12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

FIFA pozwoli zagranicznym graczom w Rosji rozwiązać kontrakty

FIFA pozwoli zagranicznym graczom w Rosji rozwiązać kontrakty

W poniedziałek FIFPro określiła tymczasowe rozwiązanie FIFA jako „niezwykle nieśmiałe”.

– Zawodnikom będzie trudno znaleźć pracę do końca sezonu, gdy nadciąga niepewność, a za kilka tygodni znów znajdą się w bardzo trudnej sytuacji – dodała. „Jest to niezadowalające nawet dla graczy na kontraktach krótkoterminowych w Rosji – kontrakty zwykle wygasają w grudniu – którzy mogą nie chcieć lub mogą wrócić po 30 czerwca 2022 roku”.

Zgodnie z lokalnymi przepisami rosyjskie kluby mogą mieć w swoich planach do ośmiu zagranicznych graczy, zwanych legionistami. Obecny mistrz Rosji Zenit St Petersburg składa się z pięciu Brazylijczyków, Kolumbijczyka, Chorwata i jednego gracza z Kazachstanu.

Co najmniej jeden klub, Krasnodar, ogłosił w zeszłym tygodniu, że zezwoli zagranicznym zawodnikom i kadrze trenerskiej na zawieszenie kontraktów. Jego niemiecki trener Daniel Farke, były menedżer klubu Premier League Norwich, zrezygnował po niespełna dwóch miesiącach bez kontraktu bez nadzoru ani jednego meczu. Ale zagraniczni gracze nadal przebierali się w rosyjskich drużynach w Ostatnia runda rozgrywek ligowych podczas weekendu.

Wypowiedzenie wojny przez Rosję ujawniło luki w przepisach regulujących organizacje sportowe, takie jak FIFA. Po rozpoczęciu inwazji, która wywołała globalne potępienie, prawnicy i urzędnicy FIFA starali się znaleźć sposób na podjęcie działań, które mogłyby być uzasadnione zgodnie z jej przepisami. Na początku urzędnicy futbolowi zaproponowali środki, które nie oznaczały całkowitego zakazu: Rosji zabroniono gry w ojczyźnie, zabroniono używania jej flagi, a nawet nazwy. Ale ta sankcja zniknęła w ciągu 24 godzin, kiedy przeciwnicy Rosji – i kilkunastu innych krajów – ogłosili, że odmówią dzielenia stadionu z Rosją w dowolnym miejscu i czasie rozgrywania meczów.

READ  Kawhi Leonard z Clippers twierdzi, że kolano „nie zareagowało” zgodnie z oczekiwaniami; Sytuacja wisi w powietrzu

Dzień później FIFA wyrzuciła rosyjskie drużyny i kluby ze światowej piłki nożnej. Ale jej prawnicy już przygotowują się do bitwy o decyzję. Rosyjski Związek Piłki Nożnej wezwał do pilnego przesłuchania w Sądzie Arbitrażowym ds. Sportu w celu podjęcia decyzji przed 24 marca, kiedy Polska miała być gospodarzem eliminacji do Mistrzostw Świata.

Rosja przekonywała, że ​​FIFA nie ma prawa do wykluczenia jej z rozgrywek.

Urzędnicy FIFA są szczególnie zaniepokojeni tą sprawą, wiedząc, że Rosja może być w stanie przetestować legalność decyzji. Oczekuje się, że argument FIFA opierać się będzie na dominacji organizacji jako organizatora mistrzostw świata w celu zorganizowania płynnego turnieju i zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom.

Rosja skontaktowała się już z potencjalnymi arbitrami w tej sprawie. (Obie strony są w stanie powołać jednego, z wyznaczonym przez sąd przewodniczącym ławy przysięgłych). Rozprawa, niezależnie od wyniku, prawdopodobnie zaowocuje ponowną kontrolą sądu, w dużej mierze nieprzejrzystego organu, który obsługuje większość rozpraw za zamkniętymi drzwiami .