1 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dzień Świstaka: Punxsutawney Phil ujawnia prognozę

Nie odkładaj jeszcze swojego sprzętu chroniącego przed zimną pogodą — Punxsutawney Phil właśnie przewidział jeszcze sześć tygodni zimy.

Słynny przepowiadający przyszłość gryzoń odebrał zwój cienia w środę wcześnie w środę podczas dorocznej ceremonii Dnia Świstaka w Gobbler’s Knob w zachodniej Pensylwanii, sygnalizując, że Old Man Winter nie zniknie w najbliższym czasie.

Lojalni fani Phila wrócili na wiejską stronę po tym, jak pandemiczne obawy zmusiły organizatorów do transmitowania na żywo corocznego wydarzenia w zeszłym roku – podczas którego on wezwał jeszcze sześć tygodni Old Man Winter.

Coroczny rytuał w Pensylwanii sięga 1887 roku, według Punxsutawney Groundhog Club. Tradycja wyrosła z lutego. 2 Święto Gromniczne w Europie, podczas którego chrześcijanie zanosili świece do kościoła, aby je pobłogosławić.

Punxsutawney Phil widział, jak jego cień przepowiadał kolejne sześć tygodni zimy.
Obrazy Getty
Punxsutawney Phil
Fani Punxsutawney Phila mogli zobaczyć go osobiście w tym roku po tym, jak COVID zmusił wydarzenie do transmisji na żywo rok wcześniej.
Obrazy Getty
Punxsutawney Phil spotkał się z komisją przed dokonaniem swojej prognozy.
Punxsutawney Phil spotkał się z komisją przed dokonaniem swojej prognozy.
Słynny świstak przewidział jeszcze sześć tygodni zimy.
Słynny świstak przewidział jeszcze sześć tygodni zimy.

Popularna angielska piosenka ludowa głosiła, że ​​zima będzie miała „kolejny lot”, jeśli warunki na Candlemas będą sprawiedliwe i jasne.

Ta interpretacja została ostatecznie zaakceptowana w większości krajów Europy, aż dotarła do Niemiec, gdzie jeż stał się częścią tradycji i można by się spodziewać „drugiej zimy”, gdyby zobaczył swój cień na Candlemas.

„Ponieważ niemieccy osadnicy przybyli do Stanów Zjednoczonych, tak samo przybyły ich tradycje i folklor” – napisali organizatorzy Punxsutawney na swojej stronie internetowej. „Z powodu braku jeży w Stanach Zjednoczonych wybrano podobne hibernujące zwierzę”.

Komitet przygląda się, jak Phil przedstawia swoją przepowiednię.
Komitet przygląda się, jak Phil przedstawia swoją przepowiednię.
Punxsutawney Phil
Według Klubu Świstaka Punxsutawney, tradycja Dnia Świstaka sięga roku 1887 w USA i wyewoluowała z europejskiego święta Candlemas.
Obrazy Getty
Podczas ceremonii urzędnik odczytuje zwój przepowiedni.
Podczas ceremonii urzędnik odczytuje zwój przepowiedni.

Wzmianka o Dniu Świstaka pojawiła się po raz pierwszy w lokalnej gazecie Punxsutawney w 1886 roku. W następnym roku, jak poinformowali organizatorzy, odbyło się pierwsze oficjalne wydarzenie w Gobbler’s Knob.

„Dzisiaj Dzień Świstaka pozostaje tym, czym był, gdy tradycja po raz pierwszy dotarła do naszych brzegów i trafiła do Punxsutawney” – czytamy na stronie internetowej. „Dzień, by potraktować wszystko trochę mniej poważnie i przełamać zimową monotonię… przynajmniej na chwilę!”

READ  Biden rozważa prawo do ogłoszenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego nad aborcją