27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Biurokratyczne uproszczenia”, Wielka Brytania narusza UE nowym prawem Irlandii Północnej

  • Wielka Brytania uchwali przepisy w poniedziałek
  • Przenoszenie ryzyka wywołania wojny handlowej z UE
  • UE twierdzi, że jednostronne działania naruszają prawo międzynarodowe

LONDYN, 13 czerwca (Reuters) – Wielka Brytania przedstawi w poniedziałek plany naruszenia niektórych przepisów handlowych po Brexicie dla Irlandii Północnej, wywołując napięcia z Unią Europejską, ale nazywając je „biurokratycznymi uproszczeniami”. Johnsona.

Wielka Brytania od miesięcy grozi zerwaniem protokołu Irlandii Północnej w sprawie rozwodu Brexitu i szerokiej umowy handlowej między Brukselą a Londynem, która została stworzona przez rząd Johnsona.

W ramach porozumienia Irlandia Północna skutecznie rozszerzyła się na jednolity rynek UE w celu zabezpieczenia otwartej granicy z Irlandią będącą członkiem UE, co było kluczowe dla porozumienia pokojowego z 1998 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Wymagało to jednak kontroli celnych ładunków przewożonych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej, co według społeczności probrytyjskich w Irlandii Północnej niszczy ich miejsce w Wielkiej Brytanii.

Johnsonowi zależało na zmniejszeniu wpływu nowej ustawy, którą minister spraw zagranicznych Liz Dres przedstawi w parlamencie w poniedziałek. Powiedział, że wszelkie rozmowy o wojnie handlowej zemsty były „całkowitą, totalną przesadną reakcją”.

„To jest biurokratyczna zmiana, która musi zostać dokonana. Najwyraźniej jest to stosunkowo trywialna korekta”, powiedział Johnson w rozmowie z LBC Radio, ponownie rzucając wyzwanie krytykom, którzy twierdzą, że prawo narusza prawo międzynarodowe.

„Próbujemy wprowadzić pewne biurokratyczne łagodzenie między Wielką Brytanią a Irlandią Północną”.

Truss wezwał europejskiego wiceprezydenta Marosa Shefkovica, aby zezwolił na zmiany w kodeksie postępowania, powtarzając, że stanowisko Londynu powinno być „negocjowane”. Czytaj więcej

Prawo takie jak Brexit podzieliło również opinię prawną i polityczną w Wielkiej Brytanii, przy czym zwolennicy rozwodów w Wielkiej Brytanii twierdzą, że nie poszło wystarczająco daleko, a krytycy podważają Londyn, kwestionując umowę międzynarodową.

READ  „Sharkano”: NASA rejestruje podwodną erupcję wulkanu, zamieszkiwaną przez 2 gatunki rekinów

Irlandia ostrzegła, że ​​plan jest „głębokimi szkodami” i „niskim punktem” w londyńskim podejściu do Brexitu. Cefkovic powiedział, że jednostronne działania naruszyłyby zaufanie. Czytaj więcej

Napięcia się gotują

Napięcia etyczne między Londynem a Brukselą trwają od miesięcy, a brytyjscy ministrowie oskarżają UE o narzucanie przepisów, które mogą prowadzić do biurokracji i zagrażać stabilności politycznej w Irlandii Północnej.

Krytycy planu Londynu, w tym przedstawiciele przemysłu mleczarskiego, produkcyjnego i logistycznego prowincji, twierdzą, że jego jednostronny ruch może zaszkodzić biznesowi.

Bruksela uważa, że ​​jakakolwiek jednostronna zmiana może naruszać prawo międzynarodowe i może zareagować nałożeniem kroków prawnych i ceł – brytyjska inflacja wyniosłaby 10% i stanowiłaby ryzyko w czasie, gdy gospodarka się kurczy. Czytaj więcej

Proponuje „zielony kanał” dla towarów przewożonych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej, usuwa przepisy uniemożliwiające prowincji korzystanie z ulg podatkowych i ma zakończyć rolę Europejskiego Trybunału Arbitrażowego.

Plan byłby testem siły Johnsona, ponieważ czterech na dziesięciu deputowanych Johnsona sprzeciwiło się Johnsonowi w zeszłym tygodniu w głosowaniu nad wotum zaufania.

Prawdopodobnie wywoła też alarm w Waszyngtonie. Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, powiedziała, że ​​umowa handlowa między USA a Wielką Brytanią nie istniałaby, gdyby kodeks londyński został uchylony.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Paula Sandila, Andrew McSkill i Kylie McClellan; Montaż przez Louise Heavens, Marka Pottera i Eda Osmond

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.