24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kongres wydaje się odczuwać potrzebę „potwierdzenia” rakiety SLS

Kongres wydaje się odczuwać potrzebę „potwierdzenia” rakiety SLS
Zbliżenie / Stuart Smalley jest tutaj, aby pomóc Ci w codziennych afirmacjach SLS.

Uricha Lawsona | SNL

Ciekawa część nowego projektu ustawy NASA o ponownej autoryzacji Kongresu dotyczy dużej rakiety agencji Space Launch System.

Sekcja nosi tytuł „Potwierdzenie systemu startu kosmicznego”, w której Kongres potwierdza swoje zobowiązanie do zapewnienia częstotliwości lotów rakiety dwa razy w roku. Ustawa o ponownej autoryzacji, zatwierdzona w środę przez komisję Izby Reprezentantów, nakłada na NASA obowiązek wskazania innych klientów rakiety.

„Administracja oceni zapotrzebowanie na System Wystrzeliwania Kosmicznego ze strony podmiotów innych niż NASA i określi takie zapotrzebowanie zgodnie z odpowiednią agencją federalną lub sektorem pozarządowym” – stanowi ustawodawstwo.

Kongres wymaga od NASA przedstawienia raportu w ciągu 180 dni od uchwalenia przepisów dotyczących kilku tematów. Po pierwsze, prawodawcy chcą aktualnych informacji na temat postępów NASA w dążeniu do osiągnięcia częstotliwości lotów rakiety SLS dwa razy w roku oraz misji Artemis, która zapewni taką możliwość.

Ponadto Kongres zwraca się do NASA o zbadanie zapotrzebowania na rakietę SLS i oszacowanie „oszczędności kosztów i czasu w celu skrócenia czasu tranzytu” w przypadku misji w przestrzeni kosmicznej ze względu na „wyjątkowe możliwości rakiety”. Agencja kosmiczna musi także zidentyfikować wszelkie „bariery lub wyzwania”, które mogą utrudniać wykorzystanie rakiety przez podmioty inne niż NASA, oraz oszacować koszt pokonania tych barier.

Czy jest ktoś, kto się boi?

Jest tu wiele do rozwikłania, ale włączenie tej sekcji – na przykład nie zawierającej żadnego „potwierdzenia” statku kosmicznego Orion – sugeruje, że tradycyjne firmy kosmiczne budujące rakietę SLS, lokalni prawodawcy lub jedno i drugie, czują potrzebę… Ochrona przeciwrakietowa SLS. Jak powiedziało Ars jedno ze źródeł w Kongresie zaznajomionych z ustawodawstwem: „To znak, że ktoś się boi”.

READ  Rzadkie zaćmienie Marsa podczas pełni księżyca fascynuje obserwatorów niewidocznych gwiazd

Kongres stworzył rakietę SLS 14 lat temu Ustawa o autoryzacji NASA z 2010 rMasywna rakieta zapewniła przepływ kontraktów do największych firm z branży lotniczej, w tym Boeinga i Northrop Grumman, które obsługiwały prom kosmiczny. Następnie Kongres przez lata wydał dziesiątki miliardów dolarów na wykonawców prac rozwojowych, często zatwierdzając więcej pieniędzy, niż NASA stwierdziła, że ​​potrzebuje. Poparcie Kongresu pozostaje niezachwiane, przynajmniej częściowo dlatego, że program SLS szczyci się tworzeniem miejsc pracy w każdym stanie.

Pierwotnie rakieta SLS miała osiągnąć „pełną zdolność operacyjną” do końca 2016 roku. Do pierwszego wystrzelenia pojazdu SLS doszło dopiero pod koniec 2022 roku, czyli sześć lat później. I odniósł całkowity sukces. Jednak z różnych powodów rakieta poleci ponownie najwcześniej we wrześniu 2025 roku.