30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brytyjski turysta skazany na 15 lat więzienia w Iraku za kradzież antyków

Bagdad (CNN) – Jego prawnik powiedział, że 66-letni Brytyjczyk został skazany na 15 lat więzienia za kradzież zabytków podczas wizyty w archeologii w Iraku.

Rodzina Fittona powiedziała, że ​​obawia się, że emerytowany geolog umrze podczas odbywania kary, twierdząc, że zostali „zniekształceni” poniedziałkowym werdyktem i wezwali rząd Wielkiej Brytanii do uwolnienia go.

Według Na petycję wszczętą przez jego rodzinę, Fitton został aresztowany 20 marca na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie, kiedy celnicy znaleźli 12 sztuk jego bagażu. W petycji stwierdzono, że fragmenty zostały przesłane do Muzeum Narodowego w Iraku w celu zbadania i zostały sklasyfikowane jako archeologiczne.

Fitton został oskarżony o próbę przemytu antyków z kraju zgodnie ze starożytnymi irackimi przepisami.

Volker Waldman, Niemiec aresztowany w marcu, został uniewinniony z braku dowodów i został zwolniony w poniedziałek, według adwokata Fittona, Tyra Chaudha.

Po stronie petycji rodzina Fittona zebrała 12 kawałków, gdy był na wycieczce geologicznej i archeologicznej po południowym starożytnym mieście Eridu w Iraku. Powiedzieli, że nie ma strażników ani tablic zakazujących wynoszenia przedmiotów.

South mówi, że jego klient nie wiedział, jakie to przedmioty i że zostały zabrane ze składowiska odpadów na stanowisku archeologicznym. Powiedział, że jego klient uwielbia klejnoty i zbiera je z każdego miejsca, do którego się udaje, i że nie ma zamiarów przestępczych.

Od tej decyzji będzie można się odwołać, mówi South.

„Jesteśmy całkowicie zdruzgotani wiadomościami” – powiedziała CNN rodzina Fittona. „Dla kogoś w wieku Jima 15 lat w irackim więzieniu jest równoznaczne z karą śmierci.

„Jesteśmy całkowicie rozczarowani, że nasze własne wysiłki, silna ochrona prawna i konsekwentna kampania doprowadziły do ​​tej decyzji”.

Rodzina była sfrustrowana brakiem wsparcia ze strony władz Wielkiej Brytanii, aby pomóc w stanie Fittona.

„Jesteśmy rozczarowani i naprawdę zszokowani, że nasz własny rząd nie podjął dotychczas pełnych działań w tej sprawie” – powiedzieli. „Podnosimy apelację i kontynuujemy walkę o niepodległość Jima i wzywamy rząd do wspierania nas na wszelkie sposoby i do nawiązywania z nami kontaktów na najwyższym szczeblu”.

READ  Dow przesuwa się w górę o prawie 1000 punktów, gdy inwestorzy ponownie oceniają opinię Fed

Zapytany o sprawę Fittona, rzecznik Brytyjskiego Biura ds. Wspólnoty i Rozwoju powiedział CNN: „Udzielamy pomocy dyplomatycznej obywatelowi Wielkiej Brytanii w Iraku i nadal wspieramy jego rodzinę. Jesteśmy w kontakcie z lokalnymi władzami”.

Górne zdjęcie: Jim Fitton, Centrum, oskarżony o próbę przemytu antyków. Volker Waldman, niemiecki turysta, został uniewinniony z powodu braku dowodów. Źródło: Hadi Mizban / AP

Tasmia Randary z Abu Dhabi i Benjamin Brown z Londynu przyczynili się do powstania historii.