23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wystrzelenie rakiety turystycznej Blue Origin kończy prawie dwuletnią przerwę

Wystrzelenie rakiety turystycznej Blue Origin kończy prawie dwuletnią przerwę

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Rakieta turystyczna Blue Origin po raz pierwszy od prawie dwóch lat wyniosła pasażerów na krawędź kosmosu, kończąc przerwę spowodowaną nieudanym bezzałogowym lotem testowym.

Rakieta i kapsuła New Shepard wystartowały o godzinie 9:36 EDT (10:36 EDT) z obiektów Blue Origin na prywatnym ranczu w zachodnim Teksasie.

NS-25, siódmy jak dotąd załogowy lot Blue Origin, zabrał na pokład kapsuły sześciu klientów: inwestora venture capital Mason Angel; Sylvain Chiron, założyciel francuskiego browaru rzemieślniczego Brasserie Mont Blanc; inżynier oprogramowania i przedsiębiorca Kenneth L. Hess; Emerytowana księgowa Carol Schaller. Pilot Gopi Thottakura; oraz Ed Dwight, emerytowany kapitan Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, wybrany w 1961 r. przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego na pierwszego w kraju kandydata na czarnego astronautę.

Pomimo ukończenia szkolenia w Szkole Eksperymentalnej Badań Kosmicznych i otrzymania rekomendacji Sił Powietrznych, Dwight ostatecznie nie dołączył do Korpusu Astronautów NASA. Później został biznesmenem i rzeźbiarzem. Nowy dokument National Geographic o czarnych astronautach,Kosmiczny wyścigpodkreśla przełomową historię Dwighta.

„Nie miałem zamiaru zostać astronautą” – powiedział Dwight w filmie dokumentalnym. „Ale kiedy dostałem wyzwanie, wszystko się zmieniło”.

Niebieski oryginał

Ed Dwight opuszcza kapsułę Blue Origin Mission NS-25 po niedzielnym locie.

Według rzecznika Blue Origin Dwight podjął wyzwanie i dotarł do krawędzi kosmosu w wieku 90 lat, co czyni go najstarszą osobą, która zapuściła się na takie wyżyny.

„Myślałem, że nie potrzebuję tego w życiu” – Dwight powiedział o transmisji na żywo z Blue Origin po wylądowaniu kapsuły o godzinie 9:46 czasu wschodniego (10:46 czasu wschodniego). „Ale skłamałem. Naprawdę tego potrzebowałem”.

„To doświadczenie zmieniające życie” – powiedział. „Każdy powinien to zrobić”.

READ  Joe Biden jest bliski ogłoszenia kolejnego ważnego uwolnienia amerykańskich rezerw ropy naftowej

Wzmacniacz rakietowy wylądował bezpiecznie na kilka minut przed przybyciem kapsuły.

Podczas misji załoga poleciała z prędkością ponad trzykrotnie większą od dźwięku, czyli ponad 3000 km na godzinę. Rakieta wyrzuciła kapsułę ponad linię Karmana, obszar znajdujący się 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Jest powszechnie znana jako wysokość, na której zaczyna się przestrzeń kosmiczna, ale kryje się za nią znacznie więcej szara strefa.

Na szczycie lotu pasażerowie doświadczyli kilku minut stanu nieważkości i zachwycających widoków na Ziemię przez okna kabiny.

Premiera nastąpiła po sukcesie Bezzałogowa misja naukowa W grudniu – pierwszy lot programu New Shepard od czasu wypadku ponad rok temu.

Niebieski oryginał

Misja NS-25 Blue Origin powraca w niedzielę na powierzchnię Ziemi po dotarciu na krawędź kosmosu.

Rakieta i statek kosmiczny New Shepard miały wystrzelić zestaw instrumentów naukowych 12 września 2022 r. Jednak już po minucie lotu rakieta wyniosła Max Q – termin kosmiczny odnoszący się do momentu maksymalnego nacisku na pojazd. Dzieje się tak, gdy rakieta znajduje się na stosunkowo małej wysokości – atmosfera jest nadal dość gęsta – ale statek kosmiczny porusza się z dużą prędkością, powodując moment intensywnego nacisku na pojazd.

