25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Były ambasador USA w Boliwii Manuel Rocha został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kuby przez dziesięciolecia

Były ambasador USA w Boliwii Manuel Rocha został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kuby przez dziesięciolecia

Waszyngton — Były starszy dyplomata amerykański, który ostatnio był ambasadorem Ameryki w Boliwii Został aresztowany w piątek Z dokumentów sądowych wynika, że ​​był oskarżony o pełnienie funkcji zagranicznego agenta na Kubie.

Począwszy od 1981 r. aż do dnia dzisiejszego Victor Manuel Rocha – naturalizowany obywatel USA urodzony na Kubie, a obecnie mieszkający w Miami – rzekomo szpiegował w imieniu agencji wywiadowczej tego wyspiarskiego kraju, nazywając Stany Zjednoczone „wrogiem”. według prokuratorów wspiera także tajną misję wywiadowczą Kuby.

Chociaż akt oskarżenia nie zawiera szczegółów dotyczących informacji, jakie według prokuratorów Rocha udostępniał Kubańczykom przez dziesięciolecia, gdy był oskarżany o współpracę z nimi, dokumenty aktu oskarżenia opisują ciągłe relacje, jakie utrzymywał z kubańskimi handlarzami.

Dokumenty oskarżenia ujawniły, że współpracując z anonimowymi spiskowcami w ramach kubańskiej społeczności wywiadowczej, Rocha „zgodził się służyć i faktycznie służył jako tajny agent kubańskiego rządu”.

Najpierw jako urzędnik polityczny ambasady USA na Dominikanie Rocha przeszedł przez różne placówki dyplomatyczne w regionie, jak wynika z dokumentów, oskarżając go o stanowisko dyrektora ds. międzyamerykańskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA. Prokuratorzy twierdzą, że ta rola nakłada na niego szczególną odpowiedzialność w zakresie polityki kubańskiej.

Śledczy powiedzieli, że Rocha jako pracownik Departamentu Stanu miał dostęp do poufnych informacji, podpisał umowy o zachowaniu poufności i był zobowiązany do „potwierdzenia swojej lojalności wobec Stanów Zjednoczonych i braku tajnej działalności w imieniu jakiegokolwiek obcego narodu”.

W latach 2006–2012 Rocha był doradcą dowódcy Wspólnego Dowództwa armii amerykańskiej w regionie, który obejmował Kubę.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​nieokreślone dowody ze śledztwa, a także liczne spotkania Rochy z tajnym agentem FBI, jakie miały miejsce w ostatnich latach, skłoniły prokuratorów do postawienia zarzutów.

W trakcie trzech spotkań w latach 2022 i 2023 śledczy utrzymują, że Rocha omawiał swoje trwające od kilkudziesięciu lat partnerstwo z kubańskim wywiadem, mówiąc tajnemu agentowi podczas ich pierwszego spotkania poza kościołem w Miami: „Moim pierwszym priorytetem były… jakiekolwiek działania Waszyngtonu to naraziłoby „życie przywódcy na ryzyko… samą rewolucję”.

„Muszę chronić to, co zrobiliśmy, ponieważ to, co zrobiliśmy… to cement, który scementował ostatnie 40 lat” – Rocha rzekomo powiedział tajnemu agentowi podczas ich drugiego spotkania. „To, co zrobiliśmy… .jest masowy. …To coś więcej niż tylko wielkie turnieje.”

To zdjęcie dostarczone przez Departament Sprawiedliwości i dołączone do oświadczenia pod przysięgą na poparcie skargi karnej przedstawia Manuela Rochę podczas spotkania z tajnym pracownikiem FBI.

Ministerstwo Sprawiedliwości /AFP


W czerwcu 2023 roku podczas ich ostatniego spotkania tajny agent zapytał Rochę, czy „nadal jest z nami”.

„Jestem zły. Jestem zły… To jakby kwestionować moją męskość” – odpowiedziała Rocha.

Rocha ma stawić się przed sądem federalnym w poniedziałek po południu w Miami.

„Ta akcja obnaża jedną z najdalej sięgających i długotrwałych infiltracji rządu USA przez zagranicznego agenta” – powiedział podczas poniedziałkowego wydarzenia prokurator generalny Merrick Garland.

Ambasada Kuby nie odpowiedziała na prośbę o komentarz, a prawnik Rochy nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Rocha po raz pierwszy stanął przed sądem w poniedziałek, a zarzuty zostaną postawione jeszcze w tym miesiącu.

Zarzuty wobec Rochy pojawiają się prawie rok po zwolnieniu z więzienia innego kubańskiego szpiega po ponad 20 latach spędzonych w więzieniu. Ana Montes, była analityk Agencji Wywiadu Obronnego, szpiegowała na rzecz Kuby przez 17 lat, aż do jej aresztowania w 2001 roku, ujawniając tożsamość tajnych funkcjonariuszy wywiadu USA i jej bardzo wrażliwe zdolności w zakresie gromadzenia informacji.

READ  Aktualizacja wojny rosyjsko-ukraińskiej 25 lipca 2022 r.