Gazie. Spotykają się także Palestyńczycy Powszechny głód Z powodu walk i izraelskich ograniczeń zostały w dużej mierze zniesione Wspomaganie przepływu.

„Zabili w nas wszystko” – powiedział mieszkaniec Nusirat, który był świadkiem sobotniego ataku. W nagraniu wideo udostępnionym w niedzielę przez ONZ kobieta, zidentyfikowana jako Mounira, wezwała do zawieszenia broni.

READ  Goff and the Lions ogłuszają Mahomesa i Chiefs u siebie

___

Magdy relacjonowała z Kairu.

___

Śledź relację AP z wojny w Gazie https://apnews.com/hub/israel-hamas-war