24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nikon Z9 i możliwości zdjęć obliczeniowych

Nikon Z9 i możliwości zdjęć obliczeniowych

Ostatnio Nikon Ogłoszony Jego nowy główny aparat, Z9. Ten aparat reprezentuje pierwszy aparat bezlusterkowy firmy Nikon. Świetna lista specyfikacji Zaprojektowany do użytku w fotoreportażu, sporcie, krajobrazach, ptakach i innych aplikacjach, które wymagają aparatu do robienia zdjęć z niesamowitą prędkością w wysokiej rozdzielczości. Z9 za 5500 dolarów to pierwszy aparat Nikona, który unika tradycyjnej migawki mechanicznej, co pozwala mu osiągnąć nowe prędkości i wydajność autofokusa.

Szybkość jest świetna, szczególnie dla fotografów sportowych. Warto jednak zastanowić się, gdzie w przyszłości można by wykorzystać tę technologię do rejestrowania tradycyjnych aparatów fotograficznych. Może to być pierwszy krok w kierunku większych aparatów projektowych, które wykorzystują smartfony obliczeniowe, które aparaty smartfonów obejmują od lat.

Z9 jest wyposażony w 3,2-calowy wyświetlacz LCD z wieloma kątami, który przechyla się w obu kierunkach, ale nie może być skierowany do przodu.
Zdjęcie: Nikon

Nikon nie wspomina o obrotowym buforze, który smartfony tworzą do fotografii obliczeniowej dla zdjęć w stylu HDR lub robienia do dziewięciu lub 10 klatek na raz i mocowaniu ich przy każdym naciśnięciu spustu migawki. Ale nowy 45,7-megapikselowy, pełnoklatkowy, podświetlany z tyłu czujnik CMOS nie był daleki od telefonów od lat, przynajmniej pod względem podstawowej konstrukcji. Ten typ konstrukcji wykorzystuje kanapkową konfigurację czujnika, płytki logicznej i dedykowanej pamięci RAM – zapewniając niewiarygodnie szybkie prędkości odczytu.

Dziś Z9 umożliwia korzystanie z pełnoetatowej elektronicznej migawki z szybkością 1/32 000 na sekundę i niewiarygodnie szybkim wykonywaniem zdjęć seryjnych. Może rejestrować do 20 klatek na sekundę w formacie RAW / JPG w pełnej rozdzielczości lub przy 11 megapikselach przy 120 klatkach na sekundę bez wytwarzania słyszalnych dźwięków (w razie potrzeby można włączyć fałszywe dźwięki migawki w celu słyszalnego celowania). Nowy procesor Xpeed 7 i dwa gniazda kart CFexpress/XQD zapewniają Z9 bufor na 1000 zdjęć w pełnej rozdzielczości w wysokowydajnym skompresowanym formacie RAW, ale kluczem do obliczeń jest szybkość odczytu stosu czujnika. Fotografia puzzle.

Będąc pierwszym z głównych producentów aparatów fotograficznych, który wcisnął mechaniczną migawkę, Nikon wyprzedza konkurencję w wyścigu w kierunku fotografii obliczeniowej. Sony A1 I A9 Linie wykorzystują już ułożone czujniki w celu zwiększenia prędkości odczytu, umożliwiając elektroniczne przesłony do pracy w pełnym wymiarze godzin oraz Nadchodzący R3 firmy Canon Użyje tej samej technologii. Przejście na pełną migawkę elektroniczną jest logiczną kolejną ewolucją aparatów, jednak odpowiedzialność za udowodnienie, że migawka elektroniczna spoczywa na Nikonie, która obecnie zależy od codziennych zadań i wymagań profesjonalnych fotografów.

