12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny nie dokonają inwazji na Tajwan. Ale obie strony są na niebezpiecznej ścieżce

Pod koniec chińskiej wojny domowej w 1949 r. były rząd nacjonalistyczny uciekł i uciekł na wyspę Pekin.

Ale to nie znaczy, że nie ma powodu do ostrzeżenia.

Pekin akumuluje militarną, gospodarczą i dyplomatyczną presję na swój długoterminowy cel „jednych Chin” – jedynego kraju, który obejmuje wyspę – Tajwanu.

Eksperci obawiają się, że jeśli przywódcy Chińskiej Partii Komunistycznej nie wierzą w pokojowe „zjednoczenie”, mogą sięgnąć po bardziej drastyczne środki, aby zrealizować swoje ambicje.

Chińskie „czerwone linie”

W pierwszych pięciu dniach października Ponad 150 samolotów Siły Powietrzne Chińskiej Armii Wyzwolenia weszły do ​​strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu, a obszar wokół wyspy, jak mówi Taipei, zareaguje na każde wtargnięcie.

Manewry rozpoczęły się 1 października, w Święto Narodowe Chin, naturalny moment dla upamiętnienia powstania Chińskiej Republiki Ludowej i ustanowienia pozycji militarnej. Ale to nie był jedyny powód rekordowych ćwiczeń – zamknęły one trwające od miesięcy eskalujące napięcie między Chinami a Tajwanem.

Eksperci twierdzą, że za pogorszenie stosunków winne są dwie rzeczy – Tajwan, który jest coraz bardziej stanowczy i pewny siebie. Stosunki między Tajpej i Waszyngtonem oraz wewnętrzna polityka chińska były napędzane ociepleniem.

Chociaż Tajwan i Chiny były rządzone oddzielnie od ponad 70 lat, Pekin uważa, że ​​24 mln mieszkańców wyspy Demokracji jest częścią swojego terytorium, a Tajwan nadal dąży do „zjednoczenia”, mimo że nie zawsze był rządzony przez Chińczyków. Wspólnota.

Próbując wymusić na Tajwanie rękę, Pekin od 40 lat próbuje izolować wyspę przy wsparciu swoich dyplomatycznych sojuszników – Tajwan ma teraz pełne stosunki dyplomatyczne z zaledwie 15 krajami.

Jednak pomimo najlepszych starań Pekinu, Tajwan zyskał większe wpływy globalne od początku 2020 roku.

Napięcia chińsko-tajwańskie budzą obawy przed konfliktem.  Jednak w Tajpej wydaje się, że ludzie nie przejmują się tym
Kraje w regionie bronią suwerenności Tajwanu jak nigdy dotąd. Japoński minister obrony Nobuo Kishi powiedział CNN, że Tokio „odpowiednio zareaguje” na każdą próbę Chin przejęcia Tajwanu siłą. Silne więzi z wyspą.
Wsparcie wykracza poza region Azji i Pacyfiku. Na przykład we wrześniu Litwa stała się pierwszym od dziesięcioleci krajem europejskim, który zezwolił Tajwanowi na prowadzenie misji dyplomatycznej. W swoim własnym imieniu.
Bliskie związki Tajwanu ze Stanami Zjednoczonymi zachęciły go na arenie światowej. Pod rządami administracji Trumpa w 2020 r. Tajwan powitał największą publiczność w USA od dziesięcioleci, a ku frustracji Pekinu administracja Bidena Ten trend się nie zmienił.

Senior Fellow, Taipei, Taiwan, organizacja globalna. Michael Cole powiedział, że rosnące napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami również pomogły wzmocnić profil Tajwanu.

READ  Ceny konsumpcyjne w Chinach ponownie spadły

„Tajwan czuje, że społeczność międzynarodowa ma trochę więcej miejsca dla Tajwanu i lepiej rozumie rolę, jaką Tajwan powinien odgrywać jako liberalna demokracja w tym narastającym konflikcie ideologicznym” – powiedział.

Więcej niż przedmowa Bonnie Glaser, dyrektor programu azjatyckiego German Marshall Fund w Stanach Zjednoczonych, powiedziała, że ​​inwazja, zwiększone chińskie wiadukty były oznaką frustracji Pekinu i przypomnieniem dla Tajwanu i Stanów Zjednoczonych, by nie przekraczały chińskich „czerwonych linii”.

Powiedział, że te czerwone linie mogą wywołać ekspansję militarną Pekinu, kampanię na rzecz niepodległości Tajwanu lub decyzję o wysłaniu dużej liczby żołnierzy amerykańskich na wyspę.

