23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czarni piosenkarze country: „Jesteśmy tolerowani i nie celebrowani”

Czarni piosenkarze country: „Jesteśmy tolerowani i nie celebrowani”
  • Autor: Iqra Farouk
  • Serwis Światowy BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Beyoncé została pierwszą czarnoskórą kobietą, która zajęła pierwsze miejsca na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych

W zeszłym tygodniu Beyoncé przeszła do historii na amerykańskich listach przebojów, stając się pierwszą czarną kobietą, której najnowszy singiel „Texas Hold 'Em” zajął pierwsze miejsce na liście przebojów.

To wydawnictwo jest przedsmakiem pełnometrażowego albumu country – będącego kontynuacją muzyki house skupiającej się na renesansie – którą Beyoncé określiła mianem „Rozdziału drugiego”.

Ale choć ona wkracza w gatunek, w którym czarni artyści tradycyjnie walczyli o uznanie, istnieje garstka czarnych kobiet, które przekroczyły tę ścieżkę przed nią.

Recy Palmer, 42 lata, z Missouri jest jedną z nich. Przerwała 20-letnie oczekiwanie na pojawienie się czarnej kobiety na listach przebojów muzyki country swoim singlem Country Girl z 2007 r. Przed nią była to Donna Mason z 1987 r.

Źródło obrazu, Chrisa Charlesa

Skomentuj zdjęcie,

Reese stała się pierwszą czarną kobietą, która pojawiła się na listach przebojów krajów od dwudziestu lat dzięki swojemu singlowi Country Girl z 2007 roku

Mówiąc o osiągnięciu Beyoncé, Racy powiedziała BBC World Service w filmie dokumentalnym OS Conversations: „Cieszę się, że pierwsze miejsce zajęła w końcu czarna kobieta.

„Uważam, że to absolutnie niedorzeczne, że w historii istnienia tego programu było nas tylko ośmiu. I nie jest to ani dobre, ani szczęśliwe”.

„To dziewczyna z Houston. Pochodzi z południa, jak każdy inny, kto tworzy muzykę country. Jedną ze wspaniałych rzeczy w tej chwili Beyoncé jest to, że rozwiała mit, że radio country zawsze próbowało uczyć artystów, że trzeba robić rzeczy sposób na odtwarzanie muzyki.”

Nastąpiło to po tym, jak stacja z Oklahomy zyskała ogromną popularność, ponieważ odmówiła odtworzenia piosenki Beyoncé, twierdząc, że nie uważa jej nowego materiału za muzykę country. Po ostrej reakcji fanów stacja dodała później do playlisty grę Texas Hold 'Em.

Dotyka jednak sedna doświadczeń związanych z muzyką country czarnych artystów, którzy pragną być akceptowani w tym gatunku.

„Czarne kobiety nadal nie świętują”.

Wchodzi Holly Gee z Wirginii. Jest założycielką Black Opry – organizacji zajmującej się tworzeniem powiązań między czarnoskórymi artystami z kraju a Ameryką.

„Jak na kogoś, kto tak bardzo kocha muzykę country, a jest w niej już tak długo, a mimo to nie widzi w niej siebie, doszłam do punktu, w którym poczułam się sfrustrowana” – mówi.

„Musiałem podjąć decyzję: albo przestać tego słuchać, albo spróbować znaleźć sposób, aby to poprawić. Postanowiłem tam zostać i zobaczyć, co możemy zrobić.

„Myślę, że sposób celebrowania Beyoncé powinien być normą dla wszystkich czarnych kobiet próbujących pracować w tej branży. Ostatnio są one bardziej tolerowane niż w przeszłości, ale nadal nie są”. Jest obchodzony.”

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Czarni piosenkarze country chwalili Beyoncé za rzucenie światła na ten gatunek

„Nie zostały jeszcze uwzględnione w znaczący sposób. To, że Beyoncé znajduje się na szczycie list przebojów, niczego strukturalnie nie zmienia” – mówi Holly.

The Black Opry podróżuje obecnie po całych Stanach Zjednoczonych, aby wspierać twórczość czarnoskórych artystów i zmiany, których pragną.

Holly wyraża poczucie pilności tej sprawy, dodając: „Nigdy inna czarna kobieta nie znajdzie się na szczytach list przebojów, jeśli będzie zachowywać się tak, jak robiła, zanim Beyoncé weszła w przestrzeń kosmiczną”.

Reese zgadza się, znając tę ​​walkę aż za dobrze.

„Byłam w trasie radiowej przez około rok, próbując wprowadzić Country Girl na szczyty list przebojów” – wspomina. „Chciałam porozmawiać o byciu czarnym, ale powiedziano mi, żebym tego nie robiła. Zamiast tego czarna dziewczyna umieściła w piosence jajko wielkanocne.

Źródło obrazu, Chrisa Hollowa

Skomentuj zdjęcie,

Risi wydaje muzykę samodzielnie po rozstaniu się ze swoją wytwórnią płytową w 2010 roku

„Myślę, że kraj oznacza coś innego dla białych i czarnych ludzi w Ameryce. Niekoniecznie tęsknimy za starymi dobrymi czasami, bo czym były dla nas stare dobre czasy, wiesz? To były czasy Jima Crowa, to było niewolnictwo .”

„Mamy tendencję do patrzenia na Boga, przyszłość i czarną radość” – mówi Risi.

Po długiej batalii prawnej Ressie straciła prawa do swoich głównych nagrań i w 2010 roku rozstała się ze swoją wytwórnią płytową. Obecnie wydaje muzykę niezależnie i zdecydowała się przenieść ze swojego centrum w Nashville do Karoliny Północnej, ponieważ uważała, że ​​jest to „zdrowsze”. ” – Rzecz jest jej.

Beyoncé nawiązuje do tradycyjnych brzmień tego gatunku w programie Texas Hold 'Em, w którym na banjo gra zdobywczyni nagrody Grammy Rhiannon Geddes, której przypisuje się podkreślenie, że czarni ludzie wynaleźli i grali na banjo, zanim spopularyzowali je artyści z białego kraju.

„To dziadkowie” – 28-letnia Taylor Crompton podkreśla wpływ muzyki country na jej życie. Jako czarnoskóra kobieta z Teksasu, podobnie jak Beyoncé, zastanawia się nad związkiem gatunku z jej tożsamością.

„Pochodzę z dumnej rodziny rolników i kowbojów” – mówi. „Mój dziadek został pochowany w kowbojskich butach”.

Źródło obrazu, Oskar Łozada

Skomentuj zdjęcie,

Taylor Crompton to 28-letnia piosenkarka country z Teksasu

Częścią jej pracy jako pisarki jest analiza świata danego kraju. Ale w większości przypadków, jak mówi, więź przychodzi naturalnie.

„Myślę, że to jak ciepły uścisk i uścisk ze strony starszej osoby, która zmarła – a może kiedy spędzam lato na farmie mojej babci i uciekam przed kurami i świniami”.

„Dorastałam, słuchając historii członków mojej rodziny o tym, jak wyśmiewano ich z powodu akcentu. Myślę, że ludzie zapominają, że kiedy Beyoncé pojawiła się po raz pierwszy, w prasie wyśmiewano ją z powodu jej akcentu.

„W tej chwili otrzymuję wiadomości od czarnych kobiet o tym, jak czują, że mogą wrócić do pełni”.

READ  Tygodniowa prognoza astrologiczna 10-16 września: