20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Księżniczka saudyjska została uwolniona, ale pozostali członkowie rodziny królewskiej wciąż są zamknięci

BEJRUT, Liban – Saudyjska księżniczka, która publicznie kwestionowała politykę rządu i krytykowała rząd swojego kraju za uwięzienie jej prawie trzy lata temu, została wypuszczona na wolność, powiedział w niedzielę doradca prawny jej rodziny.

Księżniczka Basma Bint South wróciła do domu ze swoją córką Suhoud al-Sharif w czwartek, gdzie została z nim uwięziona, powiedział radca prawny Henry Estramant.

Ale nie jest jasne, czy kobiety będą mogły wyjechać za granicę, ponieważ księżniczka Basma nie ma w Arabii Saudyjskiej placówki medycznej na choroby serca, co jest palącą kwestią, panie. – powiedział Estramant.

Księżniczka Basma została uwięziona lub umieszczona w areszcie domowym przez jednego z kilku prominentnych działaczy saudyjskich, dysydentów i członków rodziny królewskiej. Awans na księcia Mohammeda bin Salmana, którego ojciec król Salman po raz pierwszy ustanowił swoją władzę w królestwie. Wstąpił na tron ​​w 2015 roku.

Książę Mohammed jest jednym z najbardziej dzielących władców w historii Arabii Saudyjskiej. Otrzymał pochwały zarówno w kraju, jak i za granicą za swoje wysiłki na rzecz złagodzenia ograniczeń społecznych Odróżnij gospodarkę od ropy. Ale jeden, który powstrzyma jego wzrost Katastrofalna interwencja wojskowa w Jemenie A także lekceważenie praw człowieka Saudyjski dziennikarz Jamal Kashoghi został zabity W 2018 przez saudyjskich agentów w ambasadzie saudyjskiej w Stambule.

Zatrzymanie takich osób jak księżniczka Basma wywołało tę krytykę.

Wśród aresztowanych znajdują się: Kobiety, które walczyły o prawo do kierowania pojazdami, który został przyznany w 2018 roku, a członkowie rodziny królewskiej, często określani przez księcia Mohammeda w jego inicjałach MBS, mogli rozważać przeszkody na jego drodze do tronu.

Niektórzy zatrzymani zostali zwolnieni, ale wielu nadal nie może podróżować za granicę, ponieważ rząd obawia się, że mogliby omawiać swoje sprawy z zagranicznymi dziennikarzami lub przedstawicielami innych rządów.

READ  SAG-AFTRA wyjaśnia, że ​​zakaz dotyczący kostiumów na Halloween w studiu nie dotyczy dzieci — ostateczny termin

Wiele ważnych osób, w tym dwóch synów Były król AbdullahWedług ich sojuszników pozostają w areszcie, a informacje o znęcaniu się nad niektórymi więźniami wciąż wychodzą na światło dzienne.

Bardzo ważne Mohammed bin Naib, były minister spraw wewnętrznych Książę Mohammed został usunięty ze stanowiska następcy tronu Aby zdobyć tytuł dla siebie w 2017 roku.

Po usunięciu go, Mohammed bin Nayef został umieszczony w areszcie domowym Do marca 2020 roku był aresztowany i przetrzymywany.

Na początku aresztu Mohammed bin Nayef został uwięziony w odosobnieniu, bez snu, z kostkami opartymi do góry nogami, a dwaj mężczyźni, którzy krótko opisali jego stan, rozmawiali anonimowo ze względu na ich wrażliwość na problem. .

Jesienią ubiegłego roku został przeniesiony do willi w kompleksie otaczającym pałac króla Al-Yamamah w stolicy, Rijadzie, gdzie ludzie go donieśli.

Ludzie mówili, że Mohammed bin Nayef był przetrzymywany sam, bez telewizora lub innych urządzeń elektronicznych, a jego rodzina odwiedzała go tylko w ograniczonym zakresie. Wydaje się, że doznał długotrwałego uszkodzenia kostek, ponieważ był leczony w areszcie i nie mógł chodzić bez laski.

Rząd nie zarejestrował wobec niego żadnych formalnych zarzutów ani nie wyjaśnił, dlaczego został zatrzymany. Większość ekspertów saudyjskich uważa, że ​​dzieje się tak z powodu obaw, że książę Mahomet będzie przeszkodą w jego próbie zostania kolejnym monarchą saudyjskim.

Rzeczniczka saudyjskiej ambasady w Waszyngtonie nie odpowiedziała na prośby o komentarz w sprawie księżniczki Basmy czy Mohammeda bin Nayefa.

58-letnia księżniczka Basma, która została zwolniona w zeszłym tygodniu wraz ze swoją córką, panią al-Sharif, nigdy nie sprawowała urzędu rządowego ani nie sprawowała władzy. Księżniczka Basma, najmłodsza córka drugiego króla Arabii Saudyjskiej, spędzała większość swojego czasu w Londynie i była bardzo popularna w okazjonalnych komentarzach do mediów na temat Arabii Saudyjskiej, co było rzadkością wśród rodziny królewskiej, zwłaszcza kobiet.

READ  Wielka Brytania ogłasza gruntowną przebudowę swojego sektora finansowego w celu pobudzenia wzrostu

Skrytykował system prawny państwa oparty na prawie szariatu i wezwał kraj do przyjęcia konstytucji chroniącej prawa obywateli, za co nie poniósł żadnych konsekwencji.

Ale nadal BBC mówi po arabsku W 2018 roku księżniczka Basma została oskarżona o odmowę przyjęcia tych, którzy jej nie popierali, bez wymieniania imienia księcia Mohammeda. Jego plany transformacji znane jako Wizja 2030.

„Ma wizję, Wizję 2030, iw tej wizji widzę, że istnieje kierunek odizolowania wszystkich tych, którzy nie zgadzają się z tą wizją” – powiedział.

W marcu 2019 r. policja aresztowała księżniczkę Basmę i 30-letnią panią Al-Sharif. Z ich domu w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej.

Obie kobiety zostały oskarżone o nieokreślone „przestępstwa” i przetrzymywane w więzieniu Al Heer niedaleko Rijadu, ale nie zostały formalnie oskarżone o żadne z tych przestępstw. – powiedział Estramant.

Saudyjscy urzędnicy nie komentowali publicznie sprawy księżniczki Basmy, ale w 2020 r. ambasada Arabii Saudyjskiej w Genewie poinformowała ONZ, że została „oskarżona o przestępstwa kryminalne związane z próbą nielegalnego wyjazdu poza kraj”. Powiedział, że księżniczka Basma nie uczestniczyła w procesie.

Pan. Estramant powiedział, że nie jest jasne, dlaczego kobiety zostały zwolnione, ale pochwalił ten ruch.

„Cieszymy się, że Sąd Stanowy i MBS zgodziły się zwolnić ich obu” – powiedział. „To dobry znak, że kraj kontynuuje proces poprawy rządów prawa”.