5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna między Izraelem a Hamasem w miarę narastania protestów w związku z kryzysem w Gazie: aktualizacje na żywo

14:17 czasu wschodniego, 9 listopada 2023 r

Były urzędnik ONZ, który odstąpił od polityki w sprawie Strefy Gazy, twierdzi, że nadal zajmuje się „podstawowymi przyczynami problemu”.

Z Zeena Saifee z CNN w Jerozolimie

Były urzędnik ONZ ds. praw człowieka, który opuścił Izrael i jego politykę dotyczącą operacji wojskowych w Gazie, powiedział CNN, że nie zajęto się „podstawowymi przyczynami problemu”.

Były urzędnik oskarżył także Izrael o dokonanie „ludobójstwa”.

„Społeczność międzynarodowa wykorzystała tę mantrę dotyczącą rozwiązania dwupaństwowego jako wymówkę, aby nie zająć się pierwotnymi przyczynami problemu” – powiedział Craig Mogibar, były dyrektor Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR). – powiedziała w czwartkowym wywiadzie Becky Anderson z CNN.

Mogibar powiedział, że „z pewnością nie ma nic dla stabilnego państwa palestyńskiego” i że rząd izraelski nie ma nadziei na powrót do granic z 1967 roku.

„To, co widzieliśmy, to obietnica rozwiązania dwupaństwowego, która pełniła rolę zasłony dymnej, za którą w dalszym ciągu widzimy deportacje, prześladowania, rażące naruszenia, a obecnie, jak twierdziłem, ludobójstwo” – powiedział.

Mogibar, który powiedział, że w latach 90. mieszkał w Gazie i zajmował się dla ONZ kwestiami praw człowieka, w liście do szefa ONZ ds. praw człowieka opisał Gazę jako podręcznikowy przypadek ludobójstwa.

Oskarżył Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i kraje europejskie o zapewnianie politycznej i dyplomatycznej przykrywki dla okrucieństw Izraela, co powtórzył w wywiadzie dla CNN.

Powiedział, że do tej pory słychać było „ryk” domagający się odpowiedzialności za rzekome zbrodnie wojenne popełnione przez Hamas podczas ataku 7 października – co jego zdaniem było właściwą reakcją.

Dodał, że było to „w najlepszym razie szept” i „w najlepszym razie szept”, żądające od Izraela odpowiedzialności za „izraelskie zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, czystki etniczne i ludobójstwo” przed 7 października.

Komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Dürk powiedział w środę, że zarówno Hamas, jak i Izrael dopuściły się zbrodni wojennych od wybuchu wojny w zeszłym miesiącu.

„Okrucieństwa popełnione przez palestyńskie grupy zbrojne 7 października były odrażające, brutalne i szokujące, były zbrodniami wojennymi – podobnie jak dalsze przetrzymywanie zakładników” – powiedział Turk, dodając: „Zbiorowe karanie przez Izrael palestyńskich cywilów jest w równym stopniu wojną przestępstwo jako nielegalna przymusowa ewakuacja ludności cywilnej.”

Mogibar powiedział, że prawo międzynarodowe jest „bardzo jasne” – ma zastosowanie do wszystkich podmiotów, a obowiązkiem ONZ i jej państw członkowskich jest „odpowiedzialność za sprawców i zadośćuczynienie ofiarom”, bez względu na to, kim są.

Chociaż Mogibar został pochwalony za decyzję o opuszczeniu ONZ, spotkał się z krytyką, a nawet nazwany antysemitą.

W odpowiedzi na tę krytykę powiedział CNN, że zrzucanie winy za antysemityzm na ludzi to od dawna stosowana taktyka „odważnego nawoływania do izraelskich naruszeń wobec Palestyńczyków”.

READ  Ellie de la Cruz wezwał The Reds