15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Raport społeczności wywiadowczej USA mówi, że „impulsowa energia elektromagnetyczna” może wywołać zespół Havana

Jednak panel zatrzymał się przed ostatecznym ustaleniem, mówiąc jedynie, że zarówno energia elektromagnetyczna, jak i, w ograniczonych okolicznościach, ultradźwięki mogą wyjaśnić kluczowe objawy – podkreślając stopień, w jakim mroczna choroba znana potocznie jako „zespół Hawany” pozostaje jedną z najbardziej uparte tajemnice społeczności wywiadowczej.

„Dużo się nauczyliśmy” – powiedział dziennikarzom urzędnik wywiadu zaznajomiony z pracą panelu, mówiąc o anonimowości na warunkach ustalonych przez Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego. „Chociaż nie mamy konkretnego mechanizmu dla każdego przypadku, wiemy, że jeśli zgłosisz się szybko i niezwłocznie uzyskasz opiekę medyczną, większość ludzi wyzdrowieje”.

Odkrycie w dużej mierze potwierdza raport National Academies of Science z końca 2020 r., w którym stwierdzono, że „ukierunkowana, pulsująca energia o częstotliwości radiowej” jest „najbardziej prawdopodobnym mechanizmem wyjaśniania tych przypadków” – ale także powstrzymał się od podjęcia zdecydowanej decyzji.

Tzw. panel ekspertów składa się ze specjalistów medycznych, naukowych i inżynieryjnych, którzy mają dostęp do niejawnych informacji o zdarzeniach. Urzędnicy podkreślili, że jej prace skupiały się jedynie na odkryciu potencjalnego mechanizmu stojącego za tym, co rząd nazywa „anormalnymi incydentami zdrowotnymi”, i nie badali, kto, jeśli ktokolwiek, może być odpowiedzialny.

jakiś raport częściowy wydany w zeszłym miesiącu przez oddzielną grupę zadaniową CIA badającą, kto może stać za tymi epizodami, okazało się, że jest mało prawdopodobne, aby Rosja ani jakikolwiek inny zagraniczny przeciwnik prowadziły szeroko zakrojoną globalną kampanię mającą na celu wyrządzenie krzywdy amerykańskim urzędnikom. Ale agencja nie wykluczyła również, że państwo narodowe – w tym Rosja – może być odpowiedzialne za około dwa tuziny spraw, których śledczy nie byli w stanie wyjaśnić z żadnej innej znanej przyczyny.

Sprawy „autentyczne i przekonujące”

Panel naukowy podkreślił, że badane przypadki były „prawdziwe i przekonujące”, zauważając, że niektóre incydenty dotknęły wielu ludzi w tej samej przestrzeni, a próbki kliniczne od kilku ofiar wykazały oznaki „uszkodzenia komórkowego układu nerwowego”.

READ  Lewiston, Maine, aktywna strzelanina: według władz 22 osoby nie żyją w wyniku wielu incydentów

Streszczenie prac panelu dostarczyło nowych szczegółów na temat tego, jak rząd klasyfikuje przypadki jako możliwe. Zespół Hawany, klinicznie niejasna choroba, która od dawna frustruje solidną diagnozę, ponieważ ofiary cierpiały z powodu tak różnorodnych objawów.

Chociaż urzędnicy odmówili podania liczby przypadków zbadanych przez panel w ramach dochodzenia, powiedzieli, że badali przypadki, które spełniały cztery „podstawowe cechy”: ostry początek dźwięków lub nacisku, czasami tylko w jednym uchu lub po jednej stronie głowy ; jednoczesne objawy zawrotów głowy, utraty równowagi i bólu ucha; „silne poczucie lokalności lub kierunkowości”; oraz brak jakichkolwiek znanych warunków środowiskowych lub medycznych, które mogłyby spowodować inne objawy.

Ofiary zgłaszały, że zostały dotknięte tym zbiegiem objawów w ambasadach i prywatnych rezydencjach na całym świecie, a przynajmniej w jednym przypadku na światłach na wolnym powietrzu w obcym kraju.

Panel stwierdził, że zarówno pulsacyjna energia elektromagnetyczna, „szczególnie w zakresie częstotliwości radiowych”, jak i matryce ultradźwiękowe, mogą prawdopodobnie spowodować cztery podstawowe objawy. Oba mogą pochodzić z „ukrywalnego źródła”. Ale ultradźwięki nie mogą przenikać przez ściany, stwierdził panel, „ograniczając ich zastosowanie do scenariuszy, w których źródło znajduje się blisko celu”.

