24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zyski Berkshire Hathaway rosną, ale Warren Buffett ubolewa nad brakiem dobrych ofert

Zyski Berkshire Hathaway rosną, ale Warren Buffett ubolewa nad brakiem dobrych ofert

Warren Buffett ubolewał w sobotę nad brakiem atrakcyjnych inwestycji dostępnych dla jego ogromnego, wartego 713 miliardów dolarów konglomeratu Berkshire Hathaway, ostrzegając, że niskie stopy procentowe w ciągu ostatnich dwóch lat zawyżyły wyceny na rynkach finansowych.

Refleksje w długo wyczekiwanym bufecie list rocznytowarzyszące wyniki pokazały, że zysk operacyjny Berkshire wzrósł o 45 procent w porównaniu z rokiem poprzednim do 7,3 miliarda dolarów w ostatnich trzech miesiącach roku. Wzrosty były napędzane dobrymi wynikami BNSF Rail i jej sieci elektroenergetycznej.

91-letni Buffett powiedział inwestorom z Berkshire, że on i jego prawa ręka, Charlie Munger, znaleźli „trochę, która nas ekscytuje”, gdy szukali inwestycji, które mogłyby zasilić część 146,7 miliardów dolarów w gotówce grupy.

„Charlie i ja zajmowaliśmy od czasu do czasu podobne stanowiska pod względem gotówki” – powiedział. „Te okresy nigdy nie są przyjemne; ani nigdy nie są trwałe. Na szczęście mieliśmy dość atrakcyjną alternatywę w latach 2020 i 2021 na dystrybucję kapitału.”

Buffett, który był krytykowany za niewykorzystywanie większej ilości dostępnej gotówki firmy na kupowanie spółek w celu dodania ich do swojego portfela, zamiast tego zwrócił się agresywnie do odkupić Akcje Berkshire. Firma wydała w zeszłym roku 27,1 miliarda dolarów na wykup akcji, a Buffett wskazał w swoim liście, że kupił już kolejne 1,2 miliarda dolarów akcji Berkshire w 2022 roku.

Opinia dziekana ds. branży inwestycyjnej pojawia się po trzech burzliwych miesiącach na rynkach finansowych, kiedy inwestorzy pozbywają się akcji przegrywających spółek, ścigając się, aby wydostać się z najbardziej ryzykownych zakątków giełdy.

Zanim powiem mniej grzecznie, Buffett powiedział, że chciałbym powiedzieć, że na bykach hoduje się wzdęte byki.

Ruchy na giełdzie były w dużej mierze napędzane przez Przejście z Rezerwy FederalnejKtóra przygotowuje się do podniesienia stóp procentowych po raz pierwszy od 2018 r., ponieważ działa na rzecz okiełznania inflacji i ograniczenia nadwyżek, które widzi na rynkach.

READ  Elon Musk rzuca swój ciężar na Teslę i to nadchodzi jak burząca kula

„Niskie długoterminowe stopy procentowe podnoszą ceny wszystkich produktywnych inwestycji, bez względu na to, czy są to akcje, mieszkania, farmy, szyby naftowe czy cokolwiek innego”, napisał Buffett. „Istnieją również inne czynniki, które wpływają na wyceny, ale stopy procentowe zawsze będą miały znaczenie”.

Wykres liniowy pokazuje wyniki od początku 2020 r. (%) Po latach śledzenia szerokiego rynku Berkshire odzyskuje prowadzenie

Warunki rynkowe zaczynają faworyzować stare konglomeraty przemysłowe, gigantów finansowych, energetycznych i użyteczności publicznej – wszystkie rodzaje działalności Berkshire. Akcje firmy wzrosły w tym roku o 6,4 procent, znacznie wyprzedzając 8-procentowy spadek, jaki odnotował indeks Standard & Poor’s 500.

Wiele nadużyć, przed którymi ostrzegali Buffett i Munger w ostatnich latach Zaczęło przeciekać z rynku. Obliczenia Financial Times wykazały, że średnia dla firmy w Russell 3000, która obejmuje zarówno duże, jak i małe firmy amerykańskie, spadła o ponad 30 procent z 52-tygodniowego maksimum.

Dane Finry, organu nadzorczego Wall Street, również wskazują, że niektóre spekulacje, które zdominowały działalność handlową w 2021 roku, były blady, blady. Ilość pożyczonych pieniędzy wykorzystywanych do finansowania pozycji kapitałowych spadła o ponad jedną dziesiątą od października.

„Ludzie, którzy czują się komfortowo ze swoimi inwestycjami, radzą sobie średnio lepiej niż ci, których motywują stale zmieniające się nagłówki, plotki i obietnice” – powiedział Buffett.

Długoterminowa strategia Buffetta przez lata przyciągnęła rzesze wielbicieli, którzy czytali jego coroczny list z poradami inwestycyjnymi i słuchali jego spojrzenia na wydarzenia na świecie.

Raport roczny firmy, opublikowany również w sobotę, wykazał, że firma dodała kilka nowych pozycji do swojego portfela akcji o wartości 351 miliardów dolarów i zamiast tego była sprzedawcą netto akcji. Berkshire wydał w 2021 roku 8,4 miliarda dolarów na zakup akcji. Z kolei sprzedał akcje warte 15,8 miliarda dolarów.

Wykres kolumnowy zysku netto według linii biznesowej (mld USD) przedstawiający wzrost dochodów Berkshire wraz z ożywieniem gospodarczym Stanów Zjednoczonych

Jednak wiele firm działających w Berkshire, w tym dostawca lodów Dairy Queen, firma ubezpieczeniowa Geico i operator lotniczy NetJets, miało sztandarowy rok.

READ  Buffett's Berkshire ujawnia 4,1 miliarda dolarów udziałów w TSMC

Całoroczny dochód netto wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem do 89,8 miliarda dolarów, czyli 59 460 dolarów na akcję klasy A, wynik, który obejmował znaczne zyski wynikające z aprecjacji udziałów spółki. Buffett od dawna twierdzi, że ogólna wielkość zysku, którą Berkshire musi zgłosić, na którą mają wpływ wahania na giełdzie, jest ogólnie „bez znaczenia”.

Zamiast tego skup się na zysku operacyjnym generowanym przez poszczególne działy firmy. BNSF odnotowało 16-procentowy wzrost zysku do prawie 6 miliardów dolarów, napędzany przez wyższe dostawy towarów konsumpcyjnych i przemysłowych oraz węgla za pośrednictwem linii kolejowej. Przychody jednostki, którą Buffett opisał w swoim liście jako „najważniejsze nabycie Berkshire”, wróciły z grubsza do poziomu sprzed pandemii.

Wyniki firmy są często postrzegane jako barometr szeroko pojętej gospodarki USA, biorąc pod uwagę setki posiadanych przez nią spółek zależnych, które działają w odległych branżach. Sprzedaż wzrosła w jej zakładach, a także w branży produkcyjnej, detalicznej i budownictwa mieszkaniowego.

Buffett zapewnił również miejsce w raporcie rocznym z Greg Appel, osoba wyznaczona przez Radę Dyrektorów na jego ostatecznego następcę, aby szczegółowo opisać, w jaki sposób Berkshire planuje zająć się zrównoważonym rozwojem w grupie. W tym roku firma wymieniła zmiany klimatyczne jako czynnik ryzyka dla swojej działalności.

Abel powiedział, że wysiłki skupiły się na Berkshire Hathaway Energy, gdzie firma inwestuje w projekty słoneczne i wiatrowe, oraz na BNSF.