16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wybory w Indonezji 2024: stawka dla Stanów Zjednoczonych i Chin jest wysoka

Wybory w Indonezji 2024: stawka dla Stanów Zjednoczonych i Chin jest wysoka

JAKARTA, Indonezja (AP) — Kiedy Indonezyjczycy oddali swoje głosy W środę, aby wybrać nowego prezydenta w jednych z największych wyborów na świecie, stawka będzie wysoka także dla Stanów Zjednoczonych, Chin i ich zaostrzającej się rywalizacji w regionie.

Kraj Azji Południowo-Wschodniej jest głównym polem bitwy gospodarczej i politycznej w regionie, w którym od dawna stawką są światowe potęgi Kurs kolizyjny wokół TajwanuPrawa człowieka, rozmieszczenie wojsk USA i agresywne działania Pekinu na spornych wodach, w tym m.in morze Południowochińskie.

Polityka zagraniczna ustępującego prezydenta Joko Widodo unika krytyki Pekinu i Waszyngtonu, ale odmawia także sojuszu z którymkolwiek z mocarstw. Ta delikatna równowaga utorowała drogę znaczącemu chińskiemu handlowi i inwestycjom w Indonezji, w tym m.in Kolej dużych prędkości o wartości 7,3 miliarda dolarów Które zostało w dużej mierze sfinansowane przez Chiny, podczas gdy Dżakarta wzmocniła także więzi obronne i zintensyfikowała ćwiczenia wojskowe ze Stanami Zjednoczonymi.

Zdaniem analityków polityka ta będzie prawdopodobnie kontynuowana, jeśli wygra faworyt wyborów, Prabowo Subianto, obecny minister obrony, który uważa najstarszego syna Widodo za swojego kandydata na kandydata.

„Problem wielkich mocarstw polega na tym, że Dżakarta opowiada się za niezaangażowaniem i prawie na pewno tak pozostanie niezależnie od tego, kto wygra” – powiedział Derek Grossman, starszy analityk ds. obronności w amerykańskim think tanku RAND Corporation.

Subianto wyznaje politykę neutralności i publicznie wychwala Stany Zjednoczone i Chiny. Podczas forum, które odbyło się w listopadzie w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Dżakarcie, przytoczył historyczną rolę Ameryki w wywieraniu presji na Holandię, aby uznała suwerenność Indonezji w latach czterdziestych XX wieku.

„To część historii i nie możemy zapomnieć o tym długu honorowym” – powiedział Subianto, który pochwalił także znaczenie Chin dla Azji Południowo-Wschodniej. „Chiny to wielka cywilizacja. Wniosła wiele, a teraz jest bardzo aktywna i wnosi duży wkład do naszej gospodarki. „

READ  Bombardowanie, a potem dźgnięcie nożem: lekarze na Zachodnim Brzegu pamiętają okropności nalotu na obóz dla uchodźców Konflikt izraelsko-palestyński

Były minister edukacji i gubernator Dżakarty Anies Baswedan, kandydat na prezydenta, który w większości niezależnych sondaży wyprzedził Subianto, powiedział, że jeśli wygra wybory, zmieni to, co nazywał „komercyjną” polityką zagraniczną Widodo, w politykę pryncypialną.

Kiedy jeden kraj napada na drugi, możemy powiedzieć, że jest to sprzeczne z naszymi podstawowymi wartościami. „Mimo że jesteśmy przyjaciółmi, jeśli prawa są łamane, możemy ich naganić” – Baswedan powiedział The Associated Press w zeszłym miesiącu w wywiadzie, nie podając, o jakim kraju ma na myśli.

Baswedan powiedział, że prawa człowieka i ochrona środowiska powinny stanowić podstawę polityki zagranicznej Indonezji. „Jeśli nie będziemy mieć wartości, zaistnieje relacja kosztów i korzyści, w ramach której będziemy wspierać tylko te kraje, które przynoszą nam zyski” – powiedział.

