24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmarł Edward Stone, lat 88, fizyk, który nadzorował misję Voyager

Zmarł Edward Stone, lat 88, fizyk, który nadzorował misję Voyager

Edward C. Stone, fizyk-wizjoner, który wysłał należącą do NASA sondę kosmiczną Voyager, aby okrążyła zewnętrzne planety naszego Układu Słonecznego i po raz pierwszy zapuścił się dalej, aby odkryć tajemnice międzygwiezdne, zmarł w niedzielę w swoim domu w Pasadenie w Kalifornii. 88.

Jego córka, Susan C. Stone, potwierdziła jego śmierć.

Zainspirowany wystrzeleniem radzieckiego satelity Sputnik w 1957 r., kiedy był jeszcze studentem, dr Stone 20 lat później zaczął nadzorować misje Voyagera w Laboratorium Napędów Odrzutowych, które Kalifornijski Instytut Technologii prowadzi dla NASA.

Były dwa bliźniacze samoloty, Voyager 1 i Voyager 2 Uruchomiony osobno Latem 1977 z Cape Canaveral na Florydzie. Prawie pięćdziesiąt lat później nadal kontynuują swoje podróże w przestrzeń kosmiczną i nadal zbierają dane.

Doktor Stone był głównym naukowcem projektu przez 50 lat, począwszy od 1972 r., kiedy był 36-letnim profesorem fizyki w Caltech. Stał się publiczną twarzą projektu wraz z podwójną premierą w 1977 roku.

Wykorzystując zbieżność grawitacyjną czterech planet, która zdarza się tylko raz na 176 lat, sonda przeleciała obok Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna.

Sonda kosmiczna wykonała pierwsze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości czterech planet – pierścieni Jowisza, Urana i Neptuna, błyskawic na Jowiszu oraz jezior lawy, które odsłoniły aktywne wulkany na księżycu Jowisza Io.

„Wyruszyliśmy z misją odkrycia” – powiedział dr Stone dziennikowi New York Times w 2002 roku. Nie oszacowaliśmy jednak zakresu odkryć, które tam będą.”

W 2012 roku Voyager 1 stał się pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który przekroczył granicę heliosfery, gdzie potężny wiatr słoneczny cząstek subatomowych ulega sile innych słońc. Szacuje się, że obecnie Voyager 1 znajduje się w odległości 25 miliardów mil od Ziemi i porusza się z prędkością 38 000 mil na godzinę. Według NASA. Voyager 2 przekroczył granicę przestrzeni międzygwiezdnej w 2018 roku.

READ  Zobacz zdjęcia Neptuna z naciskiem na teleskop Webba

„Obydwa statki kosmiczne będą ambasadorami Ziemi wśród gwiazd, krążących wokół Drogi Mlecznej przez miliardy lat” – powiedział kiedyś dr Stone.

Kierowanie Projektem Voyager przyniosło mu w 1991 roku Narodowy Medal Nauki z rąk prezydenta George’a H.W.

Jako dyrektor Laboratorium Napędów Odrzutowych w Pasadenie w latach 1991–2001 dr Stone nadzorował misję Mars Pathfinder i jej kołowy łazik Sojourner; Misja orbitalna sondy kosmicznej Galileo do Jowisza; uwolnienie Cassini Statek kosmiczny do Saturna, jego pierścieni i księżyców – wspólny projekt NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Włoskiej Agencji Kosmicznej; Oraz nowa klasa satelitów naukowych o Ziemi.

Od końca lat 80. do 90. dr Stone był także prezesem Kalifornijskiego Towarzystwa Badań Astronomicznych, które zbudowało i obsługiwało sondę. Obserwatorium WM Kecka Na Hawajach.

W 2014 roku został założycielem i dyrektorem wykonawczym Międzynarodowego Obserwatorium Teleskopu Trzydziestometrowego, również na Hawajach. Funkcję tę pełnił do 2022 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę jako główny naukowiec Voyagera.