Mniej więcej w tym czasie rakieta zdawała się wyzwolić potężną falę ognia. Następnie kapsuła New Shepard, znajdująca się na szczycie rakiety, uruchomiła system przerwania startu, aktywując mały silnik, który bezpiecznie wystrzelił z uszkodzonej rakiety. System ten zadziałał zgodnie z założeniami, czego skutkiem było bezpieczne lądowanie kapsuły ze spadochronem.

Niebieskie Pochodzenie później otwarty Przyczyną awarii jest problem z dyszą silnika, czyli dużym stożkiem kierującym płonące spaliny na dno pocisku. Według firmy komputery pokładowe samolotu dokładnie wykryły awarię i zatrzymały silnik.

READ  Pracownicy Starbucks twierdzą, że ich sklep będzie zamknięty z powodu działalności związkowej

Niebieski oryginał

Misja NS-25 będzie zabierać sześcioosobową załogę, w tym (od lewej) Sylvain Chiron, Kenneth L. Hessa, Eda Dwighta, Gopi Thutakury, Masona Angella i Carol Schaller.

Na Ziemi nie zgłoszono żadnych ofiar, a Blue Origin twierdzi, że ładunki naukowe i kapsuła mogą zostać ponownie wystrzelone.

Jednak rakieta pozostawiona bez działającego silnika ponownie uderzyła w ziemię I został zniszczony. Zwykle po wystrzeleniu New Shepard wzmacniacz rakiety kieruje się w stronę bezpiecznego, prostego lądowania, aby można było ponownie wystartować.

Podczas grudniowego wywiadu z gospodarzem podcastu Lexem Friedmanem Bezos powiedział, że system ucieczki, który wyrzucił kapsułę w bezpieczne miejsce, był najtrudniejszym elementem inżynieryjnym w całej rakiecie – ale „dlatego nie mam nic przeciwko, aby ktokolwiek mógł polecieć do New Shepard”.

„Wspomagacz (rakieta) jest tak bezpieczny i niezawodny, jak to tylko możliwe” – dodał Bezos. „Gęstość energii jest tak ogromna, że ​​nie można mieć pewności, że nic się nie stanie… Zatem jedynym sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest posiadanie systemu ewakuacyjnego.

„Moim zdaniem samochód turystyczny powinien być zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej bezpieczny” – powiedział. „Nie da się tego całkowicie zabezpieczyć. To niemożliwe.”

Naprawa rakiety i przywrócenie jej do służby

Federalna Administracja Lotnicza, która wydaje zezwolenia na komercyjne starty rakiet i której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, nadzorowała dochodzenie w sprawie niepowodzenia. Dochodzenie wykazało, że dysza silnika działała nieprawidłowo w wyniku narażenia na działanie wyższych temperatur, niż oczekiwała firma.

Aby rozwiązać problem, Blue Origin wprowadziło „zmiany w konstrukcji komory spalania” – obszaru silnika, w którym paliwo wybuchowo miesza się z utleniaczem – oraz zmodyfikowało „parametry operacyjne”, czyli dane, które firma wykorzystuje do modelowania bezpieczne loty.

„Dodatkowe zmiany w konstrukcji dyszy poprawiły wydajność konstrukcyjną pod obciążeniem termicznym i dynamicznym” – stwierdziła firma w oświadczeniu z marca 2023 r. oświadczenie.

FAA oficjalnie zakończyła dochodzenie w sprawie wypadku 27 września 2023 r. i zidentyfikowała 21 „działań naprawczych”, które Blue Origin musi wdrożyć przed powrotem do lotu. Agencja nie ujawniła szczegółów na temat tych procedur. Zwróć uwagę na raport „Zawiera dane dotyczące własności i kontroli eksportu w USA Informacje te nie są udostępniane publicznie.”

Zmiany i udany lot New Sheparda w grudniu skłoniły firmę do wznowienia podróży kosmicznych dla poszukiwaczy mocnych wrażeń.

Przed awarią we wrześniu 2022 r. rakiety New Shepard wykonały 22 kolejne udane misje, w tym sześć z pasażerami na pokładzie. Bezos poleciał na rakiecie w 2021 r. Do innych znanych turystów kosmicznych przewożonych wcześniej tym pojazdem zalicza się aktor „Star Trek”. Williama Shatnera I gospodarz programu „Good Morning America”. Michaela Strahana.

Madeleine Holcomb z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.