20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zamachy bombowe w Isfahanie: Urzędnik USA mówi CNN, że Izrael uderza w Iran

Zamachy bombowe w Isfahanie: Urzędnik USA mówi CNN, że Izrael uderza w IranCNN

Izrael rozpoczął atak wojskowy na Iran, powiedział w piątek CNN urzędnik amerykański, co stanowi niebezpieczną eskalację szybko eskalującego konfliktu na Bliskim Wschodzie, który irańscy urzędnicy rządowi dotychczas próbowali umniejszać.

Stany Zjednoczone zostały z wyprzedzeniem powiadomione w czwartek o izraelskim ataku planowanym na nadchodzące dni, ale nie wyraziły zgody na reakcję, powiedział drugi wyższy rangą urzędnik amerykański.

Irańskie systemy obrony powietrznej zostały aktywowane w kilku miejscach po tym, jak usłyszano trzy eksplozje w pobliżu dużej wojskowej bazy lotniczej w pobliżu irańskiego miasta Isfahan – podały państwowe media w piątek.

Irańscy urzędnicy powiedzieli, że siły obrony powietrznej przechwyciły trzy drony i nic nie wskazywało na atak rakietowy.

Iran nie zidentyfikował źródła ataku.

Kilka państwowych serwisów informacyjnych poinformowało, że strony powiązane z irańskim programem nuklearnym są „całkowicie bezpieczne” i że atak wydaje się ograniczony.

Starszy dowódca armii, generał drugiej brygady Mihandoust, powiedział państwowej agencji informacyjnej Tasnim, że „nie było żadnych uszkodzeń” i że hałasy słyszane w nocy przez systemy obrony powietrznej wskazywały na „podejrzany obiekt”.

Wydawało się, że irańskie media pod koniec piątku bagatelizują skalę ataku, publikując spokojne materiały z Isfahanu, na których widać mieszkańców spacerujących po parkach i zwiedzających zabytki. Ruch przebiegał normalnie, a lotnisko zostało ponownie otwarte po krótkotrwałym odwołaniu lub zawieszeniu lotów w piątek wczesnym rankiem.

Wiadomość o strajku nadeszła kilka godzin po tym, jak oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdullahian. powiedział CNN W takim razie Izrael Jakakolwiek dalsza akcja militarna przeciwko Iranowi byłaby reakcją „natychmiastową i maksymalną”.

„Jeśli izraelski reżim popełni jeszcze jeden kolosalny błąd, nasza odpowiedź będzie zdecydowana, stanowcza i godna pożałowania” – dodał, dodając, że ostrzeżenie zostało przekazane organizacji. biały Dom Za pośrednictwem Ambasady Szwajcarii w Teheranie.

READ  Zachodnia Alaska przygotowuje się na najsilniejszą burzę od lat

Napięcia na Bliskim Wschodzie osiągnęły najwyższy poziom po bezprecedensowym bezpośrednim ataku Iranu na Izrael późną sobotą. Iran wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet manewrujących w stronę Izraela w odpowiedzi na podejrzenie izraelskiego ataku na teren ambasady Iranu w stolicy Syrii, Damaszku, 1 kwietnia, w wyniku którego zginął najwyższy dowódca i kilka innych osób. .

Co więcej, w południowej Syrii odnotowano „straty materialne” po izraelskim ataku na nasze bazy obrony powietrznej w południowym regionie – podały w piątek syryjskie media państwowe SANA, powołując się na źródło wojskowe. Izraelskie wojsko oświadczyło, że nie komentuje doniesień zagranicznych mediów.

Zapytany przez CNN o doniesienia o eksplozjach w Iranie izraelskie wojsko odpowiedziało, że w piątek nie można udzielić komentarza.

Wkroczenie Izraela do Iranu jest najnowszą eskalacją w regionie wstrząśniętym katastrofalną wojną Izraela w Gazie po brutalnym ataku Hamasu z 7 października. W ataku zginęło ponad 1200 osób, głównie cywilów, a ponad 200 zostało wziętych jako zakładników.

W wyniku izraelskiego bombardowania i blokady Gazy zginęło 33 000 Palestyńczyków, powodując rozległe zniszczenia w enklawie i wywołując kryzys humanitarny, w wyniku którego, według palestyńskich urzędników, ponad milion ludzi żyje w „katastrofalnych” warunkach.

Wysoki rangą urzędnik amerykański powiedział CNN przed piątkowym izraelskim atakiem, że Stany Zjednoczone oczekiwały, że kraj ten nie będzie atakował irańskich obiektów cywilnych ani nuklearnych.

CNN tam kiedyś było zgłoszone Izrael powiedział USA, że jego reakcja będzie ograniczona. Wywiad USA zasugerował, że Izrael rozważa krótki i ograniczony atak w Iranie, ponieważ uważa, że ​​bezprecedensowa skala irańskiego ataku wymaga jakiejś formy działania kinetycznego, aby zareagować.

Zasięg celów „nigdy nie został dokładnie określony, ale lokalizacje nuklearne i cywilne wyraźnie nie mieszczą się w tej kategorii” – dodał wyższy rangą urzędnik.

Obaj zachodni sojusznicy Izraela zebrali się w jego obronie po sobotnim ataku Iranu, nalegając jednocześnie na powstrzymanie Izraela.

READ  Powodzie, ekstremalne fale upałów i cieplejsze morza będą trwały i będą się pogarszać

Prezydent USA Joe Biden powiedział premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że ataki Iranu należy uznać za sukces, ponieważ w dużej mierze zakończyły się niepowodzeniem i pokazały zdolności obronne Izraela.

Biden dał już jasno do zrozumienia Netanjahu, że Stany Zjednoczone w odwecie nie będą uczestniczyć w żadnych ofensywnych działaniach przeciwko Iranowi, powiedział wcześniej CNN wyższy rangą urzędnik administracji.

Benny Gantz, kluczowy członek izraelskiego gabinetu wojennego, nalegał na szybką reakcję na atak, powiedziało CNN dwóch izraelskich urzędników, argumentując, że im dłuższe opóźnienia Izraela, tym trudniej będzie pozyskać międzynarodowe wsparcie.

Niektórzy twardogłowi urzędnicy poszli dalej. Minister obrony narodowej Izraela Itamar Ben Gvir odpowiedział, mówiąc, że Izrael „musi zwariować”.

Kraje arabskie, w tym przyjazne Izraelowi, wyraziły zaniepokojenie potencjalną eskalacją ofensywy Iranu, ale nie potępiły jej wprost.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.