16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bank Anglii podniósł stopy procentowe po raz trzeci z rzędu

Bank Anglii podniósł stopy procentowe po raz trzeci z rzędu

LONDYN, ANGLIA – 3 lutego: Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii, odchodzi po konferencji prasowej w Banku Anglii 3 lutego 2022 r. w Londynie.

Dan Kitwood | Getty Images Aktualności | Obrazy Getty

LONDYN – IN Bank Anglii W czwartek podniosła stopy procentowe po raz trzeci z rzędu, ponieważ oczekuje się, że konflikt między Rosją a Ukrainą utrzyma stopy inflacji na wyższym poziomie przez dłuższy czas.

Komitet Polityki Pieniężnej Banku głosował 8-1 za dalszą podwyżką o 0,25 punktu procentowego głównej stopy procentowej banku, podnosząc ją do 0,75%.

Inflacja w Wielkiej Brytanii była już na najwyższym poziomie od 30 lat przed rosyjską inwazją na Ukrainę, co spowodowało wzrost cen energii i będzie wywierać dalszą presję na wzrost perspektyw inflacji banku centralnego.

Na ostatnim posiedzeniu w lutym Komitet Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od 2004 r. narzucił kolejne podwyżki stóp i podwyższył prognozę inflacji do szczytowego poziomu 7,25% w kwietniu, dzięki silnemu wzrostowi i silnemu zatrudnieniu. Rynek brytyjski

Bank powiedział wówczas, że dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej będzie zależało od średnioterminowych perspektyw inflacji, która następnie wzrosła w wyniku ataku Moskwy na Ukrainę i kolejnych zagrożeń dla dostaw energii.

„Globalna presja inflacyjna znacznie się wzmocni w nadchodzących miesiącach, podczas gdy wzrost prawdopodobnie spowolni w gospodarkach netto będących importerami energii, w tym w Wielkiej Brytanii”, podał bank w raporcie z czwartku.

Bank spodziewa się teraz dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach do około 8% w drugim kwartale 2022 r. i prawdopodobnie wyższej w dalszej części roku.

Biorąc pod uwagę napiętą sytuację na rynku pracy oraz utrzymującą się wewnętrzną presję kosztową i cenową, RPP stwierdziła również, że „dalsze umiarkowane zacieśnienie polityki pieniężnej może być właściwe w nadchodzących miesiącach”, chociaż ryzyka są dwustronne w zależności od przeciętnego rozwoju – perspektyw inflacji.

READ  Elon Musk chce przenieść proces z San Francisco z powodu „domowej negatywności”

funt szterling I spadł po ogłoszeniu o 0,3% w stosunku do dolara, podczas gdy spadł euro Zyskał około 0,5% za funt.