2 marca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inwestorzy wstrzymują swoje nastawienie na majową obniżkę stóp procentowych ze względu na wysokie dane o inflacji w USA

Inwestorzy wstrzymują swoje nastawienie na majową obniżkę stóp procentowych ze względu na wysokie dane o inflacji w USA

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Inwestorzy zmniejszyli swoje zakłady, że Rezerwa Federalna rozpocznie obniżki stóp procentowych w maju po tym, jak dane pokazały, że inflacja w USA spadła w styczniu mniej niż oczekiwano, do 3,1 proc.

Po wtorkowym raporcie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w maju na rynkach kontraktów terminowych spadło z 50 proc. do niecałych 30 proc., natomiast szanse na obniżkę w marcu niemal całkowicie zmalały.

Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych, która zmienia się wraz z oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych, wzrosła o 0,18 punktu procentowego do 4,65 procent, co stanowi największą jednodniową zmianę od marca. Rentowność referencyjnych 10-letnich obligacji wzrosła o 0,13 punktu procentowego do 4,31 procent. Rentowności rosną wraz ze spadkiem cen.

Indeks giełdowy S&P 500 był na dobrej drodze do odnotowania najgorszego dnia od lutego 2023 r., co oznacza spadek o 2% w notowaniach późnym popołudniem. Obciążony technologią Nasdaq Composite przeżywał najgorszy dzień od października, również spadając o 1,9%.

Liczby te pojawiają się, gdy Rezerwa Federalna zastanawia się, kiedy rozpocząć obniżki stóp procentowych z obecnego poziomu 5,25 procent do 5,5 procent, po długiej kampanii mającej na celu ujarzmienie utrzymującej się presji cenowej.

„To niewygodne dane dla Fed [any] „Planujemy stosunkowo wkrótce obniżyć stopy procentowe” – powiedział Dean McKee, główny ekonomista w Point72 Asset Management. „Myślę, że to usuwa marcową obniżkę stóp procentowych i sprawia, że ​​obniżka stóp w maju jest mało prawdopodobna”.

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberg spodziewali się, że roczna inflacja cen towarów i usług konsumenckich wyniesie 2,9 procent, w porównaniu z 3,4 procent w grudniu.

Inflacja bazowa, ściśle monitorowana miara wykluczająca zmienne ceny żywności i energii, wyniosła w styczniu 3,9 procent rok do roku, podobnie jak w poprzednim miesiącu.

Ogólny znaczny spadek inflacji w ciągu ostatniego roku skłonił bankierów centralnych w USA, Europie i Wielkiej Brytanii do wykluczenia dalszych podwyżek stóp procentowych i rozpoczęcia dyskusji nad możliwością obniżek.

Prezes Fed Jay Powell powiedział w zeszłym miesiącu, że Federalny Komitet Otwartego Rynku spodziewa się w tym roku trzykrotnej obniżki stóp procentowych, zauważył jednak, że jest mało prawdopodobne, aby to nastąpiło, dopóki nie nastąpi większy postęp w kierunku celu inflacyjnego na poziomie 2%.

„Fed prawdopodobnie będzie potrzebował więcej danych, aby czuć się komfortowo [before cutting rates]powiedziała Christina Huber, główna strateg ds. rynku globalnego w Invesco. „Postęp wciąż następuje, ale być może nie tak szybko, jak by tego chciał Fed”.

Prezydent USA Joe Biden powiedział we wtorek: „Chociaż wzrost gospodarczy i zatrudnienie pozostają wysokie, inflacja spadła o dwie trzecie w stosunku do wartości szczytowych, ale wiemy, że nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby obniżyć koszty”.

Dolar, na którego ruchy wpływały zmiany oczekiwań stóp procentowych, po publikacji danych o inflacji wzrósł o 0,6 proc.

Mieszkania, ubezpieczenia pojazdów i opieka medyczna przyczyniły się do presji cenowej w styczniu. Największy wpływ na inflację bazową miały schroniska, których koszty wynajmu stanowią największy składnik – w styczniu wskaźnik ten wzrósł o 0,6 proc.

Wtorkowe dane pokazały, że choć utrzymuje się utrzymujący się trend deflacyjny w zakresie podstawowych towarów, inflacja w usługach pozostaje wysoka, częściowo za sprawą wzrostu kosztów opieki medycznej.

Preferowaną przez Fed miarą inflacji jest podstawowy wskaźnik wydatków osobistych, który spadł bardziej gwałtownie niż CPI. Bazowy wskaźnik osobistych wydatków konsumpcyjnych wzrósł w styczniu o 2,9 procent rok do roku, co stanowi pierwszy odczyt poniżej 3 procent od około trzech lat.

Następne posiedzenie polityczne Fed zaplanowano na 19–20 marca, kiedy Fed opublikuje swój najnowszy sondaż pokazujący oczekiwania urzędników dotyczące stóp procentowych, inflacji i bezrobocia.

READ  Tesla obiecuje obniżyć koszty produkcji pojazdów elektrycznych o połowę, a Musk trzyma swój niedrogi samochód w tajemnicy