16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 Aktualizacje na żywo: najnowsze wiadomości z Pekinu

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 Aktualizacje na żywo: najnowsze wiadomości z Pekinu
Kredyt …Chang W. Lee / The New York Times

Eileen Gu Show przeniósł się w góry, ponieważ Nowy ulubiony sportowiec olimpijski Chin — 18-letni narciarz freestyle z Kalifornii – zaczęła rywalizować w drugiej z trzech imprez.

Gu, przyzwyczajając się do wbudowywania dramatu w swoje imprezy olimpijskie, podążyła za średnim pierwszym przejazdem w slopestyle z gwiezdnym drugim, awansując ją do finału zawodów.

Powiedziała potem, że „kwalifikacje są zawsze przerażające” i udała się do halfpipe na sesję treningową, za którą podążał rój przewodników i fotografów. W czwartek ma wystartować w eliminacjach halfpipe.

Gu, która dorastała w Kalifornii, ale rywalizuje w Chinach, okazała się faworytką kobiecego slopestyle’u, zawodów, w których zawodniczki przejeżdżają przez górski tor z torem i przeszkodami, a następnie wykonują serię trzech dużych skoków.

W słoneczny, ale przenikliwie zimny poniedziałkowy poranek w Genting Snow Park, dzień po tym, jak śnieg i wiatr opóźniły zawody, Gu otworzył kwalifikacje z wynikiem 57,28. Zanim wróciła na swój ostatni bieg, była na 11. miejscu, na skraju nieosiągnięcia finału.

Przy temperaturze 7 stopni poniżej zera Fahrenheita spokojnie odłożyła solidny posiłek, a potem zjadła shao bing, rodzaj chińskiego podpłomyka. W ciągu kilku minut ona i shao bing stali się popularnym hashtagiem w chińskich mediach społecznościowych.

Jej wynik 79,38 uplasował ją na trzecim miejscu. Gu uśmiechnął się i pojechał na nartach w kierunku halfpipe, wygodnie usiadł w finale slopestyle’u zaplanowanym na wtorek rano (poniedziałek wieczorem w Stanach Zjednoczonych).

Na torze slopestyle’owym, który wcześniej snowboardziści nazywali jednym z najtrudniejszych i najbardziej technicznych tras, jakie widzieli, było dużo wycieków. Wśród osób, które nie awansowały do ​​finału, znalazła się Sarah Hoefflin ze Szwajcarii, obrończyni złotej medalistki i trzykrotna mistrzyni świata.

Każdy z 27 zawodników miał po dwa przejazdy, oceniane przez panel sędziów. Liczył się tylko lepszy wynik. Kelly Sildaru z Estonii, uważany za największego rywala Gu w tym wydarzeniu, miał dwa mocne przejazdy, aby uzyskać najwyższy wynik kwalifikacyjny. Johanne Killi z Norwegii była druga.

READ  Pekin przetestuje Govt za 20 milionów dolarów w celu uniknięcia blokady Szanghaju

Amerykanka Maggie Voisin, która zajęła czwarte miejsce na Zimowych Igrzyskach 2018, była czwarta. Po raz pierwszy zakwalifikowała się do Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku, kiedy miała 15 lat, ale złamała nogę podczas treningu w Soczi i nie startowała.

Gu już ma jeden złoty medal w wielkim powietrzu, zarobiony w dramatyczny sposób, zarobiony w zeszły wtorek w parku przemysłowym w zachodnim Pekinie. Jej zwycięstwo przeniosło ją na inny poziom sławy i kontroli. Potem zręcznie odpowiadała na pytania dziennikarzy przez ponad godzinę, jednocześnie odsuwając pytania dotyczące jej statusu obywatelskiego.

Polityka Igrzysk Olimpijskich zakłada, że ​​sportowcy muszą być obywatelami kraju, o który rywalizują, a Chiny nie zezwalają na podwójne obywatelstwo.

Gu, którego matka urodziła się i wychowała w Chinach i utrzymuje związki z Pekinem, jest tutaj wszechobecną postacią. Jej twarz zdobi wszelkiego rodzaju reklamy, a jej wyczyny cieszą się nieustanną uwagą w państwowych kanałach informacyjnych.

Jej portret, złożony z 500 dronów, rozświetlił niebo w południowych Chinach po wielkim zwycięstwie lotniczym.

Ale Gu również wdał się w spór o wolność w Internecie w Chinach, ponieważ Niektórzy kwestionują korzystanie przez nią z serwisów społecznościowych, które są zakazane w Chinach i malują ją jako niezdolną do zrozumienia trudnej sytuacji milionów Chińczyków żyjących pod cenzurą.

Pytanie na drugi tydzień Igrzysk Olimpijskich brzmi, czy Gu może nadal wygrywać, zachowując swoją popularność i możliwości marketingowe, unikając geopolityki i pytań o jej obywatelstwo.

Slopestyle to wydarzenie, które odpowiada Gu, który w młodym wieku wykazał się technicznymi umiejętnościami na torach, pracując z drużyną narodową USA (przeniosła się do Chin w 2019 r.). Jest odważnym skoczkiem, co pokazało jej wielkie zwycięstwo w powietrzu.

W kilku międzynarodowych zawodach w ciągu ostatniego roku Gu wygrał lub zajął drugie miejsce we wszystkich zawodach slopestyle.

Popularność Gu już wzrosła i trudno sobie wyobrazić, jak duża będzie, jeśli uda jej się opuścić Pekin – w drodze do domu do San Francisco – z wieloma złotymi medalami.

READ  Yoon Suk Yeol: Czy prezydent Korei Południowej został pokonany przez małą cebulę?