23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Holandia ma zamiar przejść na trudną świąteczną lokaut

Haga, 18 grudnia (Reuters) – Holandia wejdzie w trudną lokaut w Boże Narodzenie i Nowy Rok, powiedział w sobotę premier Mark Rutte, próbując kontrolować wysoce zaraźliwy wariant koronawirusa Omigron.

Wszystkie nieistotne sklepy i usługi, w tym restauracje, salony fryzjerskie, muzea i siłownie, będą zamknięte od niedzieli do 14 stycznia. Wszystkie szkoły będą zamknięte co najmniej do 9 stycznia.

„Holandia znów się zamyka. Jest nieuniknione, że piąta fala zbliży się do nas z wariantem Omigron” – powiedział Rutte podczas telewizyjnej konferencji prasowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Inne działania obejmują zalecenie, aby rodziny nie miały więcej niż dwóch gości, a zebranie na zewnątrz powinno być ograniczone do maksymalnie dwóch osób.

Niezastosowanie się do tego teraz może doprowadzić do „niemożliwej do opanowania sytuacji w szpitalach”, która już zmniejszyła regularne zainteresowanie tworzeniem przestrzeni dla pacjentów z COVID-19, powiedział Rutte.

18 grudnia 2021 r. w centrum Nijmegen w Holandii ludzie robią świąteczne zakupy przed ogłoszeniem przez rząd holenderski „ścisłej” blokady świątecznej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu wirusa koronowego Omicron. REUTERS / Piroschka van de Wouw

Od czasu wprowadzenia nocnego blokowania pod koniec ubiegłego miesiąca, infekcje w Holandii spadły do ​​rekordowych poziomów w ostatnich tygodniach. Wariant Omigron pojawił się, gdy kraj już zmagał się z falami infekcji koronawirusem.

Przypadki wariancji wzrastają, odkąd po raz pierwszy wykryto ją w Holandii trzy tygodnie temu, podczas gdy szpitale zmagają się z dużą liczbą pacjentów z COVID-19 na swoich oddziałach, która zbliża się do najwyższego poziomu w tym roku.

Omicron ma stać się najbardziej dominującą odmianą wirusa w Holandii między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem, powiedział czołowy holenderski epidemiolog Jab van Diesel.

READ  31 zabitych w pożarze łodzi na Filipinach; Brakuje co najmniej 7 osób

Chociaż ponad 85% dorosłych Holendrów jest zaszczepionych, mniej niż 9% dorosłych otrzymuje zastrzyk przypominający, co jest jednym z najniższych wskaźników w Europie.

National Institutes of Health (RIVM) zgłosił w sobotę łącznie ponad 2,9 miliona przypadków COVID-19 od wybuchu epidemii, z 20 420 zgłoszonymi zgonami. W ciągu 24 godzin zgłoszono 14 616 nowych infekcji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Stephanie van den Berg i Barta Meijera; Montaż Anthony Deutsch przez Marka Pottera, Catherine Evans i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.