2 marca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę
Właściciel Chelsea FC, Roman Abramovic, śledzi zwycięstwo swojej drużyny w finale Ligi Mistrzów UEFA 29 maja na Estadio do Drago w Porto w Portugalii. (Alexander Hassanstein / UEFA / Getty Images)

Rosyjskie władze zatwierdziły rezygnację rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, który zawiesił swoje aktywa, m.in. angielskiego klubu piłkarskiego Premier League Chelsea.

W czwartkowym oświadczeniu rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że Abramowicz „zamroził jego aktywa, zakazał transakcji z osobami fizycznymi i firmami w Wielkiej Brytanii, nałożył zakaz podróżowania i zakaz ruchu”.

Abramowicz jest właścicielem Chelsea od 2003 roku. Zapowiedziany w zeszłym tygodniu Sprzedaje klub, ale teraz zakaz poddaje w wątpliwość najbliższą przyszłość sprzedaży i drużyny Premier League.

„Aby zapewnić, że klub będzie nadal konkurować i działać, przyznajemy specjalne licencje, które umożliwiają realizację spotkań, płacą personelowi i pozwalają obecnym posiadaczom biletów na udział w zawodach, zasadniczo tracąc prawa klubu Abramowicza” – powiedziała Nadine Doris, sekretarz kultury Wielkiej Brytanii. w tweecie.

Dodał, że priorytetem rządu jest „rozliczenie tych, którzy sprawowali rządy Putina”.

Według rządu Wielkiej Brytanii Chelsea będzie mogła „przeprowadzać mecze i prowadzić biznes piłkarski”, ale nie będzie mogła sprzedawać biletów kibicom na mecze poza tym, co już zostało sprzedane.

Abramowicz i sojusznik Putina, Igor Czeczin, są wśród siedmiu oligarchów i polityków wpisanych na listę sankcji Wielkiej Brytanii.

Rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że sankcje są warte 20 miliardów dolarów (15 miliardów funtów).

W zeszłym miesiącu brytyjski ustawodawca Chris Bryant wezwał Abramowicza do zrzeczenia się praw Chelsea do ujawnionego dokumentu rządu Wielkiej Brytanii z 2019 r., powołując się na „jego relacje publiczne z rosyjskim rządem oraz jego korupcyjne kontakty i praktyki”.

Rząd Wielkiej Brytanii powiedział w oświadczeniu, że Abramowicz, wart około 12 miliardów dolarów (ponad 9 miliardów), był „jednym z niewielu oligarchów, którzy w latach 90. utrzymali znaczącą pozycję za Putina”.

Do listy sankcji dodano siedem kolejnych grup oligarchicznych i polityków, w tym:

  • Roman Abramowicz jest właścicielem Chelsea FC i posiada udziały w spółkach stalowych Evros i Norylsk Nickel.
  • Oleg Teribaska posiada udziały w N+ Group
  • Igor Czeczin, prezes Rosniefti
  • Andre Costin, prezes banku VTB
  • Aleksiej Miller, prezes firmy energetycznej Gasprom
  • Nikołaj Dokariew, prezes Transnept, rosyjskiej państwowej firmy rurociągowej
  • Dmitry Lepadev, Przewodniczący Rady Dyrektorów Rosia Bank
READ  Atmosferyczne rzeki uderzyły w Kalifornię z rekordowymi opadami deszczu i bujnym górskim śniegiem