25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rekordowa liczba lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi uczestniczy w rozmowach klimatycznych ONZ

Rekordowa liczba lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi uczestniczy w rozmowach klimatycznych ONZ
  • Z raportu opublikowanego we wtorek przez koalicję Kick Big Polluters Out wynika, że ​​co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi zarejestrowało się, aby wziąć udział w dwutygodniowym szczycie.
  • Aktywiści twierdzą, że liczba lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi uczestniczących w rozmowach jest „nie do uzasadnienia” i sugerują, że zanieczyszczające gałęzie przemysłu starają się realizować program dotyczący paliw kopalnych kosztem społeczności pierwszej linii.
  • Jednak inni, w tym były sekretarz ds. energii USA Ernest Moniz, uważają, że należy z zadowoleniem przyjąć udział głównych koncernów naftowych w konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28).

Mężczyzna w szlafroku przechodzi obok flag krajów uczestniczących w konferencji klimatycznej COP28 Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu na dzień przed jej oficjalnym otwarciem 29 listopada 2023 r. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Sean Gallup | Wiadomości z Getty Images | Obrazy Getty’ego

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Według analizy przeprowadzonej przez grupy zwolenników szacuje się, że prawie 2500 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi uzyskało dostęp do konferencji klimatycznej COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, co odzwierciedla gwałtowny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Z raportu opublikowanego we wtorek przez koalicję Kick Big Polluters Out wynika, że ​​co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi zarejestrowało się, aby wziąć udział w dwutygodniowym szczycie. To więcej niż delegacje prawie wszystkich pozostałych krajów, z wyjątkiem Brazylii (3081) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, będących gospodarzami COP28 (4409), wynika z analizy.

Ustalenia pojawiają się w połowie COP28, gdy głównym tematem przewodnim jest walka o przyszłość paliw kopalnych.

Aktywiści twierdzą, że liczba lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi uczestniczących w rozmowach jest „nie do uzasadnienia” i sugerują, że zanieczyszczające gałęzie przemysłu starają się realizować program dotyczący paliw kopalnych kosztem społeczności pierwszej linii.

READ  Wybuch rozdziera rosyjski gazociąg podczas naprawy

Jednak inni, w tym były sekretarz ds. energii USA Ernest Moniz, stwierdzili, że należy z zadowoleniem przyjąć udział głównych koncernów naftowych w konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28).

Międzynarodowa Agencja Energetyczna Powiedział W okresie poprzedzającym rozmowy przemysł naftowo-gazowy stoi przed „chwilą prawdy” na temat swojej roli w globalnym systemie energetycznym i pogłębiającym się kryzysie klimatycznym.

Gdy CNBC skontaktowało się z rzecznikiem COP28, nie udało mu się od razu uzyskać komentarza.

„Rok 2023 był rokiem jak żaden inny. Rekordowe temperatury, rekordowy poziom emisji, a teraz obserwujemy rekordową obecność głównych substancji zanieczyszczających podczas rozmów klimatycznych ONZ” – powiedział Mohamed Lamin Saedikhan, dyrektor Movement Power Building w Międzynarodowej Akcji Klimatycznej Sieć. Globalna sieć organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

„Okno umożliwiające zachowanie planety nadającej się do zamieszkania szybko się zamyka. Jednocześnie wokół tego szczytu pozwala się większej liczbie dużych substancji zanieczyszczających krążyć, a społeczności na pierwszej linii frontu nie mogą sobie pozwolić na ponowną porażkę” – dodali.

Wzrost liczby lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi uczestniczących w rozmowach klimatycznych ONZ jest następstwem rosnącego wezwania urzędników rządowych, departamentów ONZ i grup społeczeństwa obywatelskiego do usunięcia substancji zanieczyszczających z rozmów.

Dla wielu uczestników rozmów ONZ, które do 12 grudnia odbędą się w Dubaju, COP28 można uznać za sukces jedynie wtedy, gdy doprowadzi do porozumienia w sprawie stopniowego wycofywania wszystkich paliw kopalnych, których spalanie jest niezbędne. Główny czynnik kryzysu klimatycznego.

I nie wszyscy zgadzają się z wezwaniami do stopniowego wycofywania się. Rosja ma Powiedział Sprzeciwi się używaniu tego języka w ostatecznym porozumieniu, choć Zjednoczone Emiraty Arabskie, gospodarz COP28, uczyniły to wskazany Preferuje stopniową redukcję.

Język ostatecznej umowy będzie ściśle monitorowany. Zobowiązanie do „wycofywania” prawdopodobnie wymagałoby odejścia od paliw kopalnych do czasu wyeliminowania ich stosowania, natomiast „wycofywanie” mogłoby sygnalizować ograniczenie ich wykorzystania – ale nie absolutny koniec.

READ  Zniszczenie rosyjskiego samolotu na białoruskim lotnisku – opozycja

Trwa również debata na temat tego, czy umowa powinna skupiać się na „rozcieńczonych” paliwach kopalnych, które są wychwytywane i składowane za pomocą technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Paliwa kopalne są „niesłabnące”. Całkiem zrozumiałe Do produkcji i stosowania bez znaczącej redukcji ilości emitowanych gazów cieplarnianych.

W czwartek bezprecedensowo rozpoczęliśmy obrady delegaci na Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28) przypieczętowali szczegóły przełomowego porozumienia, które ma pomóc najbardziej bezbronnym krajom świata w płaceniu za skutki katastrof klimatycznych.

Od tego czasu w szeregu ogłoszeń Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP28) starano się pomóc w dekarbonizacji sektora energetycznego, a prawie 120 rządów zobowiązało się w sobotę do potrojenia zdolności wytwarzania energii odnawialnej do 2030 r.