24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa analiza Mechanizmu z Antykithiry podważa stuletnie założenie

Nowa analiza Mechanizmu z Antykithiry podważa stuletnie założenie
Zbliżenie / Część Mechanizmu z Antykithiry, datowana na około 205 rok p.n.e., zachowała się w zbiorach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach.

Obrazy dzieł sztuki/Obrazy dziedzictwa/Obrazy Getty

Inspiracją dla urządzenia o tej samej nazwie był wydany w zeszłym roku film. Indiana Jones i dysk przeznaczeniaTo był prawdziwy artefakt: Mechanizm z Antykithiry, czyli liczący 2200 lat mechaniczny komputer z brązu. Nie ma żadnych tajemniczych mocy podróżowania w czasie, ale urządzenie tak ma Astronomia jest przedmiotem zaciekłych badań naukowych od kilkudziesięciu lat i uważa się, że wykorzystuje się ją do przewidywania zaćmień i obliczania pozycji planet.

A Nowy papier Badanie opublikowane w The Horological Journal wykazało, że pierścień kalendarza mechanizmu został zaprojektowany do śledzenia kalendarza księżycowego w oparciu o techniki statystyczne wywodzące się z fizyki, w szczególności badanie fal grawitacyjnych. Zaprzecza to trwającemu od stu lat założeniu mechaników, że pierścień kalendarza ma 365 otworów, a zatem jest zgodny z kalendarzem słonecznym, ale jest zgodne z wnioskami z analizy roku 2020.

„To elegancka symetria, dzięki której zaadaptowaliśmy techniki, których używamy dzisiaj do badania wszechświata, aby lepiej zrozumieć mechanizm, który pomógł ludziom śledzić niebo prawie dwa tysiące lat temu”. powiedział współautor Graham Wan„Mamy nadzieję, że nasze odkrycia dotyczące mechanizmu z Antykithiry, choć mniej imponujące niż odkrycia Indiany Jonesa, pomogą nam pogłębić wiedzę na temat tego, jak to niezwykłe urządzenie zostało zbudowane i wykorzystywane przez Greków”.

Jak już informowaliśmy, grecki nurek gąbkowy Elias Stadiatis odkrył wrak starożytnego statku towarowego w 1900 roku u wybrzeży wyspy Antykithiry w Grecji. On i inni nurkowie wydobyli ze statku wszelkiego rodzaju artefakty. Rok później archeolog Valerius Stadiatis badał coś, co uważał za kawałek skały wydobyty z wraku statku, gdy zauważył zakopane w nim koło zębate. Okazało się, że było to stare urządzenie mechaniczne. Mechanizm z Antykithiry Obecnie mieści się w Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach.

READ  Smocze doki z Międzynarodową Stacją Kosmiczną podczas 25. misji ładunkowej SpaceX

W 1951 roku brytyjski historyk nauki Derek J. D. Soula Price zaczął badać teoretyczny mechanizm urządzenia. Na podstawie zdjęć rentgenowskich i gamma fragmentów Price i fizyk Charalambos Karakalos opublikowali artykuł Dokument liczący 70 stron W 1959 r. w transakcjach Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego. Na podstawie tych zdjęć postawili hipotezę, że mechanizm ten był używany do obliczania ruchów gwiazd i planet, co czyni go pierwszym znanym komputerem analogowym.

Inspiracją do tytułu był Mechanizm z Antykithiry
Zbliżenie / Mechanizm z Antykithiry zainspirował „Dysk przeznaczenia” w filmie Indiana Jones z 2023 roku.

Disney/Lucasfilm

Michael Wright, kurator działu inżynierii mechanicznej w Muzeum Nauki w Londynie, Trafiło na pierwsze strony gazet W 2002 roku Wright uzyskał nowe, bardziej szczegółowe zdjęcia rentgenowskie urządzenia wykonane za pomocą tomografii liniowej. Dokładna analiza Wrighta ujawniła obecność stałego centralnego koła zębatego w głównym kole mechanizmu, wokół którego mogą obracać się inne ruchome koła zębate. Doszedł do wniosku, że urządzenie zostało specjalnie zaprojektowane do modelowania ruchu „kołowego”, zgodnie ze starożytną grecką koncepcją, zgodnie z którą ciała niebieskie poruszają się po okręgach zwanych cykloidami. (Było to przed Kopernikiem, więc uważano, że stałym punktem, wokół którego się poruszał, była Ziemia).

W 2021 r. interdyscyplinarny zespół z University College London (UCL) kierowany przez inżyniera mechanika Tony’ego Fritha, emerytowanego profesora UCL, przedstawił nowy model obliczeniowy, który ujawnia Imponujący wyświetlacz Ze starożytnego greckiego wszechświata. Wysiłki zespołu opierały się na pracy Wrighta w ramach trwającego projektu Projekt badawczy dotyczący mechanizmu z Antykithiryktóra wykonała najbardziej zaawansowane obrazowanie rentgenowskie 3D przy pomocy m.in. X-Tek Systems z Wielkiej Brytanii i Hewlett-Packard. Zdjęcia ujawnione Ta oryginalna grecka wersja potwierdza, że ​​był to komputer astronomiczny używany do przewidywania pozycji ciał niebieskich na niebie. Jest prawdopodobne, że mechanizm z Antykithiry zawierał kiedyś 37 kół zębatych, z których pozostało 30, a na jego przedniej powierzchni umieszczono podziałki pokazujące cykl słoneczny i zodiak, wraz ze wskaźnikami wskazującymi położenie słońca i księżyca.

READ  Złożone wzorce zwierzęce: nowe badanie może odpowiedzieć na to pytanie