24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zespół CAPSTONE przejmuje kontrolę nad sytuacją ze statku kosmicznego – nie utknął już w kosmosie

Zespół CAPSTONE przejmuje kontrolę nad sytuacją ze statku kosmicznego – nie utknął już w kosmosie

Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment, czyli CAPSTONE, to CubeSat, który będzie latał na unikalnej orbicie księżycowej przeznaczonej dla przyszłej bramy księżycowej bazy NASA Artemis. Jego sześciomiesięczna misja pomoże rozpocząć nową erę eksploracji kosmosu. Źródło: Centrum Badawcze NASA Ames

W piątek, 7 października, członkowie zespołu CAPSTONE pomyślnie przeprowadzili operację zatrzymania obrotu statku kosmicznego. Usuwa to znaczną przeszkodę w powrocie statku kosmicznego do normalnych operacji.

Po zaplanowanym na 8 września manewrze korygującym kurs, CAPSTONE MIAŁ PROBLEM To wprowadza statek kosmiczny w tryb awaryjny. Wkrótce odkryłem, że plik Statek kosmiczny wirował Przekracza zdolność kół reakcyjnych na pokładzie do kontrolowania i odpychania. Według danych statku kosmicznego najbardziej prawdopodobną przyczyną był problem z zaworem w jednym z ośmiu silników odrzutowych statku kosmicznego. Częściowo otwarty zawór oznacza, że ​​uszkodzony wirnik generuje ciąg zawsze, gdy układ napędowy jest pod ciśnieniem. Po obszernym przeglądzie danych telemetrycznych i symulacyjnych zespół misji przeprowadził kilka testów na statku kosmicznym w celu sformułowania planu zatrzymania obrotu statku kosmicznego pomimo tego problemu.

W piątek rano zrealizowano nakazy wycofania. Wygląda na to, że manewr zakończył się sukcesem, zgodnie ze wstępną telemetrią z CAPSTONE i danymi obserwacyjnymi, które wskazują, że statek kosmiczny zatrzymał swój obrót i odzyskał pełną kontrolę nad pozycją w trzech osiach. Oznacza to, że pozycja CAPSTONE może być kontrolowana bez nieplanowanego obrotu. Firma CAPSTONE skierowała teraz swoje panele słoneczne w stronę słońca, aby zmaksymalizować wytwarzanie energii. Zmodyfikował również ustawienie swoich anten, aby zapewnić lepszą komunikację danych z ziemią.

Ryzyko związane z tą anomalią i procesem odzyskiwania było znaczne, a zespół intensywnie i wspólnie pracował nad złagodzeniem tych zagrożeń. W nadchodzących dniach zespół będzie nadal monitorował stan statku kosmicznego i wprowadzał wszelkie niezbędne poprawki w procedurach, aby uwzględnić i złagodzić skutki częściowo otwartego zaworu oporowego. Aby zmniejszyć ryzyko przyszłych manewrów, zespół misji będzie również starał się zaprojektować możliwe rozwiązania tego problemu z zaworami.

CAPSTONE pozostaje na dobrej drodze do wejścia na docelową orbitę korony w pobliżu Księżyca 13 listopada.

CAPSTONE – skrót od Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experience – jest własnością Advanced Space w imieniu NASA. Statek kosmiczny został zaprojektowany i zbudowany przez Terran Orbital. Operacje są prowadzone wspólnie przez zespoły Advanced Space i Terran Orbital.

Przeczytać Pełna aktualizacja z Advanced Space. Dodatkowe aktualizacje zostaną udostępnione, jeśli będą dostępne.

READ  SpaceX po raz trzeci wystrzeliwuje w kosmos potężny statek kosmiczny: najważniejsze wnioski | Wiadomości kosmiczne