24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Indie twierdzą, że są „ofiarą”, a nie „przyczynianiem się” do globalnego ocieplenia, odrzucając cel zerowej emisji netto

Kraj Azji Południowej w środę odrzucił wezwania do ogłoszenia zera netto Emisji dwutlenku węgla Celem jest zrzucenie historycznej winy za kryzys klimatyczny na kraje rozwinięte.
Indie, trzeci co do wielkości emitent na świecie Gazy cieplarniane Po Chinach i Stanach Zjednoczonych, na przyszłotygodniowej konferencji klimatycznej w Glasgow pojawia się presja, by w połowie stulecia lub później ogłosić plany neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.

Jednak sekretarz ds. środowiska RP Gupta powiedział, że Indie są „krajem dotkniętym chorobą” i „nie przyczyniają się” do globalnego ocieplenia. Powiedział dziennikarzom, że ogłoszenie zera netto nie będzie rozwiązaniem kryzysu klimatycznego.

„Zanim osiągniesz zero netto, bardzo ważne jest, ile dwutlenku węgla zamierzasz wprowadzić do atmosfery” – powiedział, dodając, że bardzo ważne jest, aby świat wytyczył drogę do zmniejszenia takich emisji i zapobieżenia niebezpiecznym wzrostom. Globalne ocieplenie.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska wyznaczyły sobie cel do 2050 r., aby osiągnąć zero netto, do tego czasu będą uwalniać tylko gazy cieplarniane, które mogą zostać wchłonięte przez lasy, uprawy, glebę, a nawet technologię wychwytywania dwutlenku węgla. .

Zarówno Chiny, jak i Arabia Saudyjska wyznaczyły cele na 2060, ale krytycy twierdzą, że są one obecnie w dużej mierze bez znaczenia bez konkretnych działań.

Teraz i między połową stulecia Stany Zjednoczone wypuszczą do atmosfery 92 gigatony węgla, a Unia Europejska 62 gigatony, powiedział Gupta, powołując się na obliczenia rządu indyjskiego. Dodał, że Chiny dodałyby oszałamiające 450 gigaton do swojej docelowej daty zerowej netto.

Delegaci z prawie 200 krajów spotkają się w Glasgow w Szkocji od 31 października do 12 listopada na rozmowy klimatyczne w celu wzmocnienia działań na rzecz globalnego ocieplenia w ramach porozumienia paryskiego z 2015 roku.

Premier Indii Narendra Modi weźmie udział w konferencji, aby pokazać, jak kraj ten poważnie traktuje zmiany klimatyczne, poinformowali urzędnicy. Prezydent Chin Xi Jinping nie spodziewał się tego.

READ  Ofiarami strzelaniny w Covenant School w Nashville były małe dzieci, dyrektor szkoły i opiekun.

W miarę zbliżania się netto do zera oczekuje się, że kraje ogłoszą nowe i wzmocnione cele pośrednie w zakresie redukcji emisji.

Minister środowiska Bhupendra Yadav powiedział, że Indie są na dobrej drodze do osiągnięcia celów wyznaczonych na konferencji w Paryżu w 2015 r. i otworzyły drzwi do ich rewizji. „Wszystkie opcje są na stole” – powiedział.

Indie zobowiązały się do zmniejszenia intensywności emisji PKB o 33% -35% od 2005 do 2030 r., osiągając 24% redukcję do 2016 r.

Niektórzy ekolodzy twierdzą, że Indie mogłyby rozważyć finansowo dostęp do nowych technologii do 40 procent swojej intensywności emisji.

Dlaczego nie można pozwolić Chinom i Indiom usprawiedliwiać wycofania się działań klimatycznych związanych z koronawirusem?

Yadav powiedział, że sukces konferencji w Glasgow będzie mierzony tym, ile kraje rozwijające się przeznaczyły na finansowanie klimatu, aby pomóc zmniejszyć emisje, podczas gdy kraje rozwijające się zapewnią wzrost gospodarczy.

„Nie możemy myśleć sami, ponieważ musimy myśleć o naszej gospodarce” – powiedział.

Ale Yadav dał jasno do zrozumienia, że ​​Indie nie będą wywierać zbyt dużej presji na redukcję emisji, gdy kraje rozwinięte nie osiągną własnych celów klimatycznych.

„Uważamy, że musimy poważnie potraktować historyczną odpowiedzialność, ponieważ we właściwym czasie Indie prawie osiągnęły swoje NDC” – powiedział. Składki ustalane na poziomie krajowym – Termin używany przez ONZ dla indywidualnego krajowego planu redukcji emisji gazów cieplarnianych dla każdego kraju.

Węgiel to brudna forma energii, a naukowcy twierdzą, że stopniowe zaprzestanie używania węgla jest ważne, aby poradzić sobie z kryzysem klimatycznym. Jednak ponad 70% indyjskiej energii elektrycznej nadal jest wytwarzane przez elektrownie węglowe.

Yadav powiedział, że nierozsądne jest, aby Indie drastycznie ograniczały produkcję węgla i że „nawet kraje rozwinięte poświęcają czas na opuszczenie sektorów węglowego i gazowego”.

Pomimo rosnących potrzeb energetycznych Indii, aby pomieścić 1,3 miliarda ludności, sekretarz środowiska Gupta powiedział: „Udział energii z węgla i zainstalowanej mocy będzie nadal spadać w ujęciu procentowym”.

READ  Alexander Volkanovski szuka drugiego tytułu, wraz z Holway

Będzie to częściowo wynikać z wycofania i demontażu starych i nieefektywnych elektrowni, nawet jeśli zostaną zbudowane nowe, powiedział Gupta.

„Nie jest dobrze forsować agendę sektorową. Jesteśmy we własnym tempie (będziemy wzywać do wydobycia węgla)” – dodał.