27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronomowie donoszą, że w Drodze Mlecznej odkryto niezwykle rzadki obiekt kosmiczny

Astronomowie donoszą, że w Drodze Mlecznej odkryto niezwykle rzadki obiekt kosmiczny

Odkryto nowego członka klasy gwiazd tak rzadkich, że możemy policzyć znaną ich liczbę na palcach rąk i nóg w Drodze Mlecznej.

Nazywa się MAXI J1816-195 i znajduje się nie więcej niż 30 000 lat świetlnych stąd. Wstępne obserwacje i badania wskazują, że jest to milisekundowy pulsar akreujący promieniowanie rentgenowskie – z których znanych jest tylko 18 innych, Według bazy danych pulsarów Opracowane przez astronoma Alessandro Patrono.

Gdy liczby są niskie, każdy nowy organizm stanowi bardzo ekscytujące odkrycie, które może dostarczyć ważnych informacji statystycznych o tym, jak te organizmy powstały, ewoluowały i zachowywały się.

Naprawdę gorąco o prasach. Promieniowanie rentgenowskie emitowane przez obiekt zostało po raz pierwszy wykryte 7 czerwca przez instrument X-ray Image Monitor (MAXI) Japońskiej Agencji Kosmicznej, zainstalowany na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

w Ogłoszenie opublikowane w telegramie astronoma (ATel), zespół kierowany przez astrofizyka Hitoshi Negoro z Uniwersytetu Nihon w Japonii, opublikował, że zidentyfikował wcześniej niezindeksowane źródło promieniowania rentgenowskiego, zlokalizowane w płaszczyźnie galaktycznej pomiędzy konstelacjami Strzelca, Tarczy i Węża. Powiedzieli, że świeci stosunkowo jasno, ale nie byli w stanie zidentyfikować go na podstawie danych Maxi.

Nie minęło dużo czasu, zanim pojawili się inni astronomowie. Korzystając z teleskopu kosmicznego Neil Geirels Swift Observatory, astrofizyk Jimmy Kenya z Pennsylvania State University wraz z kolegami zmapowali miejsce, aby potwierdzić odkrycie za pomocą niezależnego instrumentu, lokalizując je.

Swift ujrzał obiekt w promieniowaniu rentgenowskim, ale nie w świetle optycznym lub ultrafioletowym, w miejscu zidentyfikowanym przez obserwacje MAXI.

„Ta witryna nie znajduje się w miejscu żadnego znanego źródła promieniowania rentgenowskiego, więc zgadzamy się, że jest to nowe źródło przejściowe MAXI J1816-195”, napisali w Powiadomienie zostało wysłane do ATel.

„Ponadto archiwalne obserwacje tego obszaru przeprowadzone przez Swift/XRT w dniu 22 czerwca 2017 r. nie ujawniają żadnego źródła punktowego w tym miejscu”.

READ  W Chinach odkryto nowe rodzaje dinozaurów pancernych

Ciekawy i ciekawy.

następny był gwiazda neutronowa Eksplorator konfiguracji wewnętrznej (Miły), instrument rentgenowski NASA zainstalowany również na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w ramach dochodzenia prowadzonego przez astrofizyka Petera Bolta z NASA Goddard Space Flight Center.

I tu zaczyna się robić naprawdę ciekawie. NICER przechwycił impulsy rentgenowskie o częstotliwości 528,6 Hz – co wskazuje, że obiekt wiruje z prędkością 528,6 razy na sekundę – a także rentgenowską eksplozję termojądrową.

To ujawnienie oni napisali„pokazuje, że MAXI J1816-195 jest gwiazdą neutronową i nowym pulsarem milisekundowym w promieniowaniu rentgenowskim”.

Więc, co to znaczy? Cóż, nie wszystko pulsary Oba są zbudowane. Na najbardziej podstawowym poziomie pulsar jest rodzajem gwiazdy neutronowej, która jest zapadniętym jądrem martwej masywnej gwiazdy, która przekształciła się w supernową. Obiekty te są bardzo małe i bardzo gęste — mają masę około 2,2 razy większą od Słońca, upakowane w kulę o średnicy około 20 kilometrów (12 mil).

Aby gwiazda neutronowa mogła zostać sklasyfikowana jako pulsar, musi być… pulsarem. Wiązki promieniowania emitują z jego biegunów; Ze względu na metodę kąta gwiazdy, wiązki te omiatają Ziemię jak promienie z latarni morskiej. Pulsary milisekundowe to pulsary, które obracają się bardzo szybko pulsując setki razy na sekundę.

Niektóre pulsary są napędzane tylko przez rotację, ale inne są zasilane przez akrecję. Gwiazda neutronowa znajduje się w układzie podwójnym z inną gwiazdą, a jej orbita jest tak blisko, że materia z gwiazdy towarzyszącej jest wciągana do gwiazdy neutronowej. Materiał ten jest kierowany wzdłuż linii pola magnetycznego gwiazdy neutronowej do jej biegunów, gdzie opada na powierzchnię, tworząc gorące plamy, które jasno świecą w promieniach rentgenowskich.

W niektórych przypadkach proces akrecji może obracać się wokół pulsara z prędkością milisekundową. Jest to pulsar akumulujący promieniowanie rentgenowskie w milisekundach, a MAXI J1816-195 wydaje się należeć do tej rzadkiej kategorii.

READ  Teleskop Webba osiąga kamień milowy: całe jego światło w jednym miejscu

Rozbłysk termojądrowy wykryty przez NICER jest prawdopodobnie wynikiem niestabilnego termojądrowego spalania materii akreowanej przez towarzyszącą gwiazdę.

Ponieważ odkrycie jest tak nowe, trwają obserwacje na wielu długościach fal. Już obserwujesz Korzystanie ze Swift2-metrowy teleskop Liverpool był używany na kanaryjskiej wyspie La Palma w Hiszpanii Szukasz analogu optycznego?, chociaż nic nie zostało odkryte. Zachęcamy również innych astronomów do wsiadania do pociągu MAXI J1816-195.

Tymczasem trwa pełna analiza czasu pulsara, która zostanie uogólniona, powiedział Bolt i jego zespół, gdy dostępnych będzie więcej danych. Możesz śledzić dalej ATel.