„Chiny chcą umieścić Tajwan w pudełku i wywierają coraz większą presję na Tajwan… chcą zastraszyć Tajwan” – powiedział.

„Chiny chcą umieścić Tajwan w pudełku i wywierają coraz większą presję na Tajwan… chcą zastraszyć Tajwan”.Nabłyszczacz kucykaDyrektor Projektu Azja w Niemieckim Funduszu Wojennym Stanów Zjednoczonych

Ale publiczność Pekinu jest nie tylko na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych – jest też w domu.

Wyciskając presję na Tajwan, prezydent Xi Jinping próbuje zwiększyć poparcie przed Kongresem Komunistycznej Partii Chin w 2022 roku. Druga kadencja Xi dobiega końca, choć jest to prawie pewne Będzie nadal pełnił funkcję prezydenta.

Wen-ti Chung jest kolegą z Australian National University w Australii i Australian Centre w Chinach (ANU) powiedział, że będzie szukał poparcia szyitów przed listopadowym spotkaniem Partii Komunistycznej, na którym zostanie sfinalizowana lista kandydatów na najwyższe stanowisko.

Silna polityka wobec Tajwanu może zadecydować, ilu sojuszników może utrzymać na najwyższych pozycjach przez następne pięć lat.

„W takiej chwili generalnie dobrze jest, aby dowódca armii stworzył efekt „wiecu wokół flagi”, aby wyrazić nastroje nacjonalistyczne” – powiedział.

Partia Komunistyczna ma kluczowe priorytety w nadchodzącym roku, które dramatycznie skomplikują inwazję Tajwanu – Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022 i natychmiastowa XX Konferencja Partii, która odbędzie się bez zakłóceń w lutym.

Cel „pokojowego zjednoczenia” Chin

Jeden z wyraźnych znaków niechęci Pekinu do inwazji na Tajwan pochodził z niezwykłego źródła – Shi.

W przemówieniu z 9 października prezydent Chin potwierdził swoją wolę „Ciche zjednoczenie” W przypadku Tajwanu wydawało się, że jest gotów poczekać, aż wyspa zgłosi się na ochotnika.

„Kiedy przeczytałem, co Xi Jinping miał do powiedzenia na temat Tajwanu, byłem zszokowany brakiem pośpiechu” – powiedział Glaser.

Osiągnięcie celu, jakim jest pokojowe uregulowanie sprawy w Cieśninie Tajwańskiej, ma sens – eksperci od dawna twierdzą, że nie będzie próby przejęcia wyspy Pekinu siłą. Duże kosztowne przedsięwzięcie, Z niepewnymi wynikami.
W obszernych grach wojennych prowadzonych przez Stany Zjednoczone na początku tego roku siły amerykańskie były w stanie udaremnić symulowaną chińską inwazję na Tajwan w 2030 r. – po prostu. Według Wiadomości dotyczące bezpieczeństwa, Ćwiczenia, które są oceniane jako sukces w złocieniu z ogromnymi ofiarami.

Jednak eksperci twierdzą, że trudno będzie zobaczyć, jaka będzie droga do zintegrowanej wizji Pekinu.

Poparcie dla ruchu Tajwanu w kierunku „niepodległości” będzie kontynuowane w przyszłości, wraz z formalnym oderwaniem się Chin od kontynentu. Najwyższy punkt od dziesięcioleci, Według badania przeprowadzonego przez Centrum Studiów Wyborczych na Narodowym Uniwersytecie Chengdu na Tajwanie.

W czerwcu sondaż 4717 osób na Tajwanie wykazał, że 25,8% chciało dążyć do niepodległości, podczas gdy mniej niż 10% chciało „integracji” z Chinami kontynentalnymi. W opinii większości należało trzymać się obecnego stanowiska.

READ  Współoskarżony Trumpa przyznaje się do winy w sprawie wyborczej w Gruzji

Badanie wykazało, że sentyment do niepodległości podwoił się od 2018 roku.

„W świetle kryzysu w Hongkongu uważam, że wezwanie do pokojowej koordynacji w kontekście »jeden kraj, dwie organizacje« na Tajwanie jest bardzo, bardzo niskie”.Wen-D śpiewałStypendysta Australian Centre w Chinach na świecie na National University of Australia

Sang przypisał ten wzrost brutalnemu traktowaniu przez Pekin Hongkongu, głównego centrum finansowego, które obiecało 50 lat półautonomii. Kierownictwo, Jego prawa obywatelskie zostały poważnie ograniczone przez Pekin Po wielkich protestach prodemokratycznych w 2019 roku.

