23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hiszpania, Norwegia i Irlandia uznają państwo palestyńskie, co jeszcze bardziej izoluje Izrael

Hiszpania, Norwegia i Irlandia uznają państwo palestyńskie, co jeszcze bardziej izoluje Izrael

Hiszpania, Norwegia i Irlandia oświadczyły w środę, że uznają niepodległe państwo palestyńskie, zadając Izraelowi dyplomatyczny cios, który pokazuje rosnącą izolację tego kraju na arenie międzynarodowej ponad siedem miesięcy po niszczycielskiej ofensywie wojskowej w Strefie Gazy.

W ściśle skoordynowanych oświadczeniach trzej przywódcy stwierdzili, że niepodległość Palestyny ​​nie może czekać na wynegocjowane porozumienie pokojowe z prawicowym rządem Izraela, który w dużej mierze sprzeciwia się rozwiązaniu dwupaństwowemu i rozszerzaniu osiedli na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu. Gaza jest nadal bombardowana bez obalenia Hamasu i sprowadzenia do domu wszystkich zakładników.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu sfrustrował światowych przywódców – i dwóch członków jego gabinetu wojennego – odmawiając ustanowienia powojennego planu rządów w Gazie, w której według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia zginęło ponad 35 000 osób.

Premier Irlandii Simon Harris powiązał decyzję swojego rządu z dążeniem Irlandii do niepodległości od Wielkiej Brytanii. „Z naszej historii wiemy, co to oznacza: uznanie to akt o ogromnej wartości politycznej i symbolicznej” – powiedział na konferencji prasowej.

Główny Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego p. Oświadczenia trzech krajów nadeszły kilka dni po złożeniu przez nie wniosków o wydanie nakazów aresztowania Netanjahu i izraelskiego ministra obrony Yoava Galanta pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych. Zwrócił się także o nakazy aresztowania trzech czołowych przywódców Hamasu.

Przywódcy palestyńscy na Zachodnim Brzegu z zadowoleniem przyjęli uznanie trzech państw jako ważny akt symboliczny. Od ponad dekady nie prowadzono żadnych poważnych negocjacji w sprawie rozwiązania dwupaństwowego. Niektórzy obserwatorzy argumentują, że nie uznając państwa palestyńskiego, Zachód wdrożył skrajnie prawicowy program izraelski, który sprzeciwia się jego istnieniu.

„Mamy nadzieję, że pomoże to zabezpieczyć rozwiązanie dwupaństwowe i pozwoli Palestyńczykom mieć własny kraj obok Izraela w pokoju i bezpieczeństwie” – powiedział Ziad Abu Amr, wyższy rangą urzędnik palestyński na Zachodnim Brzegu. Wywiad.

Ponad 140 krajów uznało Państwo Palestyna. Jednak większość krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych nie twierdzi, że państwowość można uzyskać jedynie w drodze negocjacji z Izraelem.

READ  Firma naftowa Aramco osiągnęła rekordowe ceny ropy w pierwszym kwartale

Pan. Netanjahu potępił w środę te posunięcia, nazywając je „darem dla terroru”. „Nie powstrzymają nas od osiągnięcia zwycięstwa nad Hamasem” – powiedział.

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz powiedział, że rządy Hiszpanii, Norwegii i Irlandii wezwały dyplomatów w celu realizacji „surowego planu” po tym, jak podjęły decyzję o „przyznaniu złotego medalu terrorystom Hamasu”.

W oświadczeniu W mediach społecznościowychPan. Katz powiedział: „Pokażę ambasadorom film przedstawiający brutalne i brutalne uprowadzenia naszych córek przez terrorystów Hamasu, aby podkreślić wypaczoną decyzję podjętą przez ich rządy”.

Na nagraniu wideo niezależnie zweryfikowanym przez „The New York Times” widać palestyńskich bojowników, niektórych w nakryciach głowy Hamasu, wiążących ręce pięciu izraelskim zakładniczkom, które służyły jako obserwatorzy w Nahal Oz, bazie wojskowej w pobliżu granicy z Gazą. Co najmniej dwóch zakładników ma zakrwawione twarze. Bojownicy często grożą żołnierzom.

Rodzina wyraziła nadzieję, że materiał filmowy wywrze presję na izraelski rząd, aby wznowił najwyraźniej utknęły w martwym punkcie rozmowy o zawieszeniu broni, które utorują drogę do uwolnienia większej liczby więźniów w Gazie.

„Proszę Was, pokazujcie ten klip codziennie, otwierajcie swoje transmisje – dopóki ktoś się nie obudzi, naród nie obudzi się i nie zorientuje się, że był tam porzucony przez 229 dni” – Eli Albagh, którego córkę Liri można zobaczyć na nagraniu, powiedział izraelskiemu Channel 12.

Negocjacje w sprawie uwolnienia ponad 125 żywych i martwych zakładników utknęły w martwym punkcie, odkąd Izrael rozpoczął atak na miasto Rafah na południu na początku maja. Siły izraelskie działające w północnej Gazie odnalazły niedawno ciała czterech Izraelczyków uprowadzonych 7 października, co wzbudziło obawy o pozostałych jeńców.

