5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje spadają, ponieważ rosnące ceny ropy podsycają obawy o inflację

Akcje spadają, ponieważ rosnące ceny ropy podsycają obawy o inflację
  • Ropa osiągnęła prawie 120 dolarów za baryłkę, spadając z powodu możliwej transakcji z Iranem
  • Ceny metali rosną wraz z pogłębiającymi się problemami z dostawami w Rosji
  • Akcje spadają po wzroście w środę po komentarzach Powella
  • Euro słabnie w kierunku minimum od 21 miesięcy, dolar rośnie
  • > Grafika: globalna wydajność aktywów

NOWY JORK (Reuters) – Ceny ropy początkowo wzrosły w czwartek, gdy wojna na Ukrainie wywołała gorączkę surowcową, która doprowadziła do obaw o „stagflację”, podczas gdy rynki akcji załamały się, gdy inwestorzy ocenili wpływ planów Rezerwy Federalnej zacieśnienia polityki pieniężnej. .

Ponowny wzrost cen energii spotęgował obawy o europejskie perspektywy gospodarcze, sprowadzając euro do najniższego poziomu od prawie sześciu lat w stosunku do funta brytyjskiego i umacniając się na blisko 21-miesięcznych minimach w stosunku do dolara.

Kontrakty terminowe na ropę Brent, międzynarodowy standard ropy naftowej, podskoczyły do ​​16 centów ze 120 dolarów za baryłkę, zanim zostały osłabione nadziejami, że Stany Zjednoczone i Iran wkrótce zgodzą się na umowę nuklearną, która może zwiększyć produkcję na ograniczonym rynku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ceny aluminium, miedzi i niklu poszybowały w górę do nowych maksimów, ponieważ rozszerzające się sankcje nałożone na Rosję za inwazję na Ukrainę groziły dalszym zakłóceniem przepływu towarów od jednego z największych światowych producentów.

Skok cen towarów wzbudził obawy o możliwość wystąpienia stagflacji – kiedy wysoka inflacja i stagnacja produkcji destabilizują gospodarkę i osłabiają miejsca pracy.

„Inwestorzy bardziej obawiają się reakcji Fed na stagflację niż samej stagflacji”, powiedziała Kristina Huber, główna strateg ds. globalnych rynków w Invesco.

– Zobaczymy przebłysk stagflacji – powiedziała. „Ale rynki będą się z tym dobrze czuły, jeśli uznają, że Fed będzie z tym zadowolony”.

READ  Zyski Costco za czwarty kwartał są powyżej szacunków, a sprzedaż utrzymuje się na stałym poziomie w obliczu rosnących cen gazu

Rynki są niestabilne, co skłania inwestorów do próby odkrycia wielu ruchomych części „za jednym zamachem”, powiedział Jeff Mortimer, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej w BNY Mellon Wealth Management.

„Rynki próbują ponownie ocenić, co zrobi Fed i jego poglądy na inflację” – powiedział. „Dla nas chodzi o to, jak radzić sobie z inflacją, która za sześć, dziewięć, 12, 15, 18 miesięcy od teraz. To naprawdę ważne pytanie”.

Akcje amerykańskie początkowo wzrosły, przedłużając zwyżkę w środę po tym, jak Powell osłabił powszechne oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych, gdy decydenci spotkają się za dwa tygodnie.

Ale akcje później spadły po tym, jak Powell powiedział komisji senackiej w drugim dniu swojego zeznania przed Kongresem, że wojna Rosji na Ukrainie może zaszkodzić gospodarce USA od wzrostu cen do słabych wydatków i inwestycji. Czytaj więcej

Średnia przemysłowa Dow Jones (.DJI) Indeks S&P 500 spadł o 0,29%. (.SPX) Strata 0,53% i indeks kompozytowy Nasdaq (dziewiętnasty) Zmniejszył się o 1,56%.

W Europie panregionalny indeks STOXX 600 (.stoxx) Spadł o 2,01%, podczas gdy wskaźnik akcji MSCI na świecie (.MIWD00000PUS) Zamknął się o 0,61%.

Rentowności amerykańskich i niemieckich obligacji skarbowych spadły, ponieważ inwestorzy oczekiwali na możliwe zacieśnienie polityki pieniężnej. Rynki pieniężne w Europie wyceniają teraz 95% szans na podwyżkę stóp procentowych o 30 punktów bazowych przez Europejski Bank Centralny do końca roku.

Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji rządowych, stanowiących punkt odniesienia dla masy, wzrosła o 0,2 punktu bazowego do 0,039%.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła o 1,3 punktu bazowego do 1,825%, gdy ceny obligacji amerykańskich i innych państwowych spadły, gdy inwestorzy oceniają wpływ Rezerwy Federalnej, Europejskiego Banku Centralnego i innych banków centralnych podnoszących stopy procentowe w celu opanowania inflacji.

READ  Urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego ostrzegają przed „poświęceniem” niezbędnym do okiełznania rosnącej inflacji

Wszystko, od węgla po gaz ziemny i aluminium, zyskuje na popularności, ponieważ kraje zachodnie zaostrzają sankcje wobec Rosji w następstwie jej inwazji na Ukrainę. Czytaj więcej

Trzymiesięczna cena niklu na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) wzrosła do najwyższego poziomu od kwietnia 2011 r., a indeks aluminium LME wzrósł o 5% po osiągnięciu rekordowego poziomu 3755 USD za tonę.

Rynki ropy naftowej są niestabilne, ponieważ inwestorzy przewidują zakłócenia globalnych przepływów spowodowane sankcjami wobec Rosji. Ceny spadły w związku z oznakami postępu w usuwaniu pozostałych problemów utrudniających ożywienie porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r. Czytaj więcej

Cena ropy naftowej w USA ustabilizowała się na poziomie 2,93 USD i wyniosła 107,67 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent spadła o 2,47 USD, osiągając 110,46 USD.

Kontrakty terminowe na złoto w USA spadły o 0,7%, osiągając 1935,90 USD za uncję.

MSCI zwiększył izolację finansową Rosji, decydując się na wycofanie tego kraju z indeksu rynków wschodzących, podczas gdy FTSE Russell powiedział, że Rosja zostanie usunięta ze wszystkich swoich indeksów.

Fitch obniżył rating kredytowy Rosji o sześć stopni do poziomu „śmieci”, mówiąc, że nie jest pewien, czy kraj będzie w stanie obsłużyć swój dług, a Moody’s szybko poszło w jego ślady. Czytaj więcej

Rubel odrobił część strat po pobiciu nowych rekordów wobec dolara i euro. Na koniec dnia na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych waluta pozostała bez zmian na poziomie 106,01 po osiągnięciu najniższego w historii poziomu 118,35 w słabych i niestabilnych transakcjach.

W Azji pęd do surowców podniósł bogate w surowce australijskie akcje (.AXJO) 0,49%.

Nocleg w Azji, japoński Nikkei (.N225) Udało mu się odnotować wzrost o 0,7%, podczas gdy najszerszy indeks MSCI Asia Pacific poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) Wzrósł o 0,39%.

Na rynkach walutowych indeks dolara wzrósł o 0,327%, a euro spadło o 0,52% do 1,1063 USD.

READ  Wypróbowałem aplikację, oto, co musisz wiedzieć

Jen umocnił się o 0,07% do 115,44 za dolara.

Ceny w euro i gazie
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Herberta Lasha, Tommy’ego Wilkesa w Londynie i Wayne’a Cole’a w Sydney; Montaż przez Jane Merriman, Bernadette Baum i Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.