20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyniki maratonu londyńskiego 2024: Peris Gepchirchir bije jedyny rekord świata kobiet

Wyniki maratonu londyńskiego 2024: Peris Gepchirchir bije jedyny rekord świata kobiet

Wyjaśnienie wideo, 'O mój Boże!' – Kenijczyk Jepchirchir zwycięża w maratonie londyńskim

Mistrzyni olimpijska Beres Gebchirchir ustanowiła w maratonie londyńskim rekord świata kobiet wynoszący 2 godziny, 16 minut i 16 sekund.

Rekordzistka świata Tigist Assefa, Megertu Alemu z Etiopii i Jocelyn Jepkosgei z Kenii również pobiły poprzedni rekord kobiet wynoszący 2:17:01, ustanowiony przez Mary Keitany w 2017 roku.

W biegu mężczyzn Alexander Mutiso Munyao z Kenii pokonał długodystansowca Kenenisę Bekele i zwyciężył w wyścigu mężczyzn z czasem 2:04:01.

Trzecie i czwarte miejsce zajęli brytyjski duet Emil Kayers i Mohamed Mohamed.

Keres uzyskał czas 2:06:46, co czyni go drugim najszybszym Brytyjczykiem w historii na tym dystansie i pierwszym, który stanął na podium od czasu Sir Mo Faraha w 2018 roku.

Zarówno Cairs, jak i Muhammad pojadą teraz na igrzyska olimpijskie tego lata po ukończeniu kwalifikacji z czasem 2:08:10.

Był to podwójny sukces Szwajcarii w wyścigach wózków inwalidzkich, a Marcel Hauge i Kathrin Debrunner odnieśli pewne zwycięstwa.

Hogg, który wygrał cztery maratony z rzędu w Londynie, dobiegł do mety ze stratą 31 sekund do Amerykanina Daniela Romanczuka, a trzecie miejsce zajął Brytyjczyk David Weir.

Debrunner przez jakiś czas prowadziła i ukończyła bieg z ponad sześcioma minutami przewagi nad rodaczką Manuelą Schar, dzięki czemu wygrała swój drugi maraton londyński.

„Nie spodziewałem się, że to będę ja”

Lekkoatletyka kobiet jest uważana za jedną z najlepszych w historii, w której rywalizują trzy z czterech najszybszych kobiet w historii.

Były na dobrej drodze do ustanowienia jedynego rekordu kobiet – rekordu maratonu na trasie bez zawodników płci męskiej – a prowadząca grupa natychmiast zwiększyła dystans między sobą a resztą stawki.

Gdy czołowa grupa zaczęła się zmniejszać, Jepchirchir, Assefa, Jepkosgei i Alemu pozostali na stanowiskach.

Trzymali się razem do chwili, gdy Jepchirchir strzelił gola na ostatnich kilkuset metrach, a 30-letni Kenijczyk wyprzedził Assefę i po raz pierwszy w Londynie zwyciężył.

„Czuję wdzięczność. Jestem bardzo szczęśliwy z tego zwycięstwa. Nie spodziewałem się, że ustanowię rekord świata. Wiedziałem, że można go pobić, ale nie spodziewałem się, że to będę ja” – Gebchirchir powiedział BBC Sport.

„Znałem historię, a panie były mocne. Pracowałem ciężej, mój czas był krótszy, ale dzisiaj spisałem się dobrze i osiągnąłem PB.

Dodał: „Jestem bardzo szczęśliwy, że zakwalifikowałem się do igrzysk olimpijskich i czuję wdzięczność. Jestem szczęśliwy, że jestem w Paryżu i modlę się o to, aby tam być i dobrze pobiec, aby obronić swój tytuł. Wiem, że nie będzie to łatwe, ale dam radę Zrób to.” Staram się.”

Wyniki wyścigów elity kobiet

1. Peris Gibschershire (Ken) – 2:16:16

2. Tigist Assefa (Eth) – 2:16:23

3. Joycelyn Jepkosgei (Kane) – 2:16:24

4. Merguto Alaimo (ET) – 2:16:34

„Kopałem i wiedziałem, że wygram”.

Zwycięzca z 2023 r. Kelvin Kiptom został uhonorowany przed wyścigiem mężczyzn. Rekordzista świata z Kenii zginął w lutym w wypadku drogowym w swoim rodzinnym kraju w wieku 24 lat.

To, że wyścig zakończy się kolejnym zwycięzcą z Kenii, było słuszne, ale 27-letni Munyao przez większą część wyścigu znajdował się pod silną presją ze strony 41-letniego Bekele.

Bekele to trzykrotny złoty medalista olimpijski z pięcioma tytułami mistrza świata, ale nigdy nie wygrał maratonu londyńskiego.

Etiopczyk wyglądał na dobrze przygotowanego do odniesienia nieprawdopodobnego pierwszego zwycięstwa, ale Munyao przyspieszył w końcowych etapach i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Londynie.

„Podczas wyścigu na 40 km odczuwałem pewną presję ze strony Bekele, ale miałem dużo pewności siebie, ponieważ trenowałem do tego wyścigu” – Munyao powiedział BBC Sport.

„Po 40 kilometrach pomyślałem, że mam dość energii, aby wygrać. Dlatego kopnąłem i wiedziałem, że wygram”.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące Kiptoma dodał: „Myślę o nim i niech spoczywa w pokoju. Przyjechał do Londynu i wygrał. Niech spoczywa w pokoju”.

1. Alexander Mutiso Munyao (Ken) – 2:04:01

2. Kenenisa Bekele (ETH) – 2:04:15

3. Emil Kearse (Wielka Brytania) – 2:06:46

4. Mohammed Mohammed (Wielka Brytania) – 2:07:05

Wyjaśnienie wideo, „Wolniej!” – Trenerzy supergwiazdy McFly uhonorowali go podczas maratonu
READ  Wynik meczu Broncos vs Chargers, na wynos: Dustin Hopkins walczy z kontuzją, by uderzyć w FJ, podnosi Los Angeles nad Denver