„W świetle kryzysu w Hongkongu uważam, że wezwanie do pokojowej współpracy w kontekście „jeden kraj, dwie organizacje” na Tajwanie jest bardzo, bardzo niskie” – powiedział.

Pekin ma wiele powodów, by sądzić, że Tajwan w końcu zjednoczy się z ochotnikami. Nowo wybrany prezydent Tajwanu Partia opozycyjna Kuomintang (KMT), Erik Xu przyznał, że Chiny i Tajwan należą do tego samego kraju. Obiecał wznowić kanały komunikacji z Pekinem, jeśli KMT zostanie wybrany w 2024 roku.

Inwazja na Tajwan może być negatywna

Eksperci twierdzą, że chińska inwazja na Tajwan nie nadejdzie bez ostrzeżenia.

Przed jakąkolwiek akcją militarną przeciwko głównej wyspie Tajwanu może nastąpić atak na kontrolowane przez Tajwan wyspy na Morzu Południowochińskim lub sankcje międzynarodowe. Handel z wyspą, powiedzieli.

Tymczasem rząd chiński jest zdeterminowany, aby wywrzeć presję na Tajwan.

Chiny nadal sprzeciwiają się zaangażowaniu Tajwanu na wszelkich forach międzynarodowych, czasami przyjmując poważne granice, aby zablokować kraje, w tym wyspę.

Nawet w szczytowym momencie epidemii Pekin odmówił udziału Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia. Wyspa Nie jest częścią Chin.
Tajwańscy żołnierze przygotowują granaty, karabiny maszynowe i czołgi podczas ćwiczeń przygotowujących do chińskiej inwazji na Tajwan 16 września 2021 r.
Kiedy pojawił się problem z członkostwem w Tajwanie Na spotkaniu w majuAmbasador Chin przy ONZ, Chen Soo, wezwał do położenia kresu „upolitycznieniu kwestii zdrowotnych i wykorzystywaniu kwestii Tajwanu do ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin”.

Zarówno Chiny, jak i Tajwan złożyły wnioski o przystąpienie do Kompleksowego i Postępowego Porozumienia o Partnerstwie Transpacyficznym. Pekin zdecydowanie opowiedział się przeciwko przyłączeniu się do porozumienia z Tajpej.

Umieszczono również formy przymusu ekonomicznego. Tajwańskie owoce, w tym kultowy ananas tego kraju Był Rząd twierdzi, że został zakazany na chińskim rynku „Szkodliwe stworzenia” Może stanowić zagrożenie dla życia kraju.

Ale niektórzy eksperci twierdzą, że Tajwan przekroczył już punkt, w którym nie ma już powrotu do Pekinu i żadne „zjednoczenie” nie jest możliwe, z wyjątkiem masowej zmiany stanowiska Partii Komunistycznej w sprawie swobód obywatelskich lub chińskiego Tajwanu.

Chińska inwazja na Tajwan będzie krwawym, logistycznym snem

Cole z Taiwan Global Institute powiedział, że może to być bardzo niepokojące. Jeśli stanie się jasne, że nie ma szans na zjednoczenie, chiński prezydent może podjąć drastyczne działania, jeśli zagrożona jest reputacja Xi lub przejęcie władzy.

READ  McCarthy powiedział, że komentarze GOP były po styczniu. 6 Taśma pokazuje, że „ludzie są w niebezpieczeństwie”.

„Bałem się wtedy, że jeśli będzie musiał ponownie udowodnić Chińczykom, że kontroluje sytuację, będzie zmuszony do podjęcia działań przeciwko Tajwanowi” – ​​powiedział.

Chung z ANU powiedział, że wszelki przymus dyplomatyczny, gospodarczy i wojskowy może odbić się na Pekinie i podważyć jego własny cel „pokojowej integracji” z Tajwanem.

Powiedział, że zamiast tworzyć atmosferę strachu i bezradności, jak myślano, Komunistyczna Partia Chin tworzy silną tożsamość i wspólnotę dla Tajwanu.

„Nie potrzebujesz geniuszu, aby dowiedzieć się, jak bardzo podkreślasz wspólne doświadczenie. Im bardziej podkreślasz narodową tożsamość Tajwanu, tym mniejsze masz poparcie dla integracji z Chinami” – powiedział Chung.