24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bennett mówi, że Izrael będzie próbował mediować na Ukrainie

Premier Izraela Naphtali Bennett bierze udział w posiedzeniu gabinetu 27 lutego 2022 r. w Kancelarii Premiera w Jerozolimie. Via Abir Sultan / Basen REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

JEROZOLIMA, 6 marca (Reuters) – Premier Izraela Naphtali Bennett powiedział w niedzielę, że Izrael będzie nadal próbował mediować między Rosją a Ukrainą po powrocie z niespodziewanych rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ukraina wezwała Izrael do działania jako mediator, powołując się na dobre stosunki rządu Bennetta zarówno z Kijowem, jak i Moskwą. Biuro Bennetta W weekend trzykrotnie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim.

W komentarzach telewizyjnych do swojego gabinetu Bennett nie podał żadnych szczegółów na temat swojego sobotniego trzygodzinnego spotkania Kremla z Putinem, mówiąc, że jest to „błogosławieństwo i zachęta ze wszystkich stron” – nawiązanie do Stanów Zjednoczonych między innymi. Bennett i Putin rozmawiali o idei mediacji przez telefon w zeszłym tygodniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Nawet jeśli możliwości nie są duże, będziemy nadal pomagać wszędzie tam, gdzie jest to wymagane” – powiedział Bennett. „Nawet jeśli jest mały otwór, wszystkie strony mają dostęp i możliwości. Uważam, że dołożenie wszelkich starań jest moralnym obowiązkiem”.

Izrael potępił rosyjską okupację Ukrainy, wyraził solidarność z Kijowem i wysłał pomoc humanitarną. Ale Bennett nie zastosował się do ukraińskich żądań pomocy wojskowej i otworzył kanały dla Rosji w celu koordynowania operacji z Izraelem przeciwko irańskiej inwazji na Syrię.

Izraelski minister komunikacji Yoaz Hendel powiedział, że odrzucił żądania Ukrainy dotyczące zakazu dziewięciu rosyjskich mediów na podstawie ich kampanii.

„Ci (nadawcy) nie osiągnęli żadnego progu, co wymaga ich zakazu. Przypominam, że w demokracji blokowanie kanałów medialnych jest bardzo dramatycznym wydarzeniem” – powiedział dziennikarzom Hendell.

READ  Dan Reeves, trener, który osiągnął (ale przegrał) cztery Super Bowls, zmarł w wieku 77 lat

Minister spraw wewnętrznych Ailet Sheikh powiedział, że Izrael, z populacją 9,2 miliona, przygotowuje się na „największą falę” imigracji wywołanej konfliktem.

Powiedział, że może przyjąć ponad 200 000 Ukraińców z żydowskimi lub żydowskimi powiązaniami rodzinnymi i ponad 600 000 Rosjan w tej samej kategorii.

Według doniesień lokalnych mediów, izraelski Zarząd Lotnisk powiedział, że otrzymał instrukcje, aby nie zezwalać prywatnym odrzutowcom na lądowanie na dłużej niż 24 godziny, aby zapobiec ucieczce rosyjskich oligarchów do Izraela.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Pod redakcją Jeffreya Hellera i Raisy Kasolovsky przez Dona Williamsa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.