Z drugiej strony wiadomo, że istnieją źródła energii o częstotliwości radiowej, które „mogą generować wymagany bodziec, są możliwe do ukrycia i mają umiarkowane wymagania dotyczące mocy” – powiedział panel. „Używając niestandardowych anten i technik, sygnały mogą być propagowane z małą stratą w powietrzu na dziesiątki do setek metrów iz pewną stratą przez większość materiałów budowlanych”.

Jednak urzędnicy wywiadu zaznajomieni z pracą panelu podkreślali, że pozostały ważne luki informacyjne, uniemożliwiając im dojście do bardziej zdecydowanych wniosków.

„To frustrujące, ale równie wytrwale pomagamy zrozumieć i wyjaśnić, co się dzieje” – powiedział jeden z urzędników.

Ta osoba powiedziała, że ​​częścią wyzwania jest to, że przypadki nie tylko się różnią, ale połączenie czterech podstawowych cech jest unikalne w literaturze medycznej.

READ  Akcje azjatyckie spadają, zyski dolara utknęły w martwym punkcie, gdy Fed monitoruje notowania

„Kiedy skupiamy się na podstawowych cechach, jest to po prostu wyjątkowa kombinacja, z którą nie mamy dużego doświadczenia w dziedzinie medycyny i klinicznej” – powiedział urzędnik.

A ze względów etycznych istnieją ograniczone badania nad wpływem energii o częstotliwości radiowej lub ultradźwięków na organizm ludzki. Panel ekspertów ograniczał się do relacji osób, które były narażone na działanie „nieumyślnie” i były skłonne opisać swoje objawy.

„Istnieje niedostatek systematycznych badań nad wpływem odpowiednich sygnałów elektromagnetycznych na ludzi” – stwierdzono w podsumowaniu raportu.

Zwycięstwo dla adwokatów ofiar

W zwycięstwie obrońców ofiar panel ekspertów wykluczył również jedną przyczynę tych czterech cech: tak zwane czynniki psychospołeczne. Niektóre ofiary od dawna skarżą się, że CIA w przeszłości nie traktowała poważnie zgłaszanych objawów, odrzucając przypadki jako epizod psychosomatyczny lub masową histerię.

Tych czterech podstawowych cech nie można wyjaśnić „sam” czynnikami psychospołecznymi, jak stwierdzono w raporcie – chociaż urzędnik wywiadu wyjaśnił, że w niektórych przypadkach objawy ofiary mogą być „złożone” z reakcją stresową lub inną reakcją psychospołeczną. .

Blinken ogłasza, że ​​zawodowi dyplomaci poprowadzą reakcję na ataki i leczenie zespołu Havana

Panel wykluczył również „promieniowanie jonizujące, czynniki chemiczne i biologiczne, infradźwięki, słyszalny dźwięk, ultradźwięki rozchodzące się na duże odległości oraz masowe ogrzewanie z energii elektromagnetycznej”.

Panel sformułował siedem zaleceń, w tym opracowanie lepszych biomarkerów, które są „bardziej specyficzne i czułe w diagnostyce i segregacji” przypadków. Zalecił również wykorzystanie „detektorów” i pozyskanie „urządzeń wspomagających badania”. Szczegóły dotyczące tych zaleceń zostały mocno zredagowane w podsumowaniu panelu.

Wreszcie, urzędnicy wezwali urzędników medycznych do szybkiego działania, gdy tylko zostanie zgłoszony przypadek, podkreślając, że stan osób, które były leczone natychmiast po zdarzeniu, poprawił się.

„Myślę, że coś, co pracownik może zrobić, aby sobie pomóc, to natychmiastowe zgłoszenie się i uzyskanie pomocy medycznej” – powiedział urzędnik wywiadu.

Urzędnicy podkreślili, że społeczność wywiadowcza będzie kontynuować śledztwo.

READ  Dźwięk tajnego dokumentu Trumpa może być gorszy niż myśleliśmy

„Nadal podejmujemy uzupełniające wysiłki, aby dotrzeć do sedna anomalnych incydentów zdrowotnych – i zapewnić dostęp do światowej klasy opieki poszkodowanym” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu dyrektor ds. Wywiadu Narodowego Avril Haines i dyrektor CIA Bill Burns. „Robimy postępy w obu obszarach”.