Marty Natalegawa, szanowany były minister spraw zagranicznych Indonezji, wyraził nadzieję, że wybrani nowi przywódcy nie tylko powiedzą „nie stajemy po żadnej stronie”, ale „faktycznie przyczynią się do stworzenia bardziej stabilnych stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Chinami”.

Stany Zjednoczone i Chiny zdały sobie sprawę, jak pojawienie się nowego lidera w regionie może zagrozić ich interesom.

Rodrigo Duterte, po objęciu prezydentury Filipin w 2016 r. w ramach programu zwalczania przestępczości, stał się jednym z najbardziej zagorzałych krytyków amerykańskiej polityki bezpieczeństwa w Azji, jednocześnie nawiązując bliskie stosunki z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Duterte zagroził wydaleniem amerykańskiego personelu wojskowego przebywającego na Filipinach w celu szkolenia bojowego. Później podjął decyzję o zakończeniu porozumienia obronnego z Waszyngtonem, które pozwoliło tysiącom Amerykanów na przyjazd do kraju w celu odbycia zakrojonego na szeroką skalę szkolenia bojowego, ale zakończył te wysiłki, zaapelując do Stanów Zjednoczonych o dostarczenie szczepionek w szczytowym okresie pandemii wirusa koronowego.

Burzliwa kadencja Duterte zakończyła się w 2016 roku, a jego następcą został Ferdinand Marcos Jr., który zgodził się na rozbudowę państwa. Obecność wojskowa USA w bazach wojskowych Filipin Na mocy Porozumienia w sprawie obronności z 2014 r. Marcus ogłosił swoją decyzję Miało ono na celu wzmocnienie obrony terytorialnej jego kraju w czasie narastającej agresji chińskiej straży przybrzeżnej, marynarki wojennej i podejrzanych sił milicji na obszarach morskich zajętych przez Filipiny.

READ  Mieszkańcy Tucson rozproszyli się po Polsce, aby nieść pomoc ukraińskim uchodźcom

Chiny zaprotestowały przeciwko tej decyzjiTwierdząc, że zapewni siłom amerykańskim punkty postoju na północnych Filipinach po drugiej stronie granicy morskiej od Cieśniny Tajwańskiej, co mogłoby zagrozić chińskiemu bezpieczeństwu narodowemu.

Indonezja i inne państwa członkowskie ASEAN należą do Ruchu Państw Niezaangażowanych, bloku z czasów zimnej wojny, składającego się głównie z krajów rozwijających się, który aspiruje do tego, aby nie być formalnie kojarzonym z żadną większą potęgą światową ani przeciwko niej.

Jednak rywalizacja między Waszyngtonem a Pekinem przeniknęła region.

Krytyka coraz bardziej agresywnych działań Chin na spornym Morzu Południowochińskim jest wszechobecna W ASEAN zostało to złagodzone10-osobowy blok regionalny.

Państwa członkowskie sprzymierzone z Pekinem, w szczególności Kambodża i Laos, sprzeciwiają się wszelkim tego typu naganom lub próbom uznania Chin za przedmiot krytyki we wspólnych oświadczeniach po corocznych szczytach, jak przez lata przekazało agencji Associated Press kilku regionalnych dyplomatów, pod warunkiem zachowania anonimowości. Ponieważ nie mieli uprawnień do wypowiadania się publicznie.

W zeszłym roku rząd Filipin oskarżył chińską straż przybrzeżną i podejrzewał o jej użycie siły milicji Pistolety wodneA Laser klasy wojskowej I Niebezpieczne manewry przeciwko statkom patrolowym filipińskiej straży przybrzeżnej, które spowodowały drobne kolizje w ramach serii spotkań na pełnym morzu na wodach spornych.

Pod przewodnictwem Indonezji Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) nie wspomniało konkretnie o Chinach, a jedynie po spotkaniach na szczycie wyraziło ogólne zaniepokojenie agresywnym zachowaniem na spornym szlaku wodnym.

___

Wkład w powstanie tego raportu wnieśli dziennikarze Associated Press Jim Gomez z Dżakarty w Indonezji i David Rising z Bangkoku w Tajlandii.