Czujnik „stacked CMOS” aparatu Z9 jest wystarczająco szybki, aby fotografować bez zaciemnień podczas zapisywania obrazów na karcie.
GIF: Nikon

Do tej pory wysiłki mające na celu wdrożenie fotografii obliczeniowej producentów aparatów ograniczały się do funkcji takich jak Olympus. Bezpośrednia ND I Panasonic Post fokus I Pończocha do ustawiania ostrości w aparacie. Proste funkcje, tak, ale są to widoki z boku w porównaniu do zmiany paradygmatu, która wymaga pełnej fotografii obliczeniowej zaimplementowanej przy każdym naciśnięciu spustu migawki. OM System, nowo przemianowany Olympus, Niedawno obiecane Jego następny aparat będzie korzystał z technologii fotografii obliczeniowej, ale musimy sprawdzić, czy skupia się na głównym, czy na innym aspekcie z boku.

Detekcja obiektów w nowym Z9 została wykorzystana przed niektórymi możliwościami przez Deep Learning, Olympus, Panasonic i Canon stosowane w systemie autofokusa. Pomaga to poprawić wydajność śledzenia autofokusa, ale ostatecznie aparat bezszklany nadal rejestruje obraz, który jest ograniczony zakresem dynamicznym czujnika.

Podstawową barierą blokowania kamer, takich jak Z9, może być pojemność danych i proces przetwarzania obrazu innych kamer bezszklanych na poziomie profesjonalnym lub zainteresowania z w pełni obliczalnymi czujnikami ułożonymi w stos. Dziesięć klatek zrobionych jednocześnie z 45-megapikselowego czujnika pełnoklatkowego i połączonych w jeden plik może być wykładniczo większy niż ten sam rozmiar zdjęć zrobionych z czujnika smartfona.

Dodatkowo bufor obrotu jest niezbędny do dalszego zapisywania i ponownego zapisywania obrazów w buforze aparatu w tle przed naciśnięciem migawki. Nawet nowy procesor Z9 może nie wykonać tych zadań. Zamiast smartfona procesory są zaprojektowane tak, aby były bardziej dostosowane do tego procesu, Czasami używa specjalistycznego sprzętu, Ale kamery nie są identyczne. Producenci aparatów nadal potrzebują więcej innowacji na poziomie procesora.

Moc obliczeniowa może być ostatnią barierą techniczną dla fotografii obliczeniowej na pełnowymiarowych aparatach.
Zdjęcie: Nikon

Istnieje kilka oczywistych zalet korzystania z fotografii obliczeniowej. Większość nowoczesnych smartfonów potrafi stworzyć symetryczną ekspresję, dobrze świecą, widoczne detale i chmury w cieniach – wszystko w jednym kadrze. Ulepszenia, takie jak Night Sight i Night Mots, pozwalają robić najtrudniejsze rzeczy do osiągnięcia za pomocą standardowego aparatu, podczas gdy Google kontynuuje Nowe sztuczki obliczeniowe pozwalające zachować ostrość obiektów w ruchu, A Apple też pozwala Pliki RAW z danymi obliczeniowymi.

Z drugiej strony, zdjęcie wykonane nawet najbardziej zaawansowanym obecnie bezlusterkowcem – choć doskonałe pod względem ostrości i wyrazistości – wymaga poświęcenia. Większość smartfonów wymaga co najmniej post-processingu i edycji, aby uzyskać ten sam wygląd, który należy wyeksportować z pliku RAW do JPG lub innego uniwersalnego formatu. Zdjęcie obliczeniowe, które jest dostarczane z ekskluzywnymi systemami aparatów, może ponownie ożywić rynek aparatów, chociaż producenci aparatów w końcu znajdują wspaniałe kolejki do podłączonych aplikacji Wi-Fi, które nie są straszne – trzeba przyznać.

Aparaty takie jak Z9 mogą pokonać tę ścieżkę i mogą zostać docenione nawet przez profesjonalnych fotografów, którzy mogą edytować w krótszym czasie, aby uzyskać wygląd, którego szuka wielu ich klientów. To „Co to jest film?” Podczas dalszego zacierania linii, pełnowymiarowe aparaty fotograficzne mogą znów być trochę ekscytujące.

READ  Start rakiety SpaceX Falcon 9 Starlink 6-6