25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Azja uwolni rezerwy ropy na prośbę Stanów Zjednoczonych

21 kwietnia 2019 r. w porcie Qingdao w chińskiej prowincji Shandong zauważono tankowiec z ropą naftową. REUTERS / Jason Lee / Zdjęcie pliku

  • Ceny ropy spadły w czwartek o około 4%
  • Biden chce wspólnej emisji zapasów ropy – Źródła
  • Chiny twierdzą, że zamierzają uwolnić część rezerw
  • Japonia i Korea Południowa twierdzą, że nie mogą wykorzystać rezerw, aby obniżyć ceny

TOKIO, 18 listopada (Reuters) – Największe gospodarki świata ogłosiły w czwartek uwolnienie ropy ze swoich rezerw strategicznych, po rzadkim apelu Stanów Zjednoczonych o podjęcie wspólnych wysiłków na rzecz obniżenia światowych cen energii.

Posunięcie USA odzwierciedla frustrację Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojuszników w Rosji, którzy odrzucili żądania Waszyngtonu dotyczące przyspieszenia wydobycia ropy, gdy światowa gospodarka wychodzi z epidemii.

W okresie poprzedzającym przyszłoroczne wybory w połowie kadencji prezydent USA Joe Biden naciska na zwiększenie presji na rosnące ceny benzyny i inne koszty związane z ożywieniem.

Biden to administracja On zapytał Duzi nabywcy ropy, tacy jak Indie i Japonia – a także po raz pierwszy Chiny – powiedzieli agencji Reuters wielu, którzy znają zapotrzebowanie na rozważenie emisji akcji ropy naftowej.

Ceny ropy spadły o około 4% w ciągu sześciu tygodni po doniesieniach agencji Reuters o popycie w USA i decyzji Chin o uwolnieniu części ropy na krótko przed odzyskaniem gruntów pod koniec czwartku.

John Triscall, dyrektor zarządzający JTD Energy Consultancy w Singapurze, powiedział: „Brent jest obecnie notowany poniżej 80 rupii.” Ma to krótkoterminowy wpływ na rynki ropy. To jest dobre dla co najmniej 5% korekty.”

Stan Chin Biuro bilansowe Odmówił komentarza w sprawie prośby USA, ale powiedział Reuterowi, że pracuje nad uwolnieniem rezerw ropy naftowej.

Urzędnik z japońskiego Ministerstwa Przemysłu powiedział, że Waszyngton zabiegał o współpracę Tokio w radzeniu sobie z wysokimi cenami ropy, ale nie mógł potwierdzić, czy wniosek zawierał skonsolidowane uwolnienia rezerw. Zgodnie z prawem Japonia nie może emitować rezerw po niższej cenie, powiedział urzędnik.

READ  Rosyjski rekruter z czarnej listy został zastrzelony podczas joggingu na Ukrainie
Kontrakty terminowe na ropę naftową USA i Brent gwałtownie spadły po tym, jak rząd USA poprosił kilku głównych nabywców ropy o sprzedaż rezerw

Bezprecedensowe wyzwanie

Przedstawiciel Korei Południowej potwierdził, że Stany Zjednoczone zwróciły się do Seulu o uwolnienie niektórych rezerw ropy naftowej.

„Jednak w pełni dokonujemy przeglądu popytu w USA, ponieważ ceny ropy nadal rosną. Nie uwalniamy rezerw ropy naftowej.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wcześniej skonsolidowali strategiczne rezerwy ropy naftowej, co oznacza, że ​​w 2011 roku na dostawy do Libii będącej członkiem OPEC miała wpływ wojna.

Ale ponieważ obecna propozycja po raz pierwszy obejmuje Chiny, stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla firmy kartelowej OPEC, która od ponad pięćdziesięciu lat ma wpływ na ceny ropy.

ten US SPR Została założona w latach 70. po arabskim embargu na ropę, aby zapewnić odpowiednie dostawy na wypadek sytuacji kryzysowych w Stanach Zjednoczonych.

Konsultant SIA Energy z siedzibą w Pekinie, Senkik Dee, powiedział, że będzie to pierwszy przypadek, w którym Chiny uruchomią spółkę joint venture z innymi krajami.

We wrześniu Chiny rozpoczęły pierwszą publiczną aukcję państwowych rezerw ropy naftowej dla wybranych krajowych rafinerii w celu ustabilizowania cen energii. Czytaj więcej

Źródła wcześniej powiedziały Reuterowi, że Biden i najlepsi doradcy dyskutowali w ciągu ostatnich kilku tygodni o możliwości koordynowania uwalniania rezerw ropy naftowej z bliskimi sojusznikami, w tym Japonią, Koreą Południową i Indiami.

Ropa USA na strategicznych rezerwach ropy naftowej

Inni główni producenci, w tym OPEC i Rosja, łącznie znani jako OPEC +, stopniowo zmniejszają redukcje produkcji do 2020 r., zwiększając do 400 000 baryłek miesięcznie.

Ale sprzeciwiali się wezwaniom do szybkiego wzrostu Bidena i argumentowali, że regeneracja popytu na ropę może być delikatna i że oznaki narastania nadwyżki w 2022 r. już istnieją. Czytaj więcej

Tilak Toshi, dyrektor zarządzający Toshi Consulting w Singapurze, powiedział, że kierownictwo firmy Biden nie zauważyło „pierwotnej przyczyny” wysokiej ceny.

Powołał się na anulowanie rurociągu Keystone XL do transportu ropy z zachodniego kanadyjskiego piasku bitumicznego do rafinerii w USA i zakaz wierceń na terenach rządu federalnego.

READ  Departament Sprawiedliwości ma zamiar wykonać karę śmierci wobec Peytona Gendrona, który zastrzelił zabójcę w supermarkecie w Buffalo

Toshi powiedział, że administracja Bidena „robi wszystko, co możliwe, aby powstrzymać krajowych producentów ropy i gazu” i ma nadzieję, że był to pierwszy apel Waszyngtonu o skoordynowaną odpowiedź ze strony sojuszników i Chin.

Raport Yang Heekyong w Seulu, Aarona Sheltricka i Yuki Obayashi w Tokio, Sen Aisu w Singapurze, Florence Tan w Singapurze i Mui Soo w Pekinie; Montaż przez Stephena Coatesa i Davida Clarka

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.