W środowym wywiadzie premier Norwegii Jonas Kar Storr powiedział, że Norwegia ma nadzieję przełamać to, co uważa za „spiralę spadkową z grupami bojowników”, wspierając Palestyńczyków, którzy wspierają demokratyczną i suwerenną Palestynę u boku Izraela. Gdy Hamas ustala program po stronie palestyńskiej, rząd izraelski „zasadza setki tysięcy osadników” na okupowanych ziemiach.

READ  Umowa UAW-Ford zapewnia zwycięstwo dużego związku w zakresie wynagrodzeń, świadczeń i inwestycji

Wsparcie Norwegii dla państwowości palestyńskiej było szczególnie ważne, ponieważ była gospodarzem tajnych rozmów, które doprowadziły do ​​Porozumienia z Oslo – ram pokojowych z 1993 r., które według wielu miały rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński.

W środę administracja Bidena podtrzymała swój pogląd, że państwo palestyńskie powinno przejść negocjacje z Izraelczykami.

„Prezydent jest zdecydowanym zwolennikiem rozwiązania dwupaństwowego i był nim przez całą swoją karierę” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrian Watson. „Uważa, że ​​państwowość palestyńską należy osiągnąć w drodze bezpośrednich negocjacji między stronami, a nie w drodze jednostronnego uznania”.

W odpowiedzi na wypowiedzi Norwegii, Hiszpanii i Irlandii izraelski minister finansów Bezalel Smodrich powiedział, że Izrael zaprzestanie przekazywania kluczowych funduszy Autonomii Palestyńskiej, która rządzi częściami Zachodniego Brzegu. Rzecznik jego biura oskarżył przywódców władzy o prowadzenie kampanii na rzecz uznania Palestyny ​​w Europie.

„Działają przeciwko Izraelowi pod względem prawnym, dyplomatycznym i na rzecz jednostronnego uznania” – powiedział rzecznik Aidan Fuld. „Kiedy wystąpią przeciwko Państwu Izrael, musi być odpowiedź”.

Finanse władz są już nadwyrężone z powodu izraelskich ograniczeń w finansowaniu i załamania gospodarki Zachodniego Brzegu wynikającego z wojny w Gazie. W tym miesiącu moc była tylko w stanie zapłacić 50 procent Wynagrodzenia kilkudziesięciu tysięcy urzędników państwowych.

Jak powiedział Jack Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA. Powiedział, że decyzja Smodricha była „strategicznie błędna”.

„Podważa to dążenie narodu palestyńskiego do bezpieczeństwa i dobrobytu, co leży w interesie Izraela” – powiedział. „Uważam, że wstrzymywanie funduszy zapewniających podstawowe towary i usługi niewinnym ludziom jest niewłaściwe”.

Mohammad Mustafa, niedawno zaprzysiężony premier Autonomii Palestyńskiej, powiedział, że tragiczna sytuacja finansowa przyczyniła się do „bardzo poważnego momentu” na Zachodnim Brzegu, gdzie od 7 października zginęło ponad 500 Palestyńczyków, wielu w starciach z siłami izraelskimi. , według tego organu Ministerstwo Zdrowia.

W środę siły izraelskie rozszerzyły ofensywę wojskową w mieście Jenin na Zachodnim Brzegu, gdzie palestyńskie władze podały, że w ostatnich dniach zginęło co najmniej 11 osób, w tym dwóch uczniów szkół średnich, lekarz i nauczyciel. Izraelscy urzędnicy powiedzieli, że żołnierze brali udział w operacjach antyterrorystycznych.

Pan. Lider izraelskiej opozycji parlamentarnej Yair Lapid powiedział, że zgadza się z Netanjahu. Ale nazwał to także „bezprecedensową porażką dyplomatyczną” Izraela, co stwierdził Trump. Ukryte potępienie Netanjahu.

Ogłoszenia odzwierciedlają, ile globalnego wsparcia utracił Izrael od czasu, gdy ataki prowadzone przez Hamas z 7 października doprowadziły do ​​śmierci 1200 osób w Izraelu, powiedziała Maya Zion-Sidkiyahu, ekspert ds. stosunków izraelsko-europejskich w Mitvim, izraelskim zespole doradców ds. polityki zagranicznej . Według izraelskich urzędników uprowadzono ponad 200 osób.

„Dla nas, Izraelczyków, to po raz kolejny pokazuje, jak bardzo jesteśmy odizolowani” – powiedział.

Hiszpania, Irlandia i Norwegia były zdecydowanymi krytykami wojny Izraela i historycznie były zdecydowanymi zwolennikami Palestyńczyków. W rezultacie pani Zion-Zidkiyahu stwierdziła, że ​​ich oświadczenia nie wywrą dużej presji na Izrael. Powiedział, że jeśli Niemcy lub Francja, które są bliskimi sojusznikami Izraela, zaakceptują państwo palestyńskie, będzie to miało większe znaczenie.

„Na razie możemy z tym żyć, ponieważ nie ma to prawdziwego znaczenia” – powiedziała pani Zion-Sidkiyahu. „To nie ma żadnego wpływu na ziemię”.

Raportowanie przyczyniło się Stevena Erlangera, Henrik Braiser Libel, Adam Rascon, Wiktoria Kim, Król Abdul Rahim, Megan Specia I Michael D. Zwykły.