23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziś wieczorem jest Głodny Księżyc! Dlaczego 24 lutego pełnia księżyca nazywana jest także księżycem śnieżnym, mikromoonem?

Dziś wieczorem jest Głodny Księżyc!  Dlaczego 24 lutego pełnia księżyca nazywana jest także księżycem śnieżnym, mikromoonem?

Nazwij go „Śnieżnym Księżycem”, „Głodowym Księżycem” lub „Minimoonem” – druga pełnia księżyca w lutym 2024 r. ma wiele nazw. Pełnia księżyca pojawi się 24 lutego. Według NASA następna pełnia Księżyca nastąpi w sobotę rano, 24 lutego 2024 r., kiedy „pojawi się naprzeciw Słońca (na długości geograficznej ziemskiej) o 7:30 czasu wschodniego”.

Ta pełnia księżyca ma miejsce, gdy księżyc znajduje się po przeciwnej stronie ziemi niż słońce. Jak podaje Live Science, „śnieżny księżyc” będzie najmniejszym w roku, gdyż wzejdzie w sobotę o zmierzchu.

Czytaj więcej: Cold Moon 2023: co to jest i kiedy można go zobaczyć ostatni raz

Przez większość czasu Księżyc jest oświetlony światłem słonecznym – wyjaśnił Space.com. „Czasami orbita Księżyca wprowadza go w cień Ziemi. Lutowa pełnia Księżyca straci cień Ziemi, ponieważ orbita Księżyca jest nachylona o pięć stopni w stosunku do płaszczyzny orbity Ziemi, więc Ziemia nie znajdzie się bezpośrednio między Słońcem a Słońcem Księżyc” – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej: Świąteczny Zimny ​​Księżyc 2023: Kiedy i gdzie zobaczyć ostatnią pełnię księżyca w roku

Oto dlaczego pełnia księżyca ma tak wiele nazw

Pełnia księżyca 24 lutego nazywana jest „miniksiężycem” lub „mikroksiężycem”, ponieważ „od apogeum (kiedy Księżyc znajduje się najdalej na tej orbicie od Ziemi) minęło nieco więcej niż jeden dzień) i jest mikroksiężycem, w przeciwieństwie do superksiężyc” – twierdzi NASA. powiedział.

Czytaj więcej: Dlaczego ta pełnia nazywa się Truskawkowym Księżycem? Oto kilka innych nazw, które powinieneś znać

Pochodzenie nazwy „Snow Moon” sięga lat trzydziestych XX wieku, kiedy w almanachach rolników ze stanu Maine zaczęto publikować „indyjskie” nazwy pełni księżyca. Według tego almanachu, z powodu pełni księżyca w lutym, plemiona północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych nazwały go księżycem śnieżnym lub burzowym ze względu na obfite opady śniegu w tym sezonie.

READ  Śledczy twierdzą, że zbadają nagrania głosowe i dane ze statku macierzystego, który przewoził łódź podwodną Titanic.

„Zła pogoda i silne burze śnieżne utrudniały polowania, dlatego Księżyc nazywano także Głodnym Księżycem” – podała NASA.

Czytaj więcej: Super Księżyc: największy i najjaśniejszy księżyc 2023 roku

Niektórzy wymieniają także Wilczy Księżyc jako starą europejską nazwę tej pełni księżyca. Inna europejska nazwa to Candles Moon, która kojarzy się ze Świecami 2 lutego, choć odnosi się także do zeszłomiesięcznej Pełni Księżyca, która była bliżej Świec.

Odblokuj świat korzyści! Od wnikliwych biuletynów po śledzenie zapasów w czasie rzeczywistym, najświeższe informacje i spersonalizowany kanał informacyjny – wszystko jest tutaj, na wyciągnięcie ręki! Zapisz się teraz!