16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Michael Massey usunięty ze stanowiska dyrektora wyścigu F1 po dochodzeniu w Abu Zabi

Michael Massey usunięty ze stanowiska dyrektora wyścigu F1 po dochodzeniu w Abu Zabi

Michael Massey został zwolniony ze stanowiska dyrektora wyścigowego Formuły 1 po dochodzeniu w sprawie jego prowadzenia w Grand Prix Abu Zabi w grudniu.

Massey popełnił błąd, kończąc spór o tytuł między Maxem Verstappenem i Lewisem Hamiltonem w zeszłym roku. Wyścig został rozstrzygnięty szybkim sprintem na jednym okrążeniu, w którym Verstappen wyprzedził Hamiltona, aby zdobyć tytuł po nieprawidłowym zastosowaniu zasad ponownego uruchamiania samochodu bezpieczeństwa przez Masi.

Massey faktycznie wymusił tę patową ostatnią rundę, kiedy pozwolił tylko pewnej liczbie skręcających samochodów wyprzedzić Hamiltona, co spowodowało, że Verstappen jechał tuż za nim na zupełnie nowych oponach, zanim wznowił wyścig na jedno okrążenie, zanim przepisy powiedziały, że powinien to zrobić w w tej sytuacji.

W czwartek nowy prezes FIA Mohamed bin Sulayem potwierdził, że Massey został usunięty i zastąpiony zmodernizowanym systemem kontroli wyścigów Formuły 1.

Decyzja jest w rzeczywistości przyznaniem przez FIA, że Grand Prix Abu Zabi nie powinno być wznawiane tak, jak było.

Rolę Dyrektora Wyścigu będą pełnić kolejno dwie osoby. Nils Wittich, obecny dyrektor wyścigów DTM, i Eduardo Freitas, obecny dyrektor wyścigów World Endurance Championship, będą na zmianę wypełniać tę rolę.

Będą im pomagać 73-letni Herbie Blush, który pracował w podobnej roli pod kierownictwem byłego dyrektora wyścigu Charliego Whitinga, ale przeszedł na emeryturę w 2016 roku. Massey wkroczył, by zastąpić Whitinga po jego przedwczesnej śmierci w przeddzień otwarcia sezonu 2019.

Jednym z punktów spornych w prowadzeniu przez Masseya Grand Prix Abu Zabi było to, że wydawał się być przytłoczony wiadomościami od Mercedesa i Red Bulla. FIA potwierdziła, że ​​zespoły nie będą już mogły wysyłać bezpośrednich wiadomości do dyrektora wyścigu, którym Blash ma się zająć w swojej nowej roli.

Wspomagać ich będzie wirtualna sterownia wyścigów, którą FIA porównała do kontrowersyjnego systemu Virtual Assistant Referee (VAR) w piłce nożnej. Odbędzie się to poza torem F1 i będzie współpracować w czasie rzeczywistym z dyrektorem wyścigu F1, aby egzekwować przepisy sportowe „przy użyciu najnowszych narzędzi technologicznych”.

READ  Clarissa Shields zachowała tytuł dzięki jednostronnemu zwycięstwu nad Maricelą Cornejo

Moment ogłoszenia był intrygujący, gdy Ferrari, najpopularniejszy zespół sportowy, wprowadził na rynek swój nowy bolid F1 na sezon 2022.