30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niedobór płynności Cisco wstrząsa Wall Street, powodując, że akcje ponownie spadają

Niedobór płynności Cisco wstrząsa Wall Street, powodując, że akcje ponownie spadają

(Bloomberg) – Cisco Systems Inc przestraszyło inwestorów, ostrzegając, że chińskie przestoje i inne zakłócenia dostaw zniweczą wzrost sprzedaży w bieżącym kwartale, odnawiając szersze obawy dotyczące wydatków na technologię w niestabilnej gospodarce.

Najczęściej czytane z Bloomberg

Perspektywy spowodowały, że akcje Cisco spadły aż o 19% w późnym obrocie i ciążyły na innych akcjach sieciowych, zadając nowy cios i tak już osłabionemu sektorowi. Nawet przed ostatnim spadkiem Cisco, jego akcje spadły w tym roku o 24%.

Pytanie dla większości Wall Street brzmiało, czy oczekiwania Cisco oznaczały, że klienci tnieli wydatki, ale gigant sprzętu sieciowego powiedział, że głównym problemem są problemy z dostawami – a nie zmniejszenie rozmiarów.

„Chociaż te najwyższe liczby nie wyglądają dobrze, istnieje bardzo proste wytłumaczenie”, powiedział dyrektor generalny Chuck Robbins podczas telekonferencji z analitykami. Klienci nie sygnalizują w tym momencie żadnej prawdziwej transformacji. W naszych wytycznych nie ma odzwierciedlenia problemów związanych z zapotrzebowaniem”.

Cisco jest największym producentem maszyn zasilających sieci korporacyjne i tworzących szkielet Internetu. Inwestorzy postrzegają jego perspektywy jako wskaźnik wydatków korporacyjnych na infrastrukturę, dlatego nagły zwrot jest szczególnie niepokojący.

Spółka spodziewała się wzrostu w bieżącym kwartale o około 6%. I powiedział w środę, że sprzedaż faktycznie spadnie o 1% do 5,5% w okresie kończącym się w lipcu. Oczekiwania zysków Cisco były również niższe niż oczekiwania Wall Street.

Akcje Cisco spadły do ​​39 USD w późnym obrocie. Nastąpiło to po 4,4% spadku w regularnych notowaniach w środę, co doprowadziło do 48,36 USD.

Inne firmy związane z siecią odnotowały spadek ich akcji kilka godzin po opublikowaniu raportu Cisco. Akcje Juniper Networks Inc. spadły. O 9,6%, Broadcom Corp spadł o 4,3%, a Ciena Corp o 12%.

Blokady Covid-19 w Chinach zakłóciły linie dostaw, uderzając w firmy, takie jak Apple Inc. Do Texas Instruments Inc.

READ  Wyłącznie: Tesla wstrzymała większość produkcji w fabryce w Szanghaju we wtorek – notatka

Podobnie jak wiele firm technologicznych, Cisco zaczęło zrywać więzi z Rosją po tym, jak kraj ten najechał na Ukrainę na początku tego roku. Firma poinformowała w środę, że wstrzymanie działalności w Rosji i jej sojuszniku Białorusi kosztowało ją około 200 milionów dolarów przychodów w trzecim kwartale roku podatkowego. Historycznie region, obejmujący Rosję, Białoruś i Ukrainę, odpowiadał za około 1% całkowitej sprzedaży.

Podczas telekonferencji z kierownictwem Cisco analitycy kwestionowali, czy słabe wskazówki wskazują, że klienci martwią się o swoje perspektywy i zaczęli ograniczać wydatki.

Robbins twierdził, że popyt pozostaje silny. Spółka nie spodziewa się jednak, że niedobór podaży zostanie rozwiązany w bieżącym kwartale.

Niemożność zaopatrzenia w energię z Chin kosztowała Cisco 300 milionów dolarów w trzecim kwartale, powiedzieli dyrektorzy. A nawet gdy skończą się blokady w Chinach, problem nie zostanie rozwiązany od razu.

Ton raportu był wyraźnym kontrastem z tym, co trzy miesiące temu, kiedy Cisco powiedziało, że zamówienia wzrosły o ponad 30% trzeci kwartał z rzędu. Od tego czasu inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że inflacja i obawy przed spowolnieniem wzrostu gospodarczego spowodują, że klienci będą bardziej ostrożni. W ostatnim kwartale ubiegłego roku firma poinformowała, że ​​zwiększyła zamówienia o 8%.

Chociaż jest to znacznie wolniejsze tempo rozwoju, według Davida Heegera, analityka w Edward D. Jones & Company, pokazuje to solidny wzrost dla firmy wielkości Cisco.

„Byłbym bardziej zaniepokojony, gdyby numer zamówienia był płaski lub obniżony” – powiedział Heger.

Cisco wdrożyło zasadę braku anulowania swoich zamówień w ciągu 45 dni od wysyłki, według dyrektora finansowego Scott Hearn. Mniejsi klienci, którzy zazwyczaj najszybciej ograniczają budżety wydatków, zwiększyli zamówienia o 19%. Herren powiedział w wywiadzie, że wzrost i niski ogólny wskaźnik rezygnacji daje firmie pewność, że nie ma podstawowych problemów z popytem.

READ  „Epicka katastrofa”: zamknięcie stacji CNN+ gniewa zwolnionych pracowników, gdy Fox News się chełpi

Pod przywództwem Robbinsa Cisco stara się stymulować rozwój dzięki unowocześnionemu sprzętowi, a także nowym usługom i oprogramowaniu. Mamy nadzieję, że król sprzętu sieciowego przez długi czas będzie mniej zależny od jednorazowej sprzedaży sprzętu.

Ostatnie prognozy wskazują na niepowodzenie tej partii. Cisco powiedział, że z wyłączeniem niektórych pozycji, zarobki w tym okresie wyniosą od 76 centów do 84 centów. Dla porównania, średnie szacunki wynoszą 92 centy.

Firma podała, że ​​za rok przychody wzrosną o 2% do 3%, w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 6,5%.

Przychody w ciągu trzech miesięcy do kwietnia wyniosły 12,8 miliarda dolarów, niewiele zmieniły się w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk na akcję, pomniejszony o niektóre pozycje, wyniósł 87 centów. Analitycy spodziewali się zysku w wysokości 86 centów przy średniej sprzedaży 13,3 miliarda dolarów.

Heger powiedział, że bez oznak, że zamówienia naprawdę spadają, Wall Street może przesadnie reagować na liczby Cisco.

„Z wyjątkiem pewnego znacznego spadku popytu, rynek wydaje się nadmiernie kompensować” – powiedział.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

© Bloomberg LP 2022