30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gigant naftowy Saudi Aramco wyprzedza Apple jako najważniejsza firma na świecie

Gigant naftowy Saudi Aramco wyprzedza Apple jako najważniejsza firma na świecie
  • W środę kapitalizacja rynkowa Saudi Aramco przekroczyła kapitalizację technologicznego giganta Apple.
  • Rynek ropy został pobudzony przez obawy przed załamaniem podaży wywołanym wojną na Ukrainie.
  • Akcje spółek technologicznych zostały dotknięte obawami o wzrost w związku z wyższymi stopami procentowymi.

Saudi Aramco wyprzedziło giganta technologicznego Apple, stając się najcenniejszą firmą na świecie po tym, jak udziały producentów ropy przekroczyły 2,4 biliona dolarów.

Jabłko


kapitalizacja rynkowa

Spadł do 2,37 biliona dolarów po tym, jak cena jego akcji spadła w środę o 5,2% w wyniku spadku akcji technologicznych. Tymczasem wartość rynkowa kontrolowanego przez państwo Aramco wynosiła 9,1 biliona riali saudyjskich (2,43 biliona dolarów).

Wartość obu spółek może się ponownie zmienić ze względu na wahania cen akcji, ale środowy ruch podkreśla szersze trendy w światowej gospodarce.

Rynek energetyczny kwitnie. Wojna na Ukrainie spowodowała wzrost cen z powodu sankcji, bojkotów wobec Rosji i wyzwań związanych z łańcuchem dostaw. Amerykański benchmark West Texas Intermediate kosztował w czwartek około 105 USD za baryłkę, podczas gdy międzynarodowy benchmark ropy Brent wynosił około 107 USD za baryłkę. Obie oceny wzrosły o 40% od początku roku.

to wysłał Aramco Zysk netto podwoił się, osiągając 110 miliardów dolarów w 2021 r. Tymczasem jabłko Ostrzegł przed ograniczeniami w łańcuchu dostaw w swoim najnowszym raporcie o zarobkach. Tymczasem inwestorzy uciekają od akcji spółek technologicznych w obawie, że rosnące świadczenia obniżą przyszłe zyski.

Kurs akcji Aramco na saudyjskiej giełdzie wzrósł w tym roku o około 30%. Z kolei cena akcji Apple spadła o około 20% od początku roku.

READ  Elon Musk oskarża Bidena o ignorowanie Tesli, mówi, że zrobi słuszną rzecz w Białym Domu