25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rada Światowej Organizacji Zdrowia organizuje nadzwyczajne posiedzenie w sprawie sytuacji zdrowotnej w Gazie

Rada Światowej Organizacji Zdrowia organizuje nadzwyczajne posiedzenie w sprawie sytuacji zdrowotnej w Gazie

Napisane przez Emmę Farge

GENEWA (Reuters) – 10 grudnia zarząd Światowej Organizacji Zdrowia zorganizuje rzadką nadzwyczajną sesję, aby omówić kryzys zdrowotny w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w związku z tym, że wysłannik palestyński domaga się większej pomocy medycznej i dostępu do niej dla zagranicznych pracowników służby zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła w poniedziałek, że otrzymała wnioski od 15 krajów o odbycie sesji, którą poprowadzi dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus w porozumieniu z prezydentem Kataru.

Ambasador Palestyny ​​przy ONZ w Genewie Ibrahim Khreishi powiedział, że spotkanie skupi się głównie na Strefie Gazy, która jest ogarnięta wojną między Hamasem a Izraelem, ale obejmie także ataki na sektor opieki zdrowotnej na okupowanym przez Izrael Zachodzie Bank.

„Chcemy wzmocnić pozycję Światowej Organizacji Zdrowia i wzywamy stronę izraelską, aby nie skupiała się na sektorze medycznym. Chcemy zezwolić na nowe dostawy środków medycznych” – powiedział agencji Reuters, dodając, że jego misja dyplomatyczna przygotowuje propozycję dla Rady do rozpatrzenia .

Dodał: „Jednym z pomysłów jest wysłanie większej liczby lekarzy z całego świata”, zauważając, że wiele krajów zaproponowało taką opcję. „Okupowane Terytorium Palestyny” jest państwem obserwatorem w WHO, a nie państwem członkowskim, ale ma wpływ na tę organizację poprzez swoich zwolenników.

Izrael stwierdził, że sesja była przykładem „podwójnych standardów i nieproporcjonalnej uwagi wobec Izraela na arenie wielostronnej”.

Tylko niewielka część szpitali w Gazie nadal działa z powodu izraelskich bombardowań i niedoborów paliwa, a te, które nadal działają, są coraz bardziej obciążone nową falą rannych.

Baza danych WHO pokazuje, że od transgranicznego ataku Hamasu na Izrael 7 października oraz niedawnego odwetowego ataku powietrznego i inwazji na Gazę miało miejsce 427 ataków na placówki opieki zdrowotnej na terytoriach palestyńskich. Baza danych nie wskazuje, kto jest uważany za odpowiedzialny za ataki.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo i wiadomości z Krymu

Izrael oskarżył Hamas o wykorzystywanie zwykłych Gazańczyków jako żywych tarcz poprzez umieszczanie centrów dowodzenia i broni w szpitalach i innych budynkach cywilnych.

Starszy doradca premiera Izraela Benjamina Netanjahu powiedział w sobotę, że Izrael ułatwi dostarczanie pomocy humanitarnej ludności cywilnej w Gazie po wznowieniu walk po zerwaniu tygodniowego rozejmu.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła również przed rozprzestrzenianiem się chorób, które według niej mogą zabić więcej ludzi niż ofiary bombardowań w Gazie, przy czym liczba przypadków biegunki wśród dzieci wzrosła do około 100-krotności normalnego poziomu.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej twierdzi, że aż 80% z 2,3 miliona mieszkańców Gazy uciekło ze swoich domów.

Rada Zarządzająca WHO składa się z 34 członków i zazwyczaj spotyka się co roku w styczniu, aby ustalić porządek obrad swojego dorocznego zgromadzenia. Członkostwo jest podzielone pomiędzy grupy regionalne, a posiadaczami mandatów są Stany Zjednoczone, Katar, Senegal, Australia i Chiny.

(Raport: Emma Farge; redakcja: Matthias Williams i Alison Williams)