W oświadczeniu Thomas Rosenbaum, prezes Kalifornijskiego Instytutu Technologii, nazwał doktora Stone’a „wielkim naukowcem, wspaniałym przywódcą i utalentowanym interpretatorem odkryć”.

Edward Carroll Stone Jr. urodził się 23 stycznia 1936 roku w Knoxville w stanie Iowa, na południowy wschód od Des Moines, i dorastał w pobliżu Burlington, nad brzegiem rzeki Mississippi. Jego ojciec, Edward senior, był właścicielem małej firmy budowlanej, a jego matka, Fern Elizabeth (Baber) Stone, prowadziła księgi przedsiębiorstwa.

„Nasz ojciec był kierownikiem budowy i lubił uczyć się nowych rzeczy oraz wyjaśniać, jak one działają” – napisał dr Stone, gdy otrzymał nagrodę Shawa w dziedzinie astronomii w 2019 r. za pracę nad misjami Voyagera.

Uzyskał tytuł Associate of Arts w dziedzinie fizyki w Burlington Junior College (obecnie Southeastern Community College), a tytuły magisterskie i doktoranckie uzyskał na Uniwersytecie w Chicago.

READ  Badanie ujawnia, jak starożytni ludzie przetrwali wymieranie klimatyczne 900 000 lat temu

Doktor Stone poślubił Alice Trabo Wycliffe w 1962 r. Zmarła w 2023 r. Oprócz córki Susan pozostawił jeszcze jedną córkę, Janet Stone. i dwójka wnuków.

Wkrótce po rozpoczęciu studiów podyplomowych przyszła wiadomość, że Sowieci wystrzelili satelitę, skupiając swoją fascynację fizyką na eksploracji kosmosu, a w szczególności na promieniach kosmicznych, cząstkach pochodzących z gwiazd i podróżujących przez wszechświat z ogromną prędkością.

Zainspirowany przez swojego doradcę doktoranckiego, Johna A. Simpsona, dr Stone przeprowadził swoje pierwsze eksperymenty z promieniami kosmicznymi w 1961 roku, pracując nad Discover 36, satelitą szpiegowskim Sił Powietrznych.

Rozpoczął pracę na wydziale w Caltech w 1964 r. Jako kierownik Wydziału Fizyki, Matematyki i Astronomii uniwersytetu (funkcję tę piastował od 1983 do 1988 r.) pomógł założyć Obserwatorium Fal Grawitacyjnych Laserowego Interferometru, które później odkryło zmarszczki w przestrzeni i czas zwany grawitacją. fale.

Doktor Stone dzięki swojej wiedzy naukowej i umiejętnościom zarządzania „zrewolucjonizował świat nauk o przedsiębiorstwach” – powiedział Norman Haynes, który przez lata był dyrektorem generalnym projektu Voyager.

W 1990 roku dr Stone uznał, że jego popisowy projekt jest ironią losu, a mianowicie, że pomimo wszystkich jego odkryć nie zakończy się on przed jego śmiercią.

„Podobał mi się Voyager tak bardzo, że nawet gdybym nigdy nie zobaczył krawędzi Układu Słonecznego, zrobiłbym to jeszcze raz” – powiedział magazynowi New York Times.

Doktor Stone w końcu był w stanie dwukrotnie obserwować, jak bliźniaczy statek kosmiczny opuszcza Układ Słoneczny.

„Ciągle zadaję sobie pytanie, dlaczego przestrzeń kosmiczna cieszy się tak dużym zainteresowaniem opinii publicznej” – powiedział. „W ostatecznym rozrachunku jest to po prostu nauka podstawowa. Odpowiedź jest taka, że ​​daje nam poczucie przyszłości. Kiedy przestaniemy odkrywać nowe rzeczy, koncepcja przyszłości ulegnie zmianie i przypomni nam, że coś jest potrzebne do zrobienia i że życie będzie się nadal rozwijać. Daje nam kierunek, Strzałkę we właściwym czasie.

READ  Budowa modelu samolotu z kolumną zębatą: sens